Készült: 2024.04.28.01:58:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

25. ülésnap (1998.11.09.), 2. felszólalás
Felszólaló Dr. Orbán Viktor (Fidesz)
Beosztás miniszterelnök
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:29


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! Szeretném a tisztelt Házat tájékoztatni arról, hogy a parlament legutóbbi ülése óta 150 éve nem tapasztalt árhullám érte el - és részben levonult - a Tiszát. Az elemzések szerint e váratlan, minden korábbi várakozást meghaladó mértékű árhullám oka elsősorban abban keresendő, hogy rendkívüli esőzések voltak, amelyek rendkívülisége abban öltött testet, hogy a Tisza minden jelentősebb vízgyűjtő területén egyszerre hullott le nagy mennyiségű csapadék. Ehhez járult hozzá, hogy az idén ez volt az ötödik olyan nagyobb árhullám, amelynek eredményeképpen a gátak jelentősen átáztak.

A kialakult árhullámról a körülményekhez képest kellő időben megkaptuk az előrejelzéseket. Ennek köszönhetően az árhullámmal szemben Tiszabecsnél 26 óra, Vásárosnaménynál pedig 54 óra időelőnnyel rendelkeztünk. November 4-én éjszaka példamutató gyorsasággal megalakult a védelmi bizottság. November 5-én reggel pedig az érintett két megyére nézve a kormány kihirdette a veszélyhelyzetet, és kormánybiztost jelölt ki. A veszélyeztetett térségben kellő időben megszerveztük a személyi és anyagi segítségnyújtást.

Külön ki kell emelnem, hogy a honvédség félszáz technikai eszközzel és több száz - időnként kétezer - katonával vett részt a munkálatokban. Ottjártamkor azt tapasztaltam, hogy a helyzet valóban kemény volt, válságos volt, és valóban csak hajszálon múlott, hogy komolyabb baj vagy katasztrófa nem történt.

Hogy katasztrófa vagy komolyabb baj nem történt, elsősorban annak köszönhető, hogy a térségben az önzetlen segítőkészség, az együttműködés és a kiváló szervezés együtt úrrá tudott lenni a kialakult nehéz helyzeten. Hogy önök is érzékeljék az elvégzett munka nagyságrendjét: mintegy 400 ezer homokzsákot töltöttek meg az oda kivezényeltek és az ott élők együtt, és szállítottak el a gátak megfelelő pontjaira. A tegnapi nap során pedig - valószínűleg ez volt a legnagyobb szám - egy időben több mint 10 ezer ember dolgozott a gátakon.

Önök is tudják, hogy ilyen helyzetekben a védekezés talán legfontosabb része éppen a higgadtság és a nyugodtság. A legnehezebb helyzetbe került térségekben is mindvégig higgadt és nyugodt maradt a hangulat. Meggyőződésem szerint ehhez két előföltétel volt szükséges. Először is az, hogy minden érintett körültekintően és minden pillanatban kellő mélységig megkapott minden tájékoztatást a kialakult helyzetről. Másodsorban pedig már az első pillanattól kezdődően világossá vált, hogy az ott élő emberek számíthatnak egymásra, és számíthatnak az odaérkező segítségre.

Szeretném tájékoztatni a tisztelt Házat arról, hogy a helyzet ma a következő: rendkívüli árvízvédelmi készültség van 450 kilométer hosszúságban, harmadfokú árvízvédelmi készültség van 188 kilométer hosszon, másodfokú 335 kilométer hosszon, és elsőfokú 377 kilométer hosszon. Ez azt jelenti, hogy árvízvédelmi készültséget összesen 1350 kilométer védvonalon tartunk fönn ebben a pillanatban.

Mindeközben arra is futotta az ország erejéből, hogy a határ túlsó oldalán élőkön, az innenső oldalhoz képest talán még nehezebb helyzetbe kerülteken is tudtunk valamelyest segíteni. A kormány gyorssegélyt küldött: elsősorban élelmiszert, valamint a fedél nélkül maradt emberek számára a szállásukhoz szükséges eszközöket. Mindenkit az a kérdés foglalkoztat, hogy milyen helyzet várható, mi fog történni, lesz-e újabb árhullám.

Az előrejelzések szerint azt tudom mondani önöknek, hogy a mostanihoz hasonló hullám nem valószínű, hogy bekövetkezik, de ennek a veszélyét nem lehet elhanyagolni. Ezt 5 százalékra teszik az ezzel foglalkozó szakembereink.

 

 

(15.10)

 

 

Rendkívül valószínű, hogy a mostaninál kisebb, de közvetlen védelmi beavatkozást igénylő újabb árhullám történik, és erre a helyzetre fel is kell készülnünk. A védműveket folyamatosan karban kell tartani és erősíteni kell.

Amint túl leszünk a baj nehezén, tervet kell készítenünk a védművek átfogó megerősítésére, a korábban elmaradt munkákat be kell fejezni, el kell végezni, sőt újabb megerősítéseket is végre kell majd hajtanunk. Nem akarom eltitkolni a tisztelt Ház elől, hogy ez tetemes összeget, több tíz milliárd forintot jelent majd.

Végezetül szeretném a kormány nevében megköszönni azoknak a munkáját, akik a gátakon éjjel-nappal dolgoztak, azoknak is, akik ott élnek és azoknak is, akik segíteni siettek. Szeretném megköszönni a szakemberek, a nyilvánosság munkatársai, az állami és önkormányzati vezetők munkáját. Egyszóval a kormány nevében mindenkinek a munkáját szeretném megköszönni, aki ezekben a válságos napokban erőit a víz megfékezésére és az összefogásra összpontosította.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)

 




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai