Készült: 2024.09.19.20:28:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

201. ülésnap (2001.04.18.), 134. felszólalás
Felszólaló Körömi Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 15:31


Felszólalások:  Előző  134  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÖRÖMI ATTILA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Elsősorban a fiatal férfilakosság számára nagyon fontos és kedvezőnek nevezhető törvényjavaslat fekszik a Ház előtt. Indokoltnak látom, hogy a törvényjavaslat legfontosabb részéről szóló véleményünk, véleményem elmondását megelőzően a törvényjavaslatot abba a jogi és szakmai környezetbe is helyezzük el, amivel érthetővé válik számunkra ennek a törvényjavaslatnak a jelentősége.

Tisztelt Országgyűlés! A haza védelme a Magyar Köztársaság minden állampolgárának kötelessége. Az állampolgárok az általános honvédelmi kötelezettség alapján fegyveres vagy fegyver nélküli katonai szolgálatot, illetőleg törvényben meghatározott feltételek szerint polgári szolgálatot teljesítenek. Így szól az alkotmány, illetve inkább úgy mondanám, így rögzíti az alkotmány azt a természetes belső parancsot, amelyet nyilván minden, a hazájáért aggódó magyar férfi érez, azaz hogy a haza védelme a Magyar Köztársaság minden állampolgárának kötelessége. Ezt azért fontos rögzíteni, mert csak ezen mondatok értelmén és jelentésén belül tárgyalható minden olyan törvényjavaslat, amely a honvédelemről, illetve a sor- és tartalékos katonai szolgálatról szól. Az alkotmány eme két mondatán kívül eső érveléssel a Ház nem tud mit kezdeni, csak e két mondaton belül tudunk foglalkozni e törvényjavaslat jelentőségével.

Az előttünk fekvő javaslat a sor- és tartalékos katonai szolgálat teljesítése rendjének változásával érintett törvények módosításáról, ezen belül is elsősorban és legjelentősebb mértékben a honvédelemről szóló 1993. évi CX. törvény módosításáról szól, tehát az alkotmány általam említett két mondatán belül értelmezhető.

 

 

(15.10)

 

A kormányprogram 1998 nyarán elfogadott szövege szerint a sorkatonai szolgálat idejét a kormány még ebben a ciklusban 6 hónapra csökkenti. Ezzel egyidejűleg átalakítja a sorkatonai, valamint a tartalékos állomány kiképzési és felkészítési rendszerét, miközben jelentősen növeli a szerződéses állomány arányát. Így szól a kormányprogram, amelyről 1998 nyarán folytatott vitát a tisztelt Ház.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt országgyűlési képviselőcsoportja akkor azt üdvözölte, hogy a '98-as választási kampányban, a Fidesz választási kampányában is szereplő 6 hónapos szolgálati idő bekerült a kormányprogramba. Jelen pillanatban a Fidesz-Magyar Polgári Párt országgyűlési képviselőcsoportja örömmel állapítja meg, hogy a kormány e fontos programelemet teljesítette, elénk terjesztette azt a törvényjavaslatot, amely a kormányprogram vitájában már világossá tette a kormány szándékát, hogy a sorkatonai szolgálati időt 6 hónapra kívánja csökkenteni.

Amiatt is örülnünk kell, hogy a bizottsági viták, illetve az egyeztetések során kiderült, hogy széles egyetértés övezi e törvényjavaslat parlamenti vitáját, és én őszintén remélem, hogy ez a törvényjavaslat néhány héten belül elfogadott törvénnyé válhat.

A jogszabályi környezet számomra tehát az alkotmány két mondata, amelyet mindenképpen figyelembe kell vennünk. A szakmai környezetről is szólnunk kell, hiszen nem árt pontosan tudni, hogy egy adott törvényjavaslat vitája során az hogyan illeszkedik egy szélesebb látómezőbe. Ezért engedjenek meg nekem két rövid megjegyzést.

A NATO-tagságunk örömteli elérésével két érdek is megjelent a magyar honvédelem tekintetében: a szövetségi, illetve a nemzeti érdek. Békeidőben általában, illetve szinte kizárólag a szövetségi érdekek válnak tapinthatóvá, és szinte kizárólag a rendfenntartás, békefenntartás kérdéskörével találkozunk, és e tekintetben teljes egészében létjogosultsága van a tisztán professzionális haderő megszületésének, hiszen csak ilyen típusú haderő képes részt venni olyan megmozdulásokban, amelyeket a NATO-ba való belépésünk okán vállalnunk kell. Azonban a nemzeti érdek továbbra is fennmarad, hiszen én békeidőről beszéltem, és bízunk abban, hogy ez így is marad, azonban egy ország sohasem teheti ki magát annak, hogy a haderejét pusztán, kizárólag - és a mai hatályos magyar alkotmány szerint is kizárólag - a professzionális haderőre építi. Nyilvánvalóan előadódhatnak olyan helyzetek, amikor nagyon fontos a sorozott és nagyon fontos a tartalékos állomány harckészültsége, kiképzettsége, összetartása.

A fő funkció tehát változatlan marad, magyarul: senkinek ne jusson eszébe, hogy bármilyen oknál fogva is hazánk területi épségét veszélyeztesse, ez pedig ma Magyarországon mindenképpen, továbbra is fenntartja a sorozott állomány, illetve a tartalékos haderő szükségességét is.

Tisztelt Országgyűlés! A NATO-tagsággal tehát tulajdonképpen egy olyan vállalást tett az ország, aminek lényegét egy mondatban lehet összefoglalni: kisebb, de ütőképesebb haderőt kell megvalósítani. (Mécs Imre: Így van!) A kisebb, de ütőképesebb haderő megteremtésének érdekében fogadta el az Országgyűlés a 61/2000. (VI.21.) számú országgyűlési határozatát, amely határozaton belül említést nyert, hogy a határozatban foglaltak szerves részét képezi a haderő humánerő-gazdálkodásának, a sor- és tartalékos katonai szolgálat időtartamának a haderőreform szellemével és célkitűzéseivel összhangban álló átalakítása, illetve korszerűsítése. Magyarul: az előttünk fekvő törvényjavaslat szervesen illeszkedik abba az eddig elvégzett munkába, amelyet a magyar kormány és a magyar parlament végzett a haderőreform területén a mai napig.

Ez a törvényjavaslat elfogadása esetén megteszi azt a talán eddigi legfontosabb lépést, amely világossá teszi, hogy a tisztán professzionális haderő felé kíván elmozdulni az ország, de nem mond le arról az erőről, amely a jelenlegi sor-, illetve tartalékos hadkötelezettek szervezettségében és harckészültségében tetten érhető. Hiszen 6 hónap alatt - az államtitkár úr is említette - nyilvánvalóan nem adhatók meg azok a kiképzési fogások, nem lehet elsajátítani a csúcstechnológia által képviselt technika használatát, viszont a 6 hónap elegendő arra, hogy megfelelő alapkiképzésen essenek át a sorkatonai szolgálatra bevonulók, és a 6 hónapra való csökkentéssel viszont az a szükséges idő 9 hónapról 6 hónapra redukálódik, ami alatt ez a munka elvégezhető.

Tisztelt Országgyűlés! Én ezek után a törvényjavaslatról szeretnék beszélni röviden. A törvényjavaslat sok mindennel foglalkozik, három törvény módosítása fekszik előttünk. Ezek egy részét én most - engedje meg a tisztelt államtitkár úr - hadd tituláljam úgy, mint szükséges, technikai jellegű rendelkezések, amelyek abból fakadnak, hogy a 6 hónapos sorkatonai szolgálat bevezetésre kerül, és ennek okán néhány olyan ügyet is lehet rendezni, amelyet e törvényjavaslatban talán indokolt is. Ilyenek elsősorban a mozgósítási rendszer finomításai, a nyilvántartási, adatszolgáltatási rendszerben rejlő kérdések, és például a szolgálathalasztási jogcímek pontosítása, amelyek egyébként mind könnyebbséget és jórészt kedvezőbb helyzetet teremtenek a sorkötelesekre, mint eddig az volt.

A törvényjavaslat legfontosabb eleme - és a Fidesz-Magyar Polgári Párt országgyűlési képviselőcsoportja ezt fokozottan üdvözli -, hogy a 9 hónapos sorkatonai szolgálat 6 hónapra csökken. Az államtitkár úr említette azokat az indokokat, amelyek ezt egyébként a társadalmi igazságosság elve szerint is szükségessé teszik. Engedjék meg, hogy én két adatsorral e mellé még egy-egy érvet hadd tegyek hozzá.

Amennyiben a 9 hónapos sorkatonai szolgálat változatlanul megmaradna, úgy azoknak a száma, akiknek a behívása átcsúszik a jövő évre, 2010-re a 175 ezer főről 189 ezer főre nőne, míg ha a 6 hónapos sorkatonai szolgálatot, tehát a 3 hónappal történő csökkentést a parlament elfogadja, akkor a jövő évre most átcsúszó 175 ezer fő 2010-re 112 ezer főre csökken, azaz a társadalmi igazságosság felé mozdul el ez a rendszer. Hiszen pontosan tudjuk mi mindannyian, akik itt katonák voltunk - de nyilván azok is, akik nem -, hogy az az ügy, amit Vidoven Árpád képviselő úr mint bizottsági előadó már említett, illetve az államtitkár úr is kitért rá, tehát az az ügy, miszerint nem tudjuk elfogadni és nem is lehet igaz, hogy a magyar fiatal férfiak között ilyen magas arányban vannak a sorkatonai szolgálatra alkalmatlan személyek, ez mindenkinek árt. Árt magának az alkotmányban megfogalmazott általános hadkötelezettségnek, hiszen magát a rendszert kezdi ki, nyilvánvalóan morális alapon, hiszen nem engedhető meg, hogy ezt az úgynevezett terhet csak a fiatal férfiak egy része vállalja magára, míg más részük ez alól - egyrészt nyilván jogosan, egészségi okokból, de nyilvánvalóan nem minden esetben állhat ez így fenn - mentesül.

 

 

(15.20)

 

Ez rossz azoknak is, akik ebből kimaradnak, hiszen ha otthon járunk, pontosan látjuk: amellett, hogy nem mindenki vállalja szívesen a sorkatonai szolgálatot, ám letöltve azt talán belátja annak a hasznát, és azért azok a szájukra veszik azokat az embereket, akikről tudják, hogy nem biztos és nem feltétlenül egészségi okok miatt kerülték el a honvédelmi kötelezettséget. Tehát azoknak is rossz, akik ebből kimaradnak, és azoknak is rossz, akik nyilvánvalóan helyettük vállalják ezt az úgynevezett terhet. Ezért mi azt üdvözöljük leginkább, hogy a 6 hónapos sorkatonai szolgálat bevezetésével a nem behívhatók létszáma, amely évről évre nő, csökken, így nyilvánvalóan e tekintetben is helyreáll a társadalmi igazságosság, és ez a rendszernek a lényege.

Az államtitkár úr előterjesztése után nem szívesen beszélnék a törvény részleteiről, hiszen ezt tartom a legfontosabb elemnek, azt azonban meg kell említeni, hogy például nagyon fontos, hogy már két gyermek esetén is azonnal leszerelésre kerül a katona - ha két gyermeke van, behívásra sem kerül az illető -, illetőleg a felsőfokú, illetve egyéb tanulmányt végző, szolgálathalasztást kérő személyek esetében pontosítják azt a rendszert, amelyen belül a tanulmányaikat is be tudják fejezni és a sorkatonai szolgálatukat is teljesíteni tudják.

Összefoglalásként a következőt szeretném elmondani:

Üdvözöljük, hogy egy reális és végrehajtható szolgálatiidő-csökkentést javasol a kormány a parlamentnek. Örülünk annak, hogy ez a törvényjavaslat úgy illeszkedik a haderőreform eddig meghirdetett elvei közé, mint a fogaskerekek egymáshoz. Nagyon fontos, hogy ez a rendszer humánus, hiszen két gyermek esetében és a tanulmányok folytatása területén is kedvező változásokat hoz a sorkötelesek számára; igazságos, mert visszaszorítja a jogtalan bliccelés lehetőségét; és természetesen a tartalékos szolgálat szervezettségét is növeli, ezt elsősorban nyilván a jövőben fogjuk érezni, az ezt követő kormány-előterjesztések, törvényjavaslatok, illetve kormányrendeletek elkészítése tekintetében.

Köszönöm, hogy meghallgattak, és azt kérem a tisztelt parlamenttől, hogy a törvényjavaslatot vitassa meg, majd igenlő szavazatával fogadja el. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  134  Következő    Ülésnap adatai