Készült: 2024.04.26.16:27:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

109. ülésnap (2007.11.13.), 425. felszólalás
Felszólaló Horváth István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:58


Felszólalások:  Előző  425  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HORVÁTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Egy-két képviselőtársamat idéznék. Bánki Erik képviselőtársam azt mondja, hogy továbbvéreztetik az önkormányzatokat. Pettkó András képviselőtársam azt mondta, hogy a kormány túl sok adót szed be. Illetve Gegesy képviselőtársam védve a mundér becsületét azt mondta, hogy ha eddig az önkormányzatok nem vezettek be valamit, akkor ezek után nem fogják bevezetni. (Babák Mihály: Muszáj!) Ha az előző kettőt összehasonlítom, akkor az a félő, hogy előbb-utóbb kénytelenek lesznek az önkormányzatok bevezetni.

Ha én összegezném az önkormányzati finanszírozást - és azt gondolom, gyakorló polgármesterként nincs annyi tapasztalatom, mint Gegesy polgármester úrnak, illetve képviselő úrnak, aki most már elég régóta látja a folyamatot -, az idei év egyértelmű: a kormány az önkormányzatokat alulfinanszírozza, és ezzel szemben az önkormányzatok bevételét túltervezi. Tessék megnézni az ÁSZ jelentését: az ÁSZ egyértelműen kimondja, hogy a saját folyó bevételek területén nagy kockázatokat hordoz a költségvetés. Tehát mint polgármester én azt gondolom, hogy ez nem más, mint hogy az önkormányzatokkal hazardíroztat a kormány, és ha eddig nem vezette be, polgármester úr, akkor majd kénytelen lesz előbb-utóbb bevezetni, mert nem tudja ellátni a feladatokat.

Lehetne arra mód, hogy ne túl sok adót szedjen be a kormány, amire már utalt Pettkó András képviselőtársam is, ezt át kellene gondolni, mert a szolidaritás, azt gondolom, szükséges. Nekünk, azon önkormányzatoknak, akik olyan helyzetben vagyunk, hogy tudjuk növelni az adóbevételeinket, valamilyen szolidaritási alapot célszerű lenne létrehozni, és ezáltal a hátrányosabb önkormányzatokat mindenféleképpen lehetne támogatni.

De jelen pillanatban a mostani adóerő-képesség szabályozása, azt gondolom, túlzott, méltatlan és aránytalan, főleg a kialakult, mostani gazdasági helyzetben, ahol az adóerő-növekedést a kormány úgy ellensúlyozza, hogy kétharmadot elvon azoktól az önkormányzatoktól.

(22.00)

És nem az egészet teszi be ebbe a Szolidaritási Alapból. Kérdezem én, hol vannak az önkormányzatok igazából motiválva arra vonatkozóan, hogy növeljék ezeket az adóbevételeket a vállalkozók terhére, amikor azok az összegek nem az önkormányzatnál hasznosulnak, hanem egy nagy része elmegy az állami kalapba, kisebb része pedig a Szolidaritási Alapba. Itt lehetne differenciálni, és nem lenne szabad különbséget tenni önkormányzat és önkormányzat között. Miért lehet olyan önkormányzat, ahol az adóerő-képességet nem figyelembe véve az önkormányzatot nagyobb mértékben visszafelé támogatja a kormány, míg más önkormányzatoknál ezt nem teszi lehetővé.

Szekszárd esetében egyértelműen kimutatható, hogy a jövő évben mintegy 250 millió forinttal kevesebből tudunk gazdálkodni, s még nem vettük figyelembe azt, hogy milyen energiaár-emelkedések várhatók. A másik oldalon viszont 160 millió forintot elvonnak adóerő-képességből.

Ez a 160 millió forint a városvezetés, illetve a vállalkozók közös döntése alapján megvalósult plusz adóbevétel, amit méltatlan módon ebben a helyzetben elvon a kormány. Győr esetén korábban tudott méltányosabb lenni, Dunaújvárosnak viszont mintegy 20 milliárdos támogatást ad, és otthagyja az adók nagy részét. Egyenlő mércével kellene mérni. A jövő évi költségvetés gyakorlatilag kivérezteti és kényszerpályára állítja, tönkreteszi az önkormányzatokat.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  425  Következő    Ülésnap adatai