Készült: 2024.09.19.19:57:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

198. ülésnap (2009.03.23.), 184. felszólalás
Felszólaló Mohácsi József (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:30


Felszólalások:  Előző  184  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MOHÁCSI JÓZSEF (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Parlament! A Nemzeti Utánpótlás-nevelési és Sportszolgáltató Intézeten belül létrehozott Utánpótlás-nevelési Igazgatóság stratégiai célja az egységes és átfogó utánpótlás-nevelés rendszerének kidolgozása, működtetése és a folyamatos fejlesztése. Az utánpótlás-nevelésnek szerves részét képezi az iskolai rendszer is. Még 2004-ben egy, a Nemzeti Sportszövetség által megszervezett sportkerekasztal elnevezésű konferencia során vetődött fel egy új típusú iskolai, sportiskolai rendszer kialakításának a gondolata. Többéves előkészítő és egyeztető munkát követően sikerült az Utánpótlás-nevelési Igazgatóság akkori jogelődje, a Nemzeti Utánpótlás-nevelési Intézet koordinálásában megalkotni a sportiskolai kerettantervi szabályozást annak érdekében, hogy az élsportolókkal foglalkozó közoktatási intézmények jogilag és tartalmilag szabályozott keretek között - a magyar közoktatás történetében először - legitim módon végezhessék sportiskolai munkájukat. A kerettanterv akkreditációs eljárása is közel egy évet vett igénybe. Óriási eredményként könyvelhetjük el tehát, hogy 2007 februárjában megjelent a vonatkozó OKM-rendelet, és megindulhatott a tényleges munka.

Tudomásom szerint 2007 szeptemberében közel 50 közoktatási intézményben kezdődött meg a sportiskolai kerettanterv szerinti oktatás. Az Utánpótlás-nevelési Igazgatóság jogelődje által pályázati úton kiválasztott és mintegy módszertani központként működő intézmények finanszírozását az úgynevezett létszámalapú céltámogatási formában, tehát a módszertani központok által leadott és a hivatalos oktatási statisztikai adatokkal megegyező létszámadatokat figyelembe véve az Önkormányzati Minisztérium háttérintézménye biztosítja, ami 30 ezer forint/tanuló/év.

A beindított program népszerűségét is jelzi, hogy már az első tanévben újabb oktatási intézmények jelezték a programhoz való csatlakozási igényüket.

Meg kell említenem egy másik, az utánpótlás-nevelésben (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) kiemelkedő szerepet betöltő intézménytípus, az egyesületi sportiskolák helyzetét is. Nagy gond, hogy ezeket nem tudjuk finanszírozni.

Tisztelt Miniszter Úr! Kérdezem ezért, hogy milyen tapasztalatokat szűrt le az állami sportvezetés a közoktatási típusú sportiskolai rendszer beindítása óta, remélve, hogy az eltelt tanév már alkalmas az értékelő munkára. Valamint, hogy kívánja-e segíteni a minisztérium az egyesületi típusú sportiskolák működését?

Tisztelettel várom válaszát. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  184  Következő    Ülésnap adatai