Készült: 2024.05.12.00:42:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

95. ülésnap (1999.10.21.), 288. felszólalás
Felszólaló Hortobágyi Krisztina (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:21


Felszólalások:  Előző  288  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HORTOBÁGYI KRISZTINA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A polgári kormány működésének másfél éve alatt a családok támogatásának kérdésében több jelentős előrelépés is történt. A változásokat az egy évvel ezelőtti döntések alapozták meg.

A családpolitikának több pilléren kell nyugodnia. Ezek a következők: a családok anyagi támogatása, a gyermeknevelés és a munkavállalás lehetőségeinek összehangolása, az otthonteremtés elősegítése, valamint a családokat segítő szolgáltatások bővítése. Az anyagi támogatások körébe tartoznak az adókedvezmények, a természetbeni juttatások, a rendszeres és rendkívüli gyermekvédelmi támogatás, a családi pótlék, valamint a gyermekgondozási ellátások körébe tartozó gyes, gyed és a gyet. A gyermekek után járó adókedvezmény ebben az évben 30 százalékkal emelkedik. Ez a számok nyelvére lefordítva azt jelenti, hogy egy kétgyermekes családnak éves szinten 52 ezer 800 forinttal, míg egy háromgyermekes családnak 108 ezer forinttal kell kevesebb adót befizetnie. Ez az igénybevevők között havi szintre leszámítva is jelentős jövedelemnövekedést eredményez. Ennek az intézkedésnek az az egyik legfontosabb előnye, hogy nemcsak átmeneti időre szól, hanem a gyermekek születésétől önálló életük elkezdéséig végigkíséri a családok életét, segít a terheik viselésében.

A családi pótlék esetében el kell mondani, hogy sajnos ebben az évben nem kerülhet sor a megemelésére, de hosszabb távon, ahogyan a már elkészült nemzeti családpolitikai koncepció fogalmaz, a méltányos az lenne, ha legalább a gyermek létfenntartási költségeinek egyharmadát elérné. A rendszeres és a rendkívüli gyermekvédelmi támogatás a nevelési segélyt váltotta fel a gyermekvédelmi törvény elfogadása után. Ez a támogatás a mindenkori minimálnyugdíjhoz igazodva a következő évben is az infláció fölött fog növekedni.

A gyermekes családok anyagi ellehetetlenülésének megakadályozása nagyon fontos feladat. A gyermekgondozási ellátások adják annak a lehetőségét, hogy a kisgyermekes szülők szabadabban dönthessenek annak kérdésében, hogy valamelyikük otthon marad-e a gyermekkel annak hároméves koráig. Általánosan elmondható, hogy ez a gyermekek szocializációja, lelki fejlődése szempontjából fontos lenne, és az ehhez a lehetőséghez kapcsolódó ellátások mindenképpen jelentős segítséget jelenthetnek a kisgyermekes családok életében. Nem lehet mellékes az sem, hogy ez az évek is nyugdíjszerző időnek minősülnek. A gyes is a mindenkori minimálnyugdíj összegéhez kötődik, azzal azonos mértékű, így jövőre szintén a várható inflációt meghaladó mértékű lesz a emelkedése.

(18.30)

Ugyanez mondható el a gyetről, a gyermekgondozási támogatásról is.

Óriási előrelépést jelent a Bokros-csomag által eltörölt gyed visszaállítása, mely a gyermekek után járó adókedvezmény mellett a másik olyan ellátás, melynek alapja a jövedelem. A gyedet a szülő a gyermek kétéves koráig veheti igénybe, és ez alatt az idő alatt kevésbé fenyegeti annak veszélye a családot, hogy az egyik kereső kieső jövedelme teljesen felborítja a család költségvetését. Fontos lenne az, hogy egy megszületett gyermek feletti örömet ne árnyékolja be az elviselhetőnél több anyagi gond. A gyed mindenképpen védelmet fog nyújtani ebben a problémában az igénybe vevő szülőknek.

Az egzisztencia megteremtése és annak megtartása sok nő számára egyre fontosabb, és ezek a nők nem kívánnak anyagilag lehetetlen helyzetbe kerülni azzal a döntésükkel, hogy gyermeket, gyermekeket vállalnak. Az előzetes prognózis szerint ez körülbelül 100 ezer családot fog érinteni a jövő évben. Sajnos lehetetlen a teljes kieső jövedelmet pótolni, mivel a jövedelemkorlát felállítása szükséges volt a visszaélések csökkentése miatt, mégis sokat jelent azok életében, akik munkajövedelemmel rendelkezve gyermeket szülnek, nevelnek.

Azért is fontos ennek a rétegnek a támogatása, mert a karrierépítés, egzisztenciateremtés miatt egyre későbbi időpontra tolódik az első gyermek megszületésének ideje, és a munkahely elvesztésének félelme miatt gyakran teljesen ki is marad a gyermekvállalás sokak életéből. Az ilyen kedvezőtlen folyamatok lassítására, lehetőség szerinti visszafordítására pedig mindent meg kell tennünk. Cél, hogy Magyarországon minél több gyermek szülessen, és ezeket a gyermekeket méltó módon, nem megalázó körülmények között lehessen nevelni. A gyerekek kiszolgáltatottak, nem felelősek a külső körülményekért, és mindegyiknek egyenlő joga van a méltósághoz, nekünk pedig kötelességünk ezt minden lehetséges eszközzel biztosítani, megteremteni. A gyed jelenleg a minimálbér kétszeresében maximált, de hosszabb távon jó lenne ezt az összeget a minimálbér háromszorosában megállapítani, természetesen akkor, ha a költségvetés erre majd keretet biztosít.

A nyugodt, biztonságos élethez szükség van egy otthonra. Ez minden családnak alapvető fontosságú. Ezért a jövő évi költségvetés tervezetében erre a célra 100 milliárd forintot találhatunk. Lehetőséget kell teremteni arra, hogy a családok saját otthonukban lakhassanak, és ne egy egész élet munkája kelljen a lakhatás megteremtéséhez. Támogatni kell a fiatal családok első lakáshoz jutását, a gyermekek számának növekedésével a nagyobb lakáshoz való hozzájutás feltételeit meg kell teremteni, és minden család részére biztosítani kell a minimális lakhatási feltételeket.

Mindenkinek meg kell kapnia az esélyt, hogy otthonát biztonsággal, kiszámítható feltételekkel és belátható időn belül építhesse fel. Ennek több formája lehetséges. A hitelkamatokat csökkenteni kell egy új jelzáloghitelezési rendszer bevezetésével. Nyugaton a lakásvásárlások 80-85 százaléka történik hitelből, és a fennmaradó részt teszik ki a megtakarításokból finanszírozott lakásvásárlások. Nálunk éppen fordított a helyzet. A lakáshitelekben megbúvó, az inflációnál olykor 10 százalékkal is magasabb kamatok a lakáshitelezés esetében elfogadhatatlanok. Ezért az újonnan épült lakások megvásárlásához felvett hitelek nagy része minden valószínűség szerint állami forrásból lesz fizethető.

A polgári kormány lehetővé kívánja tenni azt, amit évtizedek óta egyetlen kormánynak sem sikerült megvalósítania, mégpedig hogy alacsony kamatok mellett hosszú lejáratú hitelek formájában állami támogatással juthasson otthonhoz mindenki, aki erre vágyik, ezért dolgozik. Nagyon fontos, hogy nemcsak új lakás építéséhez, hanem a meglevő lakás korszerűsítéséhez, bővítéséhez, használt lakás vásárlásához is adható majd támogatás.

 

(A jegyzői székben Németh Zsolt helyét
dr. Szabó Erika foglalja el.)

A közeljövőben az önkormányzatok bérlakás-építési programjait is támogatni kell, természetesen azokat a formákat, amelyek megoldást kínálnak a bérlakások gyors leromlásának elkerülésére is. A legfontosabb, hogy a családoknak legyen miből és legyen hol gyermekeket nevelni. A polgári kormány e célok melletti elkötelezettségét a jövő évi költségvetés tervezetében számokkal is kifejezte. Amennyiben ez a költségvetés elfogadásra kerül, úgy a családok támogatása majdnem 13 százalékkal, az otthonteremtés támogatása pedig 30 százalékkal növekszik majd a 2000. évben. Én ezért ajánlom ezt a költségvetés-tervezetet elfogadásra.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  288  Következő    Ülésnap adatai