Készült: 2024.09.20.18:16:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

263. ülésnap (2005.11.08.), 6. felszólalás
Felszólaló Karsai Péter (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:52


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KARSAI PÉTER (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úr az elmúlt napokban két, egymásnak szögesen ellentmondó nyilatkozatot tett. Először Orbán Viktort hívta ki, immár másodszor, egy élő televíziós vitára, amelynek témája a jövő évi költségvetés lenne. A Magyar Demokrata Fórum Gyurcsány Ferenc ezen akcióját a kétpártrendszer irányába tett újabb durva lépésként értékeli. Másként nehezen lehetne értelmezni azt, hogy néhány hete az MDF szeretett volna nyilvános televíziós vitát az euró bevezetésének időpontjáról, illetve a jövő évi költségvetésről, ám ezt az ajánlatot mindkét nagy párt elvetette.

A Magyar Demokrata Fórum a magyar demokrácia szempontjából rendkívül károsnak tartja, hogy a jövő évi választásokat a két nagy párt tudatosan egy Gyurcsány Ferenc-Orbán Viktor párviadalra kívánja leszűkíteni. Ezt szolgálják ugyanis azok a viták, amelyben csak a két nagy párt vezetői kapnak szót.

Aztán vasárnap egy újabb ötlettel állt elő a miniszterelnök úr. A javaslat szerint, ha egyéni választókerületekben egy pártnak legalább három egyéni jelöltje bejut a parlamentbe, akkor a párt a listájára leadott szavazatok alapján számított mandátumot - függetlenül az 5 százalékos küszöbtől - megkapja és így frakciót alakíthat.

Ezt a javaslatot a Magyar Demokrata Fórum pozitív elmozdulásnak értékeli, hiszen abba az irányba mutat, hogy a lehető legtöbb ember szavazata számítson, hogy minél arányosabb legyen a választók képviselete az Országgyűlésben.

Tisztelt Országgyűlés! Gyurcsány Ferenc javaslata tehát amolyan felhívás volt egy demokráciavizsgára: egy vizsgára, amely azt hivatott kideríteni, hogy hajlandóak-e a pártok újragondolni a választási törvényt, hajlandóak-e egy igazságosabb rendszert létrehozni. A kérdés az, hogy javaslatát komolyan gondolta-e a miniszterelnök úr, vagy Gyurcsány Ferenc pontosan tudta, hogy javaslatából nem lesz semmi, hogy ötlete csak két dologra lesz alkalmas: egyrészt, hogy úgy tegyen, mintha számára fontos érték lenne a két nagy párttal nem szimpatizáló szavazók érdekeinek képviselete, másrészt, hogy gesztust gyakoroljon a Szabad Demokraták Szövetsége felé, amely a szocialistákkal közösen indított jelöltjeinek köszönhetően a javaslat első számú nyertese lehetne.

Tisztelt Képviselőtársaim! A kétpártrendszer felé tolódás azonban sokkal komolyabb problémája a jelenlegi politikai rendszernek annál, hogy olcsó kommunikációs trükkökre használja fel ezt a témát bárki is. Európa legtöbb országában jóval alacsonyabb a parlamenti küszöb: Hollandiában 0,67 százalék, Dániában 2 százalék, Görögországban 3 százalék, Bulgáriában, Olaszországban, Szlovéniában és Ausztriában 4 százalék. Ráadásul Magyarországon az egyik legmagasabb Európában a parlamenti választáson való részvételi arány. Ennek következménye, hogy a 2002-es választási részvételből kiindulva, egy pártnak Magyarországon 280 ezer szavazatra van szüksége ahhoz, hogy parlamenti párttá váljon, hogy az 5 százalékot meghaladja.

Politológusok szerint 1998-ban és 2002-ben is 11 százaléknyi szavazat veszett el, azaz a legutóbbi választáson 600 ezer ember hiába járult az urnák elé, az ő szavazataik nem számítottak semmit.

Tisztelt Országgyűlés! A Magyar Demokrata Fórum egyetért azzal, hogy a 600 ezer elvesző szavazat ügyében mind a kormányt, mind a parlamenti pártokat felelősség terheli, és hogy ezt az ügyet nem söpörheti a szőnyeg alá. Ezért elvárjuk a kormányfőtől, hogy javaslatát mihamarabb hozza a Ház asztalára, és valóban derüljön ki az ország nyilvánossága számára is, hogy melyik párt mit is gondol 600 ezer honfitársunk voksainak elsinkófálásáról, melyik az a párt, amelyik kapásból úgy vélte, hogy nem elegáns és sportszerű a választások előtt a szabályokon változtatni, nota bene, inkább vesszen a 600 ezer szavazat. Aztán az is kiderülhetne, hogy a mérleg nyelvére igényt tartó párt miért is utálja el ezt a javaslatot, és végül azt is megtudhatnánk, hogy ki is készül ez ügyben majd krokodilkönnyeket hullatni.

Tehát, miniszterelnök úr, lássuk a medvét, lássuk a javaslatot!

Köszönöm figyelmüket. (Taps az MDF soraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai