Készült: 2024.04.29.12:53:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

222. ülésnap (2009.09.21.), 197. felszólalás
Felszólaló Dr. Ódor Ferenc (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:15


Felszólalások:  Előző  197  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ÓDOR FERENC (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Az előttünk lévő törvényjavaslatra már sokadik alkalommal térünk vissza, és úgy látom, hogy ismét nem azt a megoldást terjesztette a kormány a Ház elé, amellyel a megoldást tudnánk elérni. Ugyanis a törvényjavaslatunk, amely az 1990. évi LXV. törvény módosításából ered, illetve a változás, amely a törvényben előállt, olyan helyzetet hozott létre, amelyre az Alkotmánybíróság többször is fölhívta a figyelmét azoknak az előterjesztőknek, akik az előzőekben, az abban az időben rapid gyorsasággal megtörtént regionalizációban nem vették észre, hogy az a lépés nem felel meg az alkotmány szellemének, az alkotmányosságnak.

Az önkormányzati rendszerben természetesen szükség volna visszaállítani ezt az eddigiekben működő - egészen addig, amíg a rendszert át nem alakították, nem regionalizálták, addig működő - törvényességi rendszerünket, és segíteni az önkormányzatoknak a határozataikban, rendeleteikben, a jogorvoslás lehetőségét megadva az ügyfeleknek, a választópolgároknak. De hát ez a jelenlegi formájában részünkről nem támogatható, hiszen úgy érezzük, hogy ha a közigazgatás és államigazgatás szavakat elemezzük, akkor a közigazgatás egy nagyobb egységet foglal össze, az egy nagyobb, átfogóbb rész az államigazgatásnál, és ezen törvényjavaslat, amelyet a kormány elénk terjesztett, azt segítené, hogy az államigazgatáshoz, ami egy szűkítettebb egység, osztanánk be a közigazgatás egyes részét.

(18.00)

Tehát úgy gondolom, hogy ez is egy olyan indok, ami azt mondatja velünk, hogy köszönjük szépen, de így ezt a törvényjavaslatot nem tudjuk támogatni, és így vélhetően nincs is meg a kétharmados többsége, tehát magyarul: nem tudja az állapotot megszüntetni.

A miniszter úr expozéjában szereplő néhány gondolatot, amely arról beszél, hogy ezt helyre kell állítani, vissza kell állítani, és meg kell adni a törvényességi ellenőrzés lehetőségét, nem vitatjuk, helyesnek tartjuk ezt az alapgondolatot, csak akkor keressük meg azt a legkisebb közös többszöröst, aminél megtaláljuk az azonosat.

Mi most úgy érezzük, hogy ez az államigazgatás-közigazgatás tulajdonképpen a közigazgatási hivatalból majdnem mint egy belső szakigazgatási szervet kíván létrehozni a regionális szervezeten belül, az államigazgatási hivatalon belül, mint a gyámhivatal, csak a gyámhivatal ugye regionálisan, erre pedig kimondják, hogy megyeien szerveződik. De ezt a "megyei" szót csak betették, de az eljárás rendjében semmit nem látunk megnyugtatónak, hogy ott a személyzeti kérdéseket is a közigazgatási hivatal vezetője tudná elvégezni, az önálló gazdálkodás lehetőségét sem látjuk, hiszen azt is a regionális államigazgatási hivatalhoz kívánja delegálni, illetve a kormány bizonyos rendeleteivel tudja ezt befolyásolni, és vélhetően az eddig megismert gondolkodás szerint abba az irányba viszi el, ami a regionalizációt erősíti.

Mi úgy gondoljuk, hogy ezekre a hivatalokra, a megyei közigazgatási hivatalokra szükség van, a megyei közigazgatási hivatalok szolgálták egészen az átszervezésig a magyar önkormányzati rendszert, és úgy gondolom, hogy ezt továbbra is meg tudják tenni. Ennek az a feltétele, hogy ezt az ütemtévesztett átalakítást vissza kell vinni a kályhához, és onnan kell újból indulni, ha újból indulunk, akkor pedig lehet látni, hogy az államigazgatásban valóban a kormánynak megvannak a lehetőségei, és úgy alakítja az államigazgatási szerveit, ahogy ő kívánja. De ha az alkotmány szellemében úgy szerepelünk, hogy ez kétharmados, ha van megfelelő erő, át lehet alakítani. Márpedig most a Fidesz támogatását nem tudjuk ehhez a törvényjavaslathoz megadni.

Tehát ha a kormány valójában és felelősen és úgy kíván cselekedni, ahogy a miniszteri expozéban is szerepelt, hogy megoldani ezt a problémát, amit az Alkotmánybíróság már régtől fogva kér a kormánytól, akkor keres egy olyan megoldást, amely a parlamenti pártok nagyobb részének, legalább kétharmadának a támogatását bírja. Ez pedig az ezt megelőző állapot, a regionalizációt megelőző állapot, a megyei közigazgatási hivatalok önállóan szerepeljenek, és innentől kezdve, azt gondolom, hogy helyreáll az a rend, amiről miniszter úr is beszélt, amit a kormány helyre akart állítani.

Úgyhogy ezért mi ezt a törvényjavaslatot nem kívánjuk a szavazásoknál támogatni, viszont úgy gondoljuk, hogy minél hamarabb meg kell oldani. Ebben a felelősség a kormánynál van. A kormánynak kell olyan előterjesztéssel élnie, amit a parlament mindkét oldala vagy legalábbis kétharmada tud támogatni. Ezért kérjük a miniszter urat és a minisztériumot, hogy ne hozzanak olyan előterjesztést, amelyről már többször bebizonyosodott, hogy nincs támogatása. Illetve történt az elmúlt időszakban - ne haragudjanak, hogy ezt visszaidézem, de volt olyan, amikor tudatosan, már az Alkotmánybíróság által kimondottan alkalmatlan javaslattal is éltek itt a Házban. Úgyhogy úgy látom, hogy ha akarnák, akkor meg lehetne oldani, de ez a "többszöri nekifutásból soha nem találjuk el a megfelelő szöveget" azt mutatja, hogy nincs a kormánynak erre megfelelő ereje, vagy pedig nincs megfelelő belátása, hogy mi lehetne az, ami az önkormányzati rendszer működését lehetővé teszi, hogy a törvényességi ellenőrzés meglegyen.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  197  Következő    Ülésnap adatai