Készült: 2024.09.19.16:24:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

246. ülésnap (2009.11.23.), 30. felszólalás
Felszólaló Dr. Hiller István (MSZP)
Beosztás oktatási és kulturális miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:13


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HILLER ISTVÁN oktatási és kulturális miniszter: Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Igen tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés 2008. november 25-én határozatot fogadott el a nemzeti tehetségprogramról, annak finanszírozási elveiről, valamint a Nemzeti Tehetségügyi Koordinációs Fórum létrehozásáról és annak működési elveiről. A magyar közoktatás átfogó korszerűsítési programja, az "Új tudás" programban meghatározott, a nemzeti tehetségprogram megvalósításával kapcsolatos intézkedésnek az a célja, hogy a tehetségeket nyomon kövesse és segítse. Olyan komplex programról van szó, amely összefogja az eddigi állami, önkormányzati, intézményi és civil programokat, és azt összehangolja az állami, illetve az Új Magyarország fejlesztési terv forrásainak felhasználásával.

A határozat kihirdetését követően megszületett az a kormányhatározat, amely a Nemzeti Tehetségügyi Koordinációs Fórum létrehozását és működését irányozta elő, illetve a nemzeti tehetségprogram finanszírozásáról szóló kormányrendelet. Az első kétéves cselekvési tervben foglaltakra tekintettel a kormányhatározat értelmében a nemzeti tehetségprogram megvalósítását tanácsadó, döntés-előkészítő testületként segíti a Tehetségügyi Koordinációs Fórum, amelynek alakuló ülésére az elnök és a társelnökök részvételével 2009. szeptember 30-án sor került. A fórum első - a kormányzati szervek, a tehetségsegítésben érintett civil, valamint határon túli szervezetek képviselőinek részvételével szervezett - ülésére még november hó folyamán sor kerül.

A nemzeti tehetségprogram megvalósítása érdekében létrejött a nemzeti tehetségalap, amelynek közvetlen forrásai 2009-ben és 2010-ben a következő mértékű hozzájárulást biztosítják: az állami költségvetésnek a költségvetési törvényben elkülönített előirányzatként meghatározott része - 2009-ben 455 millió 610 ezer forint, a 2010-es tervezet szerint 403 millió 900 ezer forint -, továbbá a Munka-erőpiaci Alap képzési alaprésze tárgyévi eredeti bevételi előirányzatának 3 százaléka - ez a 2010-es tervezet alapján 1 milliárd 491 millió forint -, továbbá természetes és jogi személyek, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező gazdálkodó szervezetek pénzbeli vagy természetbeni hozzájárulásai és adományai.

Tisztelt Képviselő Úr! Ezek a tények. Ugyanakkor szólni kell egy olyan, nem önmagában a tehetséggondozás, hanem a jelenlegi magyar politika, a jelenlegi magyar civil szféra esetében példamutató együttműködésről, amely messze túlhaladja önmagában az oktatás vagy éppen a tehetséggondozás egyébként meghatározóan fontos helyét és szerepét.

(14.10)

Arról van szó, hogy civil szervezetek összefogása, kezdeményezése, az állam, a kormányzati politika egybecsengő akarata, a parlamentben pedig a hagyományosnál messze átfogóbb támogatása jelzi, hogy a tehetség ügye Magyarországon olyan közügy, amelyben lehet és érdemes az összefogást megvalósítani. Bár minden területen az az összefogás valósulna meg civil szervezetek, egyéb jogi, gazdálkodó személyek, kormányzati politika és parlament ellenzéki és kormánypárti frakciói, képviselői között, mint ami a nemzeti tehetséggondozást jellemzi! Azt gondolom, ez egy ciklusokon messze túlmutató, ciklusokon átívelő sikeres kezdeményezés és gyakorlat.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai