Készült: 2024.09.22.23:54:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

169. ülésnap (2004.09.29.), 16. felszólalás
Felszólaló Kuncze Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 19:49


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KUNCZE GÁBOR, az SZDSZ képviselőcsoportja részéről: Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Valóban, különleges nap ez a mai, nemcsak azért, mert Áder János viccelni próbált (Derültség a Fidesz soraiban. - Dr. Juhos Katalin: Neki sikerült legalább!) - jó, mert ez nem sikerült -, hanem valóban különleges nap azért, mert egy cikluson belüli kormányváltásról van szó, és erre ilyen okból, mint a mostani, tényleg még nem került sor soha. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Majd márciusban!)

 

(9.30)

Ez azonban nem arról szól, amit az imént hallottunk, hanem arról, hogy a politika képes korrekcióra, ha szükséges, a politika képes levonni a tanulságokat, és képes kísérletet tenni a hibák kijavítására; és mindezt egyébként éppen az ország érdekében teszi. Erről szól a mai nap, és erről szól, tisztelt képviselőtársaim, a mai vita.

Ha az ember végiggondolja mindazokat a problémákat, amelyekkel ma szembe kell néznünk Magyarországon - és persze nem ilyen politikai szempontok alapján próbálja a leltárt elkészíteni, ahogy az imént hallottuk, hanem valóban végiggondolja a problémákat, és megpróbál azokkal szembenézni -, akkor két szó jut eszébe, amelyekkel ezekre a problémákra választ adhat. Ez az esélyegyenlőség és a versenyképesség. A Szabad Demokraták Szövetsége ebből a szempontból vizsgálja a benyújtott programot, és ezen két szempont figyelembevételével kíván a hátralévő időszakban is politizálni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tizenöt évvel a rendszerváltás után Magyarország demokratikus, szabad ország, tagja az Európai Uniónak. A szabadság azonban önmagában nem jelent mindenkinek azonos esélyt a boldoguláshoz, az uniós tagság pedig önmagában nem hozza el mindenki számára automatikusan a gazdasági felemelkedés esélyét. Van, amiben el vagyunk maradva Európától. Türelmetlenek vagyunk egymással szemben a hétköznapokban, elzárkózunk a sajátunkétól eltérő értékrendek megismerésétől, nem becsüljük meg a megszokottól eltérő kultúrát, szokásokat, gondolatokat, gondolkodást, egyszóval: nem vagyunk toleránsak.

Tennünk kell éppen ezért annak érdekében, hogy senki ne legyen kirekesztve a társadalomból, egyre többen éljenek az Unió régebbi tagországaiban megszokott szinten, ezért azt akarjuk, hogy mindenki azonos esélyeket kapjon arra, hogy képességei, tudása és akarata alapján teremtsen magának olyan életet, amilyet élni szeretne.

Ehhez azonban, tisztelt képviselőtársaim, biztos lábakon álló gazdaság kell. Azt akarjuk, hogy Magyarország minél előbb versenyképes, ne csak kultúrában, hanem gazdagságban is egyenrangú társa legyen a többi uniós országnak; hogy ne csak elmaradva ne legyünk, de le se maradjunk a világtól. Ezért tartjuk 2004 és 2006 között a legfontosabbnak az esélyegyenlőség megteremtését és a versenyképesség növelését.

Egyenlő esélyeket kell biztosítani mindenkinek; mert egyenlőnek születünk, de nem egyenlő esélyekkel indulunk az életnek. Mindenkit megillet a munkához, a tanuláshoz, az egészséges élethez, az azonos bánásmódhoz való jog, mégis sokan kényszerülnek munkanélküliként élni, sok gyermek már óvodás- vagy kisiskoláskorában elveszíti a továbbtanulás lehetőségét, sokan élnek egészségtelen körülmények között, sokan szenvednek hátrányt származásuk, nemük, kultúrájuk miatt. Ezen kell változtatni az esélyegyenlőség megteremtésével, új munkahelyek létrehozásával, az állam polgárainak és környezetünknek egészségesebbé tételével.

A jobb élet elérésének kulcsa a versenyképes gazdaság. Ma Magyarországon lendületes fejlődést mutat a gazdaság, ez lehetőséget ad arra, hogy az állam polgárainak életminőségét, az ország versenyképességét tovább növeljük.

Jelentős teher ugyanakkor, hogy nagy költségvetési hiányt hurcolunk magunkkal, és veszélyes is, hiszen további növekedése gátat szabhat a gazdaság fejlődésének. Azt kell elérnünk, hogy a gazdaság megtartsa lendületét, de egyben csökkenjen az államháztartás hiánya is. Csak így biztosíthatunk fedezetet céljaink megvalósításához.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Szabad Demokraták Szövetsége, a magyar liberális párt ezen szempontok alapján vizsgálja a kormány programját, és engedjék meg, hogy 21 érvet soroljak fel, amiért a Szabad Demokraták Szövetsége támogatja a kormányprogramot.

Az első pont éppen az, hogy a kormányprogram szerkezetében első helyen a gazdaság szerepel. Azért, tisztelt képviselőtársaim, mert a liberálisokkal egyetértésen úgy látják, úgy látja a koalíciós partner is, hogy ez az alfája és ómegája mindennek: csak a jól működő, növekvő gazdaság teremti meg azokat a többleteket, amelyek segítenek különböző területeken jobb helyzetet teremteni.

Az imént hallottunk a gazdasággal kapcsolatos egyfajta véleményt, hogy például menekül a tőke Magyarországról. Tisztelt Képviselőtársaim! 2002-ben 2,5 milliárd euró befektetés érkezett Magyarországra, 2003-ban 3,5 milliárd euró, 2004-ben pedig az előzetes számítások szerint 3,5-4 milliárd euró érkezik majd. Ez azt jelenti, hogy a befektetők érdeklődése nő az ország iránt. (Közbeszólások a Fidesz padsoraiból. - Dr. Áder János: Hol? Állampapírt vásárolnak?)

Azt hallottuk, hogy menekül a tőke vagy menekült a tavalyi évben a tőke Magyarországról. Tisztelt Képviselőtársaim! A tavalyi évben a magyar vállalatok másfél milliárd eurót fektettek be a környező országok különböző vállalataiba (Taps a kormánypártok padsoraiban. - Közbekiáltás az MSZP soraiból: Így van! Pontosan!), ezt azért nem nevezném menekülésnek, hanem ez is mutatja, hogy új minőség jelent meg a magyar gazdaságban. A magyar vállalkozások ma már nemcsak nyereséget, illetve növekedést képesek produkálni, hanem ezt oly módon is meg tudják tenni, hogy befektetnek külföldön is.

A második érvünk, hogy a kormányprogram tartalmazza az adócsökkentés programját, és kimondja, hogy az átlagjövedelem ne essen a legfelső kulcs alá. A Szabad Demokraták Szövetsége ezt régóta szorgalmazza, és egyetértésben a koalíciós partnerrel, ennek megfelelő személyi jövedelemadó-javaslatot terjesztettünk be.

Az imént megint hallottunk egyfajta eszmefuttatást, tisztelt képviselőtársaim, akkor hadd emlékeztessek mindenkit arra, hogy a Fidesz-kormány időszaka alatt, négy éven keresztül változatlan adókulcsokkal adóztunk, ami azt jelenti, hogy az átlagos jövedelmek nagyobbik része a 40 százalékos adókulcs mellett adózott, az átlag alatti jövedelmek pedig a 30 százalékos kulccsal adóztak. Ma az a helyzet, hogy az átlagos és az alatti jövedelmek a 18 százalékos kulccsal fognak adózni, és az afölötti jövedelmek fognak a 38 százalékos kulccsal. Ez egészen más, mint amit önök csináltak, és homlokegyenest ellenkezője természetesen annak, mint aminek cáfolására az imént Áder János kísérletet tett.

A harmadik érv a kormányprogram mellett, hogy érvényesíti a rászorultság elvét. A program kimondja, hogy a szűkösen rendelkezésre álló forrásokat azoknak kell adni, akik arra valóban rászorulnak, a többieket nem kell támogatni, legfeljebb a későbbiek során kevesebbet kell elvenni tőlük az adók csökkentésével, és természetesen egyúttal egyetértek azzal is, amit a miniszterelnök-jelölt úr mond, hogy nagyobb felelősségvállalás mellett.

Kimondja a program, hogy nem nagy, hanem hatékony és éppen ezért persze olcsóbb államra van szükség, le akarja építeni a túlzott bürokráciát. Ez két dologról szól, tisztelt képviselőtársaim: egyrészt arról, hogy a megtakarítások teremthetik meg a fedezetét az adók csökkentésének, másrészt szól arról, hogy a hatékonyabb állam magasabb színvonalú szolgáltatást képes nyújtani polgárainak.

Támogatjuk a programot, mert rögzíti, hogy a politikának nem kell és nem szabad rátelepednie mindennapjainkra. Kimondja, hogy nem akar döntéseket hozni az emberek helyett, nem akarja megoldani a problémáikat, hanem segíteni akarja őket problémáik megoldásában.

(9.40)

Támogatjuk a programot azért, mert őszinte és felelősségteljes, csak annyit vállal, amennyit meg lehet valósítani, nem ígéret- és jelszóhalmaz, hanem valódi, megvalósítható program.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az iménti felszólalásban egyrészt azt hallottuk, hogy mennyire rossz volt a kormány politikája, másrészt meg követelés hangzott el, hogy valósítsuk meg azt az ezek szerint rossz programot. Egyrészt azt gondolom, hogy nem kell a múltba nézni (Derültség az ellenzéki oldalon.), másrészt az ilyen típusú felvetésekkel nem kell foglalkozni, a kormánynak határozottan végre kell hajtania az elképzeléseit, és ha az ellenzéktől érkeznek jó javaslatok - az iménti felszólalásban nem hallottunk ilyet, de ne adjuk fel a reményt -, akkor azokat meg kell fogadni, és be kell építeni az elképzelések közé.

Támogatjuk a programot azért, mert a liberális gazdaságpolitikát tartja követendőnek, hitet tesz a növekedés és az egyensúly együttes követése mellett, vagyis úgy akar növekedést, hogy meg akarja őrizni az egyensúlyi követeléseket, úgy akar tartós növekedést, hogy közben az állam nem adósodik el. Mert, tisztelt képviselőtársaim, akkor lesz az embereknek több pénzük, ha úgy növekszik a gazdaság, hogy közben az állam nem adósodik el.

Itt megint hadd álljak meg egy pillanatra. Az egyik oldalon persze érzékelem, hogy sok a probléma, és természetesen nagyon sokan élnek nagyon kevésből, a másik oldalon ugyanakkor súlyosan nem értek egyet azzal, hogy egyfajta gazdagellenes, gazdagság- és sikerességellenes hangulat kezd uralkodni a politikában. Vegyük észre, ha minél többen lesznek azok, akik sikeresek, ha minél többen lesznek azok, akik gazdagodnak, akkor lesz sikeres és akkor lesz gazdag Magyarország. A politikának éppen arról kell szólnia, a gazdaságpolitikának meg különösen, hogy segítse azokat, akik a siker reményében vágnak bele egy-egy elképzelésbe, segítse, támogassa őket, teremtsen megfelelő kereteket számukra, hogy ők minél többen legyenek. Vegyük tudomásul végre, hogy a legjobb szociálpolitika az, ha az embereknek van munkahelyük, ahol pénzt keresnek, és azokkal foglalkozzon a szociálpolitika, akik minderre nem képesek, és ezért rászorulnak az állam segítésére. Nem jó, ha egyfajta gazdag-, bank- vagy akár bankárellenes hangulatot akarunk teremteni az országban.

Támogatjuk azért is a programot, mert a versenyképesség javítása kapcsán is a liberális megoldást követi. Világossá teszi, hogy a beruházások növekedésével, a gazdaság versenyképesebbé válásával sikerülhet elérni a gazdaság és így az emberek életszínvonalának a növekedését.

Egyetértünk a programmal azért, mert nem akar túlzott állami szerepvállalást a gazdaságban. Kimondja, a túlzott állami szerepvállalás rossz a gazdaságnak, fékezi a működését, összezavarja a folyamatokat.

Támogatjuk a programot azért, mert elkötelezett a privatizáció folytatása mellett. Megint az előttem szólóval ellentétben én meg azt mondom, tisztelt képviselőtársaim, hogy igenis határozottan kell folytatódnia Magyarországon a privatizációnak. A vagyon magánkézben jobb helyen van, jobban működik, mint az állam kezében. A kormány ne bizonytalanodjon el e tekintetben, hanem folytassa a privatizációt, és folytassa a magántőke bevonását mindazokon a területeken, ahol nem áll rendelkezésre elegendő költségvetési forrás a problémák megoldására; az egészségügyben is, az oktatásban is és más területeken is.

Támogatjuk a programot azért, mert kiáll a felsőoktatás liberális reformja mellett. Nem rejtem véka alá, hogy itt persze vannak viták a koalíciós partnerrel, mi mégis azt gondoljuk, ha versenyképesek akarunk lenni, akkor versenyképes tudásra kell szert tennünk, ha pedig ezt akarjuk, akkor ennek és a feltételrendszer megteremtésének az érdekében mindent el kell követni az oktatás területén, például a felsőoktatásunk átalakításával is, vagy akár a közigazgatás átalakításával is, tisztelt képviselőtársaim.

Ezért üdvözöljük, hogy kimondja a program, hogy választott régiókra lesz majd szükség. Ez megint egy olyan terület, ahol egyet kellene érteniük a kormánypártoknak és az ellenzéknek, ugyanis itt kétharmados törvényekhez érkeztünk. Az nem lehet reform, hogy létrehozzuk a kistérséget, a régiót, és megtartjuk a megyét is, úgy akarunk jobb helyzetet teremteni, hogy közben egy drágább rendszert hozunk létre.

Tisztelt Képviselőtársaim! Támogatjuk a programot azért, mert védi az önkormányzatiság elvét, rögzíti, hogy az állam nem adhat feladatokat településeknek úgy, hogy közben nem biztosítja a forrásokat, ahogy ez az önök idején történt. (Derültség az ellenzéki oldalon.) És különösen támogatjuk azért, mert szakít azzal a rossz hagyománnyal, amelyik szembe akarja állítani Budapestet és a vidéket. (Taps a kormánypárti oldalon.) Ez is egy megszüntetendő rossz gyakorlat. Valóban fontos az ország fővárosának a fejlesztése, de fontos az is, hogy a legkisebb falvainkban is megteremtsük a minőségi élet feltételeit azért, hogy ezek a falvak is megmaradjanak, és az ott lakó emberek minőségi életet élhessenek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Támogatjuk azért is a programot, mert folytatja a megkezdett infrastruktúra-fejlesztési programokat. Nemcsak a hagyományos infrastruktúra-fejlesztésre vagy az autópálya-építésre gondolok, hanem a XXI. század - ha tetszik - új infrastruktúrájára, az internet, az informatika, a számítástechnika, egyáltalán a digitális kultúra elterjesztésére. Ez a másik dolog, ami minket a sikeres európai országok közé repíthet, ha ezen a téren előrelépünk.

Támogatjuk a programot azért, mert kiáll a környezet védelme mellett, érvényesíteni akarja a szennyező fizet elvét, helyi, országos és nemzetközi szinten együttműködést sürget a környezetvédelmi problémák megoldása érdekében.

Tisztelt Képviselőtársaim! Támogatjuk a programot azért, mert kimondja a liberálisok számára oly fontos köztársasági alkotmány és parlamentáris berendezkedés védelmét, kimondja, hogy a jogállamnak minden területen és téren érvényesülnie kell, kimondja, hogy tenni akar ennek érdekében.

És támogatjuk azért, mert elkötelezettje az esélyegyenlőségnek, elkötelezettje - külön fejezetben foglalkozik vele - a nők esélyegyenlőségének, a fogyatékkal élők és a romák esélyegyenlősége megteremtésének és javításának.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tudom, hogy egy kormányprogram esetében az a döntő, hogy mit és hogyan képes belőle megvalósítani a kormányzat. Azt várják el a liberálisok, hogy a kormány legyen határozott és bátor a programjaiban, legyen gyors és következetes a döntéseiben, követelje meg döntéseinek a végrehajtását, kísérje figyelemmel a döntések megvalósulását, ha szükséges, időben korrigáljon, és reagáljon érzékenyen az emberek problémáira.

S természetesen azt is elvárjuk, hogy a kormány minden alkalommal határozottan és következetesen lépjen fel a nemkívánatos szélsőjobboldali, rasszista, fasiszta megnyilvánulások ellen. (Taps a kormánypárti oldalon.) Ez, tisztelt képviselőtársaim, a liberálisok követelése. Ha ez így lesz, akkor mondjuk, hogy megérte a változás. Nem egyszerű, de nem is megoldhatatlan feladat.

Támogatjuk Gyurcsány Ferencet, és támogatjuk a programját. A Szabad Demokraták Szövetsége igennel fog szavazni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai