Készült: 2024.09.26.21:26:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

233. ülésnap (2009.10.19.), 243-245. felszólalás
Felszólaló Pettkó András (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:00


Felszólalások:  Előző  243 - 245  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PETTKÓ ANDRÁS (független): (Keresi a mikrofonját.) Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Azért lepődtem meg, mert azt gondoltam, hogy Fogarasiné Deák Valéria is ehhez a szakaszhoz szeretne hozzászólni, de látom, hogy közben kiment a teremből.

ELNÖK: Megadjuk a lehetőséget majd, képviselő úr.

PETTKÓ ANDRÁS (független): Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Én a 71. ajánlási számon beadott módosító javaslat elfogadása mellett szeretnék érvelni azon képviselők számára, akiknek a civil szervezetek támogatása egy fontos dolog. Ha megnézzük, annak idején 2003-ban, amikor a nemzeti civil alapprogramról szóló törvényt megalkotta a magyar Országgyűlés, akkor azon a bizonyos bizottsági vitán a kormánypárti és az ellenzéki képviselők - majd a parlamenti vitában is - azt képviseltük, hogy a nemzeti civil alapprogramról szóló törvény úgy kerüljön elfogadásra - és pont a Magyar Szocialista Párt akkori miniszterelnöke javaslatára, ha őszinték akarunk lenni -, hogy amennyi 1 százalékot felajánlanak, ugyanannyi 1 százalék érkezzen be a nemzeti civil alapprogram számára. Ez azt jelentette abban az időszakban, hogy minden olyan adózó állampolgár, aki felajánlotta az 1 százalékát, annak az összegnek megfelelő összeggel töltötték fel a nemzeti civil alapprogramot.

Volt egy másik fontos szabály, egy 0,5-ös szabály, ami az első évben - hiszen az első évben 0,43 volt a felajánlási összeg - plusz 700 millió forintot jelentett akkor a civil szervezetek számára. Ezt a módosító javaslatot akkoriban én jegyeztem az MDF képviselőjeként, és sikerült a kormánypárti képviselőkkel ezt a módosító javaslatot akkoriban elfogadtatni.

Aztán ha megnézzük a nemzeti civil alapprogram sorsát, és azt, hogy az elmúlt években milyen viták voltak általában a költségvetés elfogadása során, akkor azt tapasztalhatjuk, hogy éveken keresztül vitatkoztunk arról, hogy vajon lehet-e maradványképzési kötelezettséget előírni a nemzeti civil alapprogram számára, vagy sem. Aztán a végén, az év végén mindig megkapta az NCA a neki járó összeget. De ha őszinték vagyunk, a pályázatok kiírásánál azért ez is a beleszámított a csúszásba. Itt egy előfinanszírozású támogatásról van szó, Magyarországon több mint tízezer, 12 300 egynéhány civil szervezet szokott évente pályázaton előfinanszírozásban a működésére támogatási összeget kapni, és a működési összeg azért jó, hogy előre kapják meg, hiszen a villanyszámlájukat, a fűtésszámlájukat ezen civil szervezeteknek ki kell fizetni.

Aztán volt egypár év, amikor csökkentették ezt a támogatási összeget, majd a tavalyi évben történt egy jelentős változás, egy sokkal nagyobb összeget kapott a nemzeti civil alapprogram. De még mindig, azt gondolom, a tavalyi szám is az eredeti célokkal, az eredeti elképzelésekkel szembement, hiszen ha valaki megnézi azt, hogy az előző évben a nemzeti civil alapprogramnak mennyi támogatási összeget kellett volna kapnia, akkor azt tapasztalja, hogy bár emelkedett, azt hiszem, 1,2 milliárd forinttal a támogatási összeg 2009 és 2008 viszonylatában, de ha azt nézzük, hogy mennyi pénz járt volna nekik az eredeti elképzelések alapján, akkor olyan 9 milliárd forint körüli összeg járt volna.

(19.20)

Ha most megnézzük ezt a benyújtott törvényjavaslatot, amely arról rendelkezik, hogy a költségvetésben mennyi lesz az az összeg, amit a nemzeti civil alapprogram fog kapni - ugye, itt tételesen 7 milliárd forint van beírva -, akkor azt tapasztaljuk, hogy az előző évi támogatási összegnél 10 százalékkal kevesebbet fog kapni ez az alap.

Én tudom, hogy kormánypárti képviselőtársaim azt mondják majd a vitában, hogy örüljünk annak, hogy sikerült megvédeni ezt a 7 milliárd forintot, én viszont azért nem tudok ennek örülni, hiszen annak idején, amikor együtt vitatkoztunk, együtt - mondjuk így - teremtettük vagy szültük meg itt, a Parlament falai között ezt a nemzeti civil alapprogramról szóló törvényt, akkor azt szerettük volna, hogy azáltal, hogy a civil szervezetek megkapják még egyszer az 1 százalékot, az 1 százalékos felajánlások is jobban fel fognak pörögni.

És van még egy nagyon nagy veszély abban, ha ezt így hagyjuk, akkor pár év múlva, egy-két év múlva, amikor például a jövő évben csökken a befizetett adó összege majd, hiszen jelentősen változik az adótörvény 2010-ben, akkor 2012-ben még drasztikusabb visszaesés fog a nemzeti civil alapprogramnál bekövetkezni.

Ezért a magam részéről arra kérem képviselőtársaimat, hogy fontolják meg azt a módosító javaslatot, amit benyújtottam a 71. számon, amely egész egyszerűen eltörölné azt a fix összeget, amit beírtak a kormánypárti képviselők. Ennek az lenne a következménye, hogy a költségvetési törvényben is egy az egyben azt a támogatási összeget kellene megadni a nemzeti civil alapprogram számára, ami neki jár egyébként. Ha valaki megnézi, akkor a nemzeti civil alapprogram kapcsán több száz magyarországi civil szervezet tiltakozott ezen elvonás ellen.

Kérem képviselőtársaimat, hogy valahogy teremtsük meg annak a lehetőségét, hogy az NCA a neki járó (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) támogatási összeget meg tudja kapni.

Köszönöm a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  243 - 245  Következő    Ülésnap adatai