Készült: 2024.09.20.15:17:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

74. ülésnap (2011.03.16.), 20. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:18


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Ha az utolsó gondolatára reagálnék, van, aki a Himnuszt énekli, és van, aki az Internacionálét, nem tudjuk, hogy melyik mikor a hangosabb éppen Magyarországon. (Taps, derültség a kormánypártok soraiban.)

Ön és az ön pártja elég régóta itt van, tisztelt képviselő úr. Nem tudom pontosan, hogy 2002-ben is itt volt-e parlamenti képviselőként, abban a ciklusban, de ne feledjük, hogy 2002-ben a kormány programjában, az önök által alakított kormány programjában benne volt, hogy új alkotmányra van szükség. Most azt mondja, hogy nincs alkotmányozási kényszer, akkor benne volt a kormányprogramban. 1994-98 között egy huszon-egynéhány fős bizottságot állítottak fel, hogy szövegezzék meg az új alkotmányt. Most ön azt mondja, hogy nincs szükség új alkotmányra, hiszen az előző két évtizedben jól működött. Ha ilyen jól működött, miért tették bele a kormányprogramjukba az új alkotmány elkészítését, és miért állítottak fel bizottságot egy új alkotmány elfogadására?

Szeretném megpróbálni egy halvány kísérlet erejéig megvilágítani önnek, hogy ön valóban alappal mondta azt, hogy sok ember szociális gondokkal küzd, és ezzel a kérdéskörrel foglalkozni kell. Ebben önnek teljesen igaza van. De szeretném megvilágítani önnek, hogy mi az összefüggés az alkotmány és az emberek szociális nélkülözése között, pár lépésben.

Ön is tudja, ma azzal küzd leginkább a kormány, azért nem tud az ön által is említett embereknek jobb életet biztosítani, mert egy óriási, 20 000 milliárdos adóssággal küzd. Ön is jól tudja, hogy ha önök ezt 8000 milliárdról 20 000 milliárdra nem növelték volna, hét és félszer ennyit költhetnénk lakástámogatásokra, hogy a fiatal családosoknak lakása legyen, háromszor eltörölhetnénk a társasági adót, hogy a magyar vállalkozások könnyebben tudjanak boldogulni, a felére tudnánk csökkenteni a személyi jövedelemadót, most már a családi adózás rendszerét, vagy akár 40 százalékkal tudnánk csökkenteni az áfát is. Mindez az emberek számára valóban egy könnyebb életet jelenthetne akkor, ha önök nem emelték volna nyolc év alatt az államadósság szintjét ilyen mértékre.

És itt fontos az alkotmány és az új alkotmány elfogadása, hiszen az pénzügyi garanciát ad arra, hogy nem lehet még egyszer így eladósítani az országot. Pontosan ez a szociális probléma, amit ön is felvetett, amit pontosan önök okoztak az elmúlt nyolc év eladósításával, ha ezzel a problémával nem kellene küzdenünk, ha önök nem halmoztak volna fel ekkora államadósságot, az általam említett, mind-mind szociálisan pozitív lépéseket megtehetné ez a kormány. De önök pontosan ezért követték el a legnagyobb bűnt, a legnagyobb hibát, mert olyan államadósság-mértéket halmoztak fel, ami lehetetlenné teszi ezeknek az embereknek a megsegítését, és azért van szükségünk egy ilyen gazdasági alkotmányozásra, közpénzügyi fejezetre, hogy ez még egyszer Magyarországon ne történjen meg, pontosan azoknak az embereknek az érdekében, akiket ön is említett.

Miközben ön arról szónokol, hogy nincs elegendő konzultáció az alkotmányról, a másik mondatában már azt mondja, hogy túl sok az a 90 forint állampolgáronként, amit a véleményük kikérésére költünk, 12 kérdésre és egy kifejtendő kérdésre.

(14.00)

Kérem, döntse el, hogy most túl sok a konzultáció, mert 90 forintot költünk rá, 8 millió emberre fejenként, vagy pedig túl kevés, miközben az alkotmány-előkészítő bizottság az önök által megnevezett egyesületek, szakértők anyagait is tárgyalta, és azzal is foglalkozott. (Mesterházy Attila közbeszól.)

Én úgy gondolom, hogy amikor ön arról beszél, hogy ez a Fidesz alkotmánya, akkor valahogy szintén egy tévedésben van. Elmondanám, csak pár mondatot hadd idézzek önnek abból az alkotmányból, amelyre ön azt mondja, hogy elfogadhatatlan! Rögtön az elején, az alapvetések között: Magyarország független és demokratikus jogállam, a hatalom forrása a nép, és a magyar állam működése a hatalom megosztásának elvén alapszik. Ön erre mondja, hogy ez a Fidesz alkotmánya, ön erre mondja, hogy ezzel az MSZP nem tud azonosulni (Közbeszólás az MSZP soraiból.), oly mértékben nem tud ezzel azonosulni, hogy a vitában sem vesz részt. (Tóbiás József közbeszól.)

Én úgy gondolom, hogy még van pár napjuk, meggondolhatják, visszajöhetnek az alkotmány vitájába. De önnek is csak azt tudom mondani, amit Schiffer frakcióvezető úrnak: az önök szavazói, az a közel egymilliós tömeg kirekesztődik az alkotmányozásnak a folyamatából az önök döntése nyomán, a Fidesz-KDNP egyszerűsítette az ő részvételüket a vitában, önök teszik lehetetlenné, hogy a szavazóik véleménye itt megjelenjen. Kérem, gondolják meg, a következő hónapot mégiscsak érdemes lenne az MSZP-s képviselőknek is a Parlament falain belül tölteni. Önök nem twitterdemokraták, hanem országgyűlési képviselők, nem a Twitteren kell hogy kifejtsék a véleményüket az alkotmányról, nem ott kell a demokráciát megvédeni, hanem, itt, a Parlament falain belül.

Kérem önöket, jöjjenek vissza. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai