Készült: 2024.09.24.05:57:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

172. ülésnap (2000.11.09.), 495. felszólalás
Felszólaló Dr. Hende Csaba
Beosztás igazságügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:21


Felszólalások:  Előző  495  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HENDE CSABA igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Ugyan sem történész, sem irodalmár nem vagyok, de azt azért hadd utasítsam vissza, hogy a jobboldali kormány az országra erőltetné a maga történelemfelfogását. Hála istennek nem élünk már olyan időket, tisztelt képviselő úr, amikor egy bizonyos és nem jobboldali politikai irányzatnak a képviselői vagy negyvenöt éven keresztül a maguk hazug, hamis, egyoldalú történelemfelfogását valóban rá tudták erőltetni ennek az országnak a szerencsétlen, meggyötört népére. Ma arról van szó, hogy a miniszterelnök meg a kormány több tagja több ezer debreceni polgár jelenlétében, a debreceni önkormányzat és az autonómiával rendelkező debreceni tudományegyetem közös elhatározásából az egyetem területén újra felállított csodálatos alkotást - egyébként Kisfaludi Strobl Zsigmond egyik legszebb szobráról van szó - felavatja. Eközben más politikai tényezők pedig Budapesten Károlyi Mihály szobránál tartják a maguk megemlékezését.

Engedje meg nekem, hogy én Tisza Istvánt derekabb politikusnak, nagyobb magyarnak tartsam, mint Károlyi Mihályt; aminthogy én sem vonom kétségbe az ön jogát arra, hogy ön pedig ellenkezőképpen vélekedjék. Hol itt az országra erőltetés, kedves Bauer képviselő úr?

Ami pedig Ady Endre ön által idézett néhány sorát illeti, nem helyes Orbán Viktor miniszterelnököt Ady Endrével szembeállítani. (Dr. Avarkeszi Dezső: Magát állította szembe!)

 

(22.20)

 

Két okból sem. Ady Endrének személyes elszámolnivalója volt, mint tudjuk, Tisza Istvánnal. Ön talán nem tudja, de felvilágosítom, hogy Tisza István elég erős szavakkal ítélte meg Ady Endre költészetét, és egy alkalommal - tisztesség ne essék szólván, mi tagadás - a magyar kultúra fáján élősködő hernyónak nevezte, ha jól emlékezem. Természetes, hogy ezek után a kor vagy minden kor szokásainak megfelelően Ady sem fukarkodott a különféle jelzőkkel illetni Tisza Istvánt.

No, de ami a lényeg ebben a dologban: a kortársak tekintetét és ítéletét gyakran elhomályosítják a személyes indulatok és az esetleges személyes ellentétek. Eltelt már hála istennek elegendő idő, magunk mögött hagytuk ezt a borzalmas huszadik századot, amely két rettenetes csapást hozott erre az országra: az egyik a nácizmus, a fasizmus tobzódása, a másik pedig a kommunista diktatúra tobzódása. Nos, Tisza István egyikben sem volt vétkes, ezért tehát nem illő és nem méltányos őt ennek a huszadik századnak a fényében, az egészét tekintve, megbélyegezni.

Köszönöm szépen.

 




Felszólalások:  Előző  495  Következő    Ülésnap adatai