Készült: 2024.04.28.09:08:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

183. ülésnap (2008.12.02.), 370. felszólalás
Felszólaló Dr. Hankó Faragó Miklós (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:06


Felszólalások:  Előző  370  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HANKÓ FARAGÓ MIKLÓS (SZDSZ): Köszönöm szépen. Én nagyon figyeltem az érvekre, amelyek a határidő-számításra vonatkozóan az államtitkár úr és Szép Béla képviselő úr részéről elhangzottak, de bevallom őszintén, még nem győztek meg. Újabb érvek jutottak nekem eszembe ezekkel szemben. Egyrészt például az, hogy ha jól értettem, akkor most ezzel egy olyan kaput kíván kinyitni a kormányzat, amely azt jelenti, hogy innentől kezdve minden eljárási törvényben szeretnék megváltoztatni a határidő-számítás rendjét, legalábbis én így értettem.

Ezt én nagyon problémásnak gondolnám, már csak azért is, mert ezek a határidő-számítási módok tökéletesen jól működnek a mai napig. Az más kérdés, hogy lehetne őket rövidíteni, azzal egyet tudok érteni, és itt a következő problémám ezzel: nem látok semmilyen rövidülést ezekben a határidő-számítási módokban. Valódi rövidülést nem eredményez, mert az ügyfelet vagy az állampolgárt végül is az érdekli, hogy ha december 1-jén elindított; vagy mondjuk, ne ezt a furcsa hónapot vegyük, január 1-jén, november 1-jén - az összes többit nyugodtan vehetjük- elindít egy ügyet, őt az érdekli, hogy két hét múlva elintézett lesz-e vagy sem. Így beláthatatlan... (Dr. Avarkeszi Dezső: Jó példa volt, amikor nem indulhat ügy.) De december 1-jét is, nyugodtan vegyük december 1-jét. Azt szeretné tudni az ügyfél, hogy december 20-áig elintéződik-e az ügye. Egyszerűen nem fogja tudni kiszámítani, és nem rövidül a határidő.

Ha az a szándék - és tudom, hogy ez a szándék, ezt nem kérdőjelezem meg egyáltalán -, hogy korszerűbbé, gyorsabbá, hatékonyabbá tegyük az eljárásokat, ez a számítási mód nem rövidít ténylegesen és érdemben a határidőkön. Én nagyon szívesen támogatom azt, hogy változtassunk mindenen, ahol lehet, és ahol szükséges, a módosítóink is ezt tükrözik. De ahol nem szükséges, és ahol nem kell, és ahol véleményem szerint károsabb, ott úgy gondolom, hogy helytelen lenne, ha változtatnánk.

Még egyszer szeretném mondani, úgy gondolom, a legfontosabb érv talán, hogy a jelenlegi határidő-számítási mód teljesen megfelelő. A hossza nem biztos, hogy jó, azon lehet, hogy esetleg lehetne rövidíteni. Még azt is el tudom fogadni, amit az államtitkár úr említett, hogy a belső azonnali vagy haladéktalanul azonnal, de 5 munkanapon belül el kell intéznie a belső határidő tekintetében a szervnél egy adott belső kérdés tisztázását. Ez az 58. pontban szereplő javaslat. Ezt még akár fenn is lehet tartani, hogy a mulasztást, mondjuk, 5 munkanapon belül vizsgálja, nem sérül a végső határidő.

Tehát ha azzal az érvvel áll elő az államtitkár úr, hogy például a karácsony környékén lesz négy vagy öt olyan nap is, amikor egyik sem munkanap, arra vonatkozóan lehetetlen lenne betartani ezt a belső határidőt. Véleményem szerint belső határidőként esetleg maradhat is ez az előírás, hogy legyen 5 munkanap. Ezt el tudom képzelni, vagy el tudom fogadni. De kifelé, az állampolgár felé változatlanul úgy gondolom, hogy sokkal több hátrányt, mint előnyt jelentene a dolog.

Köszönöm szépen. (Taps az SZDSZ és az MDF soraiban.)




Felszólalások:  Előző  370  Következő    Ülésnap adatai