Készült: 2024.04.27.16:47:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

339. ülésnap (2014.02.03.), 6. felszólalás
Felszólaló Dr. Schiffer András (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 7:37


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm szépen. Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Miniszterelnök Úr! Ön büszkén jelentette azt, hogy Magyarország két lábra állt - akkor miért kellett új szolgaságot választani? Mennyire szabad az az ország, amelyik energiarendszerét tekintve kiszolgáltatja magát egy új nagyhatalomnak? Önök új szolgaság után néztek az elmúlt három évben. Azt vallja be, hogy az a paktum, amit ön kötött Vlagyimir Putyinnal, föl fogja nyomni az áramárat ebben az országban legalább a duplájára! És azzal számoljon majd el, hogy olyan környezeti kockázatokat hagy több generáción keresztül az utódainkra, aminek a hatásait ma nem is képesek kalkulálni!

Tisztelt Miniszterelnök Úr! Egyetértettünk abban 2010-ben, hogy ennek az országnak stratégiai problémája a függőség, a kitettség, stratégiai problémája az, hogy a belföldi tőkeképző képességet hogyan kell helyreállítani. Erre önök azt a módszert választották, hogy kiválasztottak bizonyos cégeket, például a Közgépet. Mi azt a módszert ajánlottuk, hogy talán ágazatokat kellene kiválasztani, szektorokat kellene kiválasztani és fejleszteni. Kiderült az elmúlt négy évben, hogy az önök szabadságharca nem Magyarországot, kizárólag a saját oligarcháikat védi.

Az önök politikájának volt hat sarokköve, mind a hat sarokkőnél önök felbuktak. Az egykulcsos adórendszerrel kapcsolatban önök, illetve a nagy varázslójuk, Matolcsy György azt gondolta, hogy ez majd beindítja a gazdaságot. 1200 milliárd forintos ajándékot adtak az egyébként is jól keresőknek, és ez, miniszterelnök úr, nem indította be a gazdaságot, ellenben szétszakította a magyar társadalmat, ma Európa legegyenlőtlenebb társadalma a magyar, a korábbi 1:6-os egyenlőtlenség 1:9-es egyenlőtlenségre növekedett. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Hogyan tudnak elszámolni a lelkiismeretükkel úgy, hogy az önök politikája révén a legfelsőbb jövedelmi tized jövedelme 18 százalékkal nőtt, miközben a legalsó jövedelmi tized jövedelme 6 százalékkal csökkent? Az önök politikájának eredménye az, hogy ha összeadjuk Bokros Lajos, Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon megszorító csomagjait, az sem éri el azt a megszorítócsomag-áradatot, amit ön és Matolcsy György zúdítottak a magyar emberek nyakába.

Nőtt a minimálbér, miniszterelnök úr? Az adóék nőtt. Az adóterhelése nőtt a minimálbérnek. A nettó minimálbér 6 százalékkal nőtt, az adóterhelés viszont 36 százalékról 49 százalékra növekedett.

És akkor lehet beszélni arról is, hogy a 2010-es kampányban önök - szó szerint mondom - azt ígérték, hogy tíz év alatt egymillió új adózó munkahelyet teremtenek Magyarországon, magyar vállalkozások révén. Idézet következik: "Ha a munkanélküliek foglalkoztatására kitalált program mögött nincs termelő tevékenység, akkor az csak a statisztikát fogja javítani."

(13.50)

Nem tévedés, ezt nem egy ellenzéki politikus mondta most: ezt egy ellenzéki politikus mondta négy évvel ezelőtt, úgy hívták, hogy Czomba Sándor. Az a helyzet, hogy önök trükköznek; önök trükköznek a közmunkaprogram adataival, trükköznek azzal, hogy elmenekülnek a fiatalok ebből az országból. Ehhez képest a helyzet az, hogy a versenyszférában az öt főnél többet foglalkoztató cégeket hogyha megnézzük, akkor valójában 25 ezerrel kevesebb munkahely van ma Magyarországon, mint négy évvel ezelőtt. De hozhatunk egy újabb ígéretet, miniszterelnök úr, 2009-ből: a zöld Széchenyi-terv kapcsán önök 500 milliárd forintot ígértek arra, hogy évenként a lakásállomány 10 százalékát felújítják, és ebből 80 ezer új, valódi munkahely létesül. Na most, ennek az ígéretnek az 1 százaléka, nem tévedés: 1 százaléka teljesült. Ez a kudarc önmagában elég lenne ahhoz, hogy végre szembenézzen a tükörrel, miniszterelnök úr!

És menjünk tovább! Munkahelyteremtés azért nincsen, mert nincsenek valójában beruházások ebben az országban. Az utóbbi évben sikerült a beruházási rátát felnyomni 17 százalékra, de ez jórészt az uniós források kiengedésének volt köszönhető, és nincsen beruházás egy olyan országban, ahol jogbizonytalanság, kiszámíthatatlanság, földrablás, trafikmutyi és Közgép-beszerzések vannak. Nincsenek beruházások egy olyan országban, amelyik négy év alatt a K+F, az innovációs mutatóban a világranglistán a 45. helyről a 97. helyre zuhant. Az államadósság kérdésében önök szintén felsültek, a magán-nyugdíjpénztári megtakarítások lenyúlása nélkül az államadósság nőtt ebben az országban. Paks II.-nek pedig az lesz a következménye, hogy fel fog menni az államadósság-szolgálat 90 százalék fölé.

A jövedelemkiáramlás, miniszterelnök úr, a jövedelemkiáramlás megduplázódott ebben az országban az ön kormányzása alatt. Önök továbbra is stratégiai partnerséget nem a helyi termelőknek kínálnak, hanem a Tescónak, a közbeszerzések nyertesei között továbbra is ott vannak a nagy multicégek. Magyarországon továbbra is virágzik az off-shore, 2011-ben Cipruson magyar befektetés több volt, mint Romániában: 280 milliárd forint. Mit csináltak, frakcióvezető úr, miniszterelnök úr? Mi azt javasoltuk, hogy seprűzzék ki az off-shore lovagokat ebből az országból. A NAV-botrány, amit önök nem hajlandók kivizsgálni, az is arról szól, hogy ezermilliárdos tételek szivárognak ki ebből az országból, és nem tudják hatékonyan megakadályozni a külföldiek földtulajdonszerzését sem idén május után.

Hol van a söralátét, miniszterelnök úr? Egyelőre három tucat új adónem van, a kkv-kat segítő egyszerűsített adóbevallási rendszer, adórendszer sehol sincsen.

Végezetül pedig, miniszterelnök úr, a devizahitel-krízist önöknek nem sikerült megoldani. Ma a magyar emberek a legnagyobb problémának azt érzik, hogy miközben az elmúlt 25 évben az árak az európai uniós átlagnak a 83 százalékát érték el, a bérek, amivel ki lehetne fizetni nagyon sok sárga csekket, a 40 százalékát jelentik az európai átlagnak. És addig, amíg a magyar gazdaság nem termel jelentős hozzáadott értéket, a bérek nem fognak növekedni. De egy olyan ország, amelyet önök és az önök elődei összeszerelő országnak akarnak látni, nem fog több hozzáadott értéket teremteni. 2008 óta folyamatos a forráskivonás, folyamatos a forráskivonás a felsőoktatásból, 80 milliárd forint ment ki. Egy olyan ország, ahol nincs 1,5 százalék a GDP-arányos kiadás a felsőoktatásra, ott nem fog több hozzáadott érték termelődni. El kell dönteni: tudásalapú Magyarországot vagy közmunkaalapú társadalmat szeretne valaki.

Miniszterelnök Úr! Az a tragédia, hogy ma Magyarországon a 18-29 éves fiatalok fele - és ezek jórészt jól képzett fiatalok - ki akar menni ebből az országból. El akarnak menekülni a jól képzett fiatalok ebből az országból. Valóban önök egy unokák nélküli Magyarországot szeretnének? Nem büszkélkedni kell azzal, hogy a kivándoroltak hogyan kozmetikázzák adott esetben a foglalkoztatási adatokat, hanem mélyen magukba kéne nézni.

És még egyszer: miniszterelnök úr, egy olyan ország nem mondhatja magát függetlennek, amelyik energiafüggőségre van kárhoztatva. Az, amit önök most művelnek Moszkvával, ezt egész egyszerűen úgy hívják, hogy hazaárulás, miniszterelnök úr. (Felzúdulás a Fidesz padsoraiban.) Nem kell új függőség után nézni! Mi, az LMP egy olyan Magyarországot szeretne, amelyik nem tartozik sem az IMF felé, és nem tartozik Moszkva felé sem.

Köszönöm szépen. (Novák Előd: Richard Field felé sem. - Taps az LMP padsoraiból.) Így van!




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai