Készült: 2024.09.21.00:38:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

162. ülésnap (2016.06.13.),  108-115. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:17


Felszólalások:   104-107   108-115   116-123      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Áttérünk az azonnali kérdésekre.

Bárándy Gergely, a Magyar Szocialista Párt képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a Magyar Nemzeti Bank elnökéhez: „Rokonok 2. rész” címmel. Bárándy Gergely képviselő urat illeti a szó.

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Felperes Úr! Úgy tűnik, hogy a múltkor nem mondott igazat. Azt állította, hogy az unokatestvérének semmi köze a VS hírportálhoz. Ehhez képest a VS főszerkesztője azt mondta, hogy Szemerey úr tulajdonosként tárgyalt vele, egy főszerkesztő pedig csak felismer ilyesmit egy beszélgetés során. Vagy ön szerint nem? Megjegyzem, ha semmi köze a VS-hez, mit keresett a szerkesztőségben?

Persze mindez csak a jéghegy csúcsa. Szemerey úr ugyanis ezer szálon kötődik a jegybankhoz, például új bankján keresztül. És nem csak úgy, hogy ő is elnyert növekedési hitelt. Nem arról van szó, hogy az unokatestvére részesült a növekedési hitelprogramból, hanem arról, hogy az újonnan tulajdonába került banknak éppen a fő tevékenysége a növekedési hitelek kihelyezése. Még a bank neve is erre utal, amit az unokatestvére adott neki: Növekedési Hitelbank. Szóval, a Matolcsy-Szemerey család alapított egy bankot a jegybanki pénzek megcsapolására.

Szemerey úr nyilatkozata szerint a hitelkihelyezéseken felül véletlenül ez a bank kezeli az MNB hat alapítványának és több hozzájuk kötődő cégnek a milliárdjait is. De még a másik unokatestvérének kezelésében lévő, a kecskeméti matolcsysta képzésre szánt 12 milliárd forint is Szemerey Tamás bankján futott keresztül. Na, és persze az ön fia, jegybankelnök úr, Matolcsy Ádám véletlenül éppen ugyanettől a családi banktól kapta meg a hitelt több százmillió forint értékben.

De nézzük meg az unokatestvérének egy másik vállalkozását is! A BanKonzult Kft. az MNB hat alapítványával és magával a jegybankkal is szerződéses viszonyban áll. Szemerey úr saját bevallása szerint összesen mintegy évi 60 millió forintért. Nyilván a Nemzeti Banknál nem dolgoznak pénzügyi elemzők, így egy unokatestvér szakértelmét kell kifizetni évente több tízmillió forint értékben az adófizetők pénzéből. És hogy Szemerey Tamás felesége se maradjon ki a jóból, ő lett az egyik MNB-s alapítvány igazgatója, gondolom, nem kevés fizetésért. Azóta tudjuk, az aprópénzért is lehajol a rokonság, hiszen részesültek az 5 millió forint alatti kifizetésekből is.

Nem sok kicsit a rokoni szál az MNB-s pénzek körül, elnök úr? Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Válaszra megadom a szót Matolcsy György elnök úrnak.

DR. MATOLCSY GYÖRGY, a Magyar Nemzeti Bank elnöke: Mélyen tisztelt Elnök úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Most már néhány hónapja önök politikai támadást indítottak Magyarország jegybankja ellen, és ehhez mindenféle hamis és blöffökön alapuló állításokat használnak fel.

(13.40)

Nézzük rögtön az ön első állítását, miszerint egy lemondott korábbi főszerkesztő úgy emlékszik, hogy… Hát, a részvénykönyvet kell megnézni, kedves ügyvéd úr, meg kell nézni, hogy kinek a tulajdonában áll ez a bizonyos hírportál! Ha ön a fáradságot nem kímélve vállalja ezt a tevékenységet, úgy azonnal látja, hogy egy másik úr a tulajdonos.

De a további állításai is bizony-bizony némiképpen hamisak és sántítanak. Miért is ne vásárolhatna Magyarországon valaki egy külföldi tulajdonban lévő bankot, ha erre a pénzügyi erőforrásai lehetőséget nyújtanak? Miért is ne nevezhetné olyan néven, mint Növekedési Hitelbank? Miért is vállalna diszkriminációt ez a bizonyos bankár, hogy nem ad hitelt olyannak, aki hitelképes, jó a projektje, csak azért, mert valahogy hívják vagy nem hívják? Ez is tehát egy hamis állítás.

Azonkívül ön egy bankot említ, amely banknál a Pallas Athéné alapítványok pénze van. Négy banknál van, két nagy- és két kisbanknál, történetesen magyar tulajdonban álló bankoknál. Érdemes lenne ezt is megemlítenie.

Azonkívül teljesen természetes, hogy minél többet tud valaki valamiről, annál több segítséget kap, ha még más információs forrásokat is használ; így teszünk a különböző makrogazdasági elemzésekkel.

Végül pedig: egy kitűnő hölgyet hoz ön hírbe, a PADA igazgató asszonya Műegyetemet végzett, és három felsőfokú nyelvvizsgája van. Jó lenne több ilyen Magyarországon! (Taps a kormánypártok soraiban. - Közbekiáltások az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, elnök úr. Viszonválaszra megadom a szót a képviselő úrnak.

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Egyetlen dologra válaszolt csak az elnök úr, legalábbis ezt lehetett kihámozni ebből a válaszból. Ezek szerint ön szerint teljesen rendben vannak ezek a rokoni kötődések a Magyar Nemzeti Bankban, és ezt másnak kéne természetesnek venni, nem pedig arról van szó, hogy önnek kéne elgondolkodni azon, hogy ez így nincs rendben. De, tisztelt elnök úr, szerintem ez így nincs rendben, szeretném ezt fenntartani.

Ha már így összejöttünk, két dolgot szeretnék még megkérdezni öntől, amit egyre többen híresztelnek. Igaz-e az, hogy ön a 8-as számot száműzte a Magyar Nemzeti Bankból? És igaz-e az, hogy csak olyan titkárnő nyerheti el az állást az elnöki titkárságon, aki 1984. augusztus 20-án született? Őszintén remélem, hogy egyértelműen cáfolni fogja ezeket, mert ha ezek igazak, akkor itt még annál is sokkal nagyobb baj van az ön háza táján, mint amit én felsoroltam.

Végül, elnök úr, még egy dolog: hiába perel be naponta, nem fogok leszállni sem magáról, sem pedig az MNB korrupt ügyeinek a feltárásáról. Arra viszont felhívom mindenki figyelmét (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), hogy az 500 millió forintnál nagyobb kárt okozó vagyon elleni bűncselekmények elévülési ideje legalább tíz év, az pedig a politikában beláthatatlanul hosszú idő.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. A viszonválasz megilleti az elnök urat is.

DR. MATOLCSY GYÖRGY, a Magyar Nemzeti Bank elnöke: Köszönöm szépen. Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ön eddig drámai eszközöket használt, most már bohózatba hajlik, amit mond mindenféle számokról, titkárnőkről. (Közbekiáltások az MSZP soraiból. - Bangóné Borbély Ildikó: Ne mondja!) Tanulmányozza, azt kérem, a tragédia műfaját is, mert a dráma után nem a bohózat jön.

De miért nem kérdezi talán meg, hogy miért igazságügyi miniszter Trócsányi László, miközben unokatestvérem? (Dr. Bárándy Gergely: Kevés a két perc!) A Héjjas és a Darányi családok révén unokatestvérek vagyunk. (Korózs Lajos közbeszólása.) Vajon azért igazságügyi miniszter-e az igazságügyi miniszter úr, mert rokonom? Ugye, ezt még ön sem tudja? (Dr. Bárándy Gergely: A következő két percben megkérdezem! - Közbekiáltások az MSZP soraiból. - Az elnök csenget.) Miért lehetséges az, hogy a 444.hu hírportálon egy szintén unokatestvér Kesnyik vagy inkább Kasnyik úr éjjel-nappal a jegybank ellen ír cikkeket? Ez valami ördögi összeesküvés a család részéről? Egy kicsit mélyebben, és ne bohózatot! Tényeket! (Dr. Bárándy Gergely: Ezek szerint igaz ez a két állítás! - Közbekiáltások az ellenzék padsoraiból.)




Felszólalások:   104-107   108-115   116-123      Ülésnap adatai