Készült: 2024.09.22.21:16:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

63. ülésnap (2010.12.23.), 4-8. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:43


Felszólalások:  Előző  4 - 8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő! Tisztelt Ház! Azt hiszem, nem kell bőven bizonygatnom, hogy a kormánypártok, a Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt már ezen jogsértések megkezdésétől kezdve igyekezett az áldozatok oldalára állni. Volt, amikor csak ellenzéki eszközökkel, a magunk munkájával, jogi segítségével tudtunk ezek mellett az emberek mellett lenni, akiket a hatalom önkénye vagy fizikailag, vagy csak áttételesen, de eltiport, illetőleg amióta kormányra kerültünk, igyekeztünk kormányzati eszközökkel is részt venni ebben az igazságtételben, hiszen itt valaki az igazság mérlegét kibillentette, és a mi közös feladatunk, hogy ezt visszabillentsük, és egyensúlyi állapotot hozzunk létre.

A bizalom helyreállítása a legfontosabb talán ebben a folyamatban is, mint sok minden másban, ami az elszámoltatás környékén előkerül. A bizalom helyreállítása az emberek részéről a kormányzat vagy akár a rendőrség felé, hiszen utána évekig csak úgy emlegették a rendőrséget, mint a brutalitás egyik eszközét. Az emberek számára a rendőr, aki amúgy a közrendet kéne hogy fenntartsa, és köztiszteletben álló személy kéne hogy legyen, inkább az önkénynek, a hatalmi önkénynek, a Gyurcsány-kormány erőszakos önkényének lett a jelképe. Ezért nem csupán egy kormánypárt vagy egy kormány számára fontos ennek a bizalmi viszonynak az újrafelállítása, hanem mindannyiunk számára, hiszen egy ország csak bizalomra épülhet, ami viszont, mi hiszünk abban, hogy a jogállamiság talaján és a törvények betartásának talaján áll.

"Védd a törvényt, és a törvény is megvéd téged." Szeretnénk, ha ennek a mondatnak, régi regulának ismételten súlya lenne, és ismételten alapja is lenne. Éppen ezért kezdtük el először az áldozatok oldaláról vizsgálni ezt a kérdéskört, és azokat a kártérítési ügyeket rendezni, amelyek nagy részében az ön által említett jogvédők is részt vettek. Ezeknek a különböző pereknek, eljárásoknak a nagyon nagy része lezajlott, mármint úgy értem, hogy az állam vállalta a felelősségét. Itt voltunk mindannyian a parlamentben, megszavaztuk azt az országgyűlési határozatot, amelyben az állam elismerte felelősségét, és ezeknek az embereknek a részére közös megállapodás alapján kártérítési összegeket is kiutalt. Ez az egyik része, amely az áldozatok oldaláról közelíti meg. (Folyamatos zaj.)

A másik pedig a felelősségi része, amelyről ön is szólt az imént. Erre két testület is legalább elkezdte a munkáját, az egyik maga Balsai István miniszterelnöki megbízott úr, aki a 2006 őszi rendőri brutalitást vizsgálja ki. Egy részjelentést készített el egyelőre, ez a részjelentés már a miniszterelnök úr asztalán fekszik, hogy ő is áttanulmányozhassa ezt. Ebben több mindenre is indítványt vagy javaslatot tesz az előterjesztő, így a korábbi büntetőeljárások felülvizsgálatára, illetőleg a személyi felelősségre vonásra, konkrét személyek megnevezésével. (Az elnök csenget.) Köszönöm, elnök úr. Bízom benne, hogy minél hamarabb ez a részjelentés végleges jelentéssé válik, és a személyi felelősségre vonásnál a személyeket is megnevezhetjük.

A második, amiről ön is említést tett: minden bizottságnak albizottsága alakult az előző nyolc év visszaéléseinek kivizsgálására, így az emberi jogi bizottságnak is volt egy ilyen munkája, amelyben ön is részt vett aktívan. Itt nemcsak a vizsgálati végeredmény mint dokumentum született meg, hanem ennek nyomán rendőrségi eljárások is indultak, az ügyészség is, rendőrség is vizsgálódik ezekben a kérdésekben.

A Debreceni Katonai Ügyészségen hadd említsek meg önnek három olyan ügycsoportot, amelyben már elindult az eljárás, elindult a nyomozás. Ezek közül az első az azonosítószámok hiánya a rendőrökön, amelyet vizsgál a Debreceni Katonai Ügyészség, a második az MTV-székház védelmének elmaradása vagy alacsony foka, azok a mulasztások, amik ott történhettek, és tovább fokozták az eseményeket. (Az elnök csenget.)

ELNÖK: Államtitkár úr, egy kicsikét várjon! Többen jelzik a patkó mindkét oldalán, hogy nem hallanak semmit abból, amit elmond, de ha úgy gondolja a tisztelt Ház, akkor technikai szünetet tudunk tartani, egy fél órát, és addig kibeszélik magukat, és folytatjuk. (Dr. Rétvári Bence: Örülök, hogy már mindenki...)

Kérem tisztelettel, hogy egy kicsit halkabban. (Taps.) Köszönöm szépen.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Úgy látszik, már mindenki karácsonyi lázban ég, és ajándéktippeket oszt meg egymással.

ELNÖK: Most még parlamenti lázban égnek. Tessék, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Röviden visszatérnék azért az elszámoltatás kérdéskörére.

A harmadik rész, amiben a Debreceni Katonai Ügyészség vizsgálódik, pontosan az albizottság munkája nyomán, az pedig a belső felelősségre vonások elmaradása, hogy miért nem történtek meg azok a belső fegyelmi és egyéb eljárások, amelyek a különböző részt vevő vagy még inkább: utasítást adó személyeknek a felelősségét vizsgálnák.

Bízom benne, hogy most már valódi jogállami keretek között sikerül azokat az embereket felelősségre vonni, akik nem jogállami eszközökkel akartak élni. Nagyon nagy szerencsénk van, hogy a választók igencsak élesen fejezték ki a véleményüket az idei év tavaszán arról, hogy azt a rendszert meg kívánják szüntetni, és én bízom benne, hogy ezek az eljárások és a kormány munkája is alapja lesz annak, hogy az emberek és az állam közötti bizalmi viszony újra fölépüljön.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon és a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  4 - 8  Következő    Ülésnap adatai