Készült: 2024.04.26.11:48:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

310. ülésnap (2013.10.14.), 60. felszólalás
Felszólaló Dr. Simon Gábor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:12


Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SIMON GÁBOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Kedves Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Önök 2001-ben bevezették Magyarországon a devizahitelezést, utána, amikor kormányra kerültek, bedöntötték a forintot, ami azóta is tart, és ezzel családok százezreit tették tönkre. (Közbeszólások, moraj a kormánypártok soraiban.) Az elmúlt években folyamatosan hitegették a lakosságot, hogy azt a problémát, amit önök okoztak, majd meg fogják oldani. 2010-ben, a választási kampányban például Matolcsy György bement a Hír TV Kontraszt című műsorába, utána bement az MTV Este műsorába, utána a TV2-be, és bejelentette, hogy önök létrehoznak egy olyan állami alapot, amelyhez bárki fordulhat, és ennek segítségével a devizahitelt át fogják váltani forintalapúvá. Ezen ígéretüket mind a mai napig olvashatjuk egyébként a fidesz.hu hírportálon, természetesen ebből semmi sem lett. Az ötletelést azonban folytatták, többek között erről is beszélt a miniszterelnök, amikor 29 pontot ismertetett itt előttünk, és abban is megígérte a probléma megoldását. De Rogán frakcióvezető úr is egy 8 pontos javaslatot terjesztett a Ház elé, amikor itt mindenki előtt megesküdött, hogy ez a 8 pont meg fogja oldani a devizahitelezés problémáját. Ez egyébként, az összes ígéret, amit tettek, most már három és fél éve folyamatosan zajlik.

Az egyik ötletük volt, amikor megalakították a Nemzeti Eszközkezelőt; erről a kampányban nem volt szó, de az eszközkezelő létrejött, és nemrég bejelentették, hogy 14 ezer lakást fog megvásárolni az eszközkezelő. Azt gondolom, hogy minden olyan segítség, amely a magyar lakosságnak segítséget, tényleges segítséget jelent, az helyes, azonban ez a segítség csak akkor lehet hatékony, ha ezek a lakosok önhibájukon kívül kerültek ebbe a helyzetbe, és például nem bűncselekménnyel jutottak a lakásukhoz. Ugyanis Miskolcon több mint 200 lakást bűncselekménnyel szereztek meg, ez az ön által is ismert, úgynevezett Fészekrakó néven elhíresült probléma. Mi történik most? Ezeket a fészekrakós lakásokat a Nemzeti Eszközkezelő felvásárolja, a benne lévő bérlőt pedig visszahelyezi bérlőként, aki korábban tulajdonos volt. Ezek a bérlők, korábbi lakosok nem fizették nemcsak a banki tartozást, nem fizették a közüzemi tartozásokat sem, de nem fizették a társasházaknak sem a különböző közös költségeket.

(Az elnöki széket Jakab István, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

A társasházak és az ott lakók azonban hiába fizetnek rendesen, ha ezek a renitens szomszédjaik folyamatosan tartozásban vannak, így jó néhány miskolci társasháznál már a liftek villanyszámlájára sem futja. Reményük azonban ezeknek a társasházaknak volt arra, hogy behajtják a tartozást, hiszen jelzálogjoguk volt (Az elnök csenget.), de a Nemzeti Eszközkezelővel ez letörlésre került.

Ezért kérdezem államtitkár urat, hogy meddig tűrik azt (Az elnök csenget.), hogy a Nemzeti Eszközkezelő tönkretegye a miskolci társasházakat. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai