Készült: 2024.04.29.20:42:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

131. ülésnap (2000.04.10.), 70. felszólalás
Felszólaló Dr. Takács Imre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:55


Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Nagy figyelemmel hallgattam ezt a vitát a címzett és céltámogatásokkal kapcsolatban. Az előző ciklusban is minden évben felszólalója, hozzászólója voltam ennek a vitának. Hadd említsek meg csak egy epizódot: Szabad György képviselőtársam annak idején csak egy településsel kapcsolatban kifogásolta, hogy az a település nem kapta meg a címzett támogatást, de ahogy Pál Béla képviselőtársam az előbb elmondta, hallhatták, hogy az akkori "ellenzéki" települések - idézőjelben - nem maradtak ki a támogatásból. Erről ennyit.

Azonban azt szeretném hozzátenni, hogy itt valóban újra kell gondolni a rendszert, objektívebb mérésre van szükség. Még egyet - amit az előző ciklusban részletesen kifejtettem - látni kell, hogy a címzett és céltámogatások elosztásának vannak bizonyos negatív hatásai is. Ezt most csak egy mondatban említem meg, amit az előző ciklusban részletesen megemlítettem, tudniillik ha az önkormányzatok hozzájutnak ehhez a központi forráshoz, akkor lehet, hogy beruházási szükségleteiket nem a település igényeinek megfelelően rangsorolják, hanem valamelyik támogatott beruházást egy még fontosabb beruházásnál előnyben részesítenek. Erre tudniillik volt egy példa az előző ciklusban, és ezt érdemes újragondolni.

Most azonban én nem erről szeretnék szólni, hanem csupán egy dologról, arról, hogy a címzett támogatásoknál az oktatásra, a kultúrára fordított pénzforrásokat nagyobb mértékben növelni kell indokolt esetekben. A 2000. évi címzett támogatásokról szóló törvényjavaslat kapcsán szükséges tudniillik bizonyítani azt, hogy a jövőben a jelenleginél is még inkább az oktatásra, a kultúrára szánt beruházásoknak kell elsőbbséget adni. Így például a választókörzetemben, Létavértes városában a jövőben egy gimnáziumot és szakközépiskolát akarnak megépíteni, mert ott hosszú távon biztosítható a beiskolázás és az intézmény jó működése.

Most arról kívánok szólni, hogy az ország bármelyik településén, ahol az oktatási intézmény vagy kulturális intézmény számára a feltételek hosszú távon adottak, feltétlenül támogatni kell címzett támogatásokkal is a képzés fejlesztését. Ugyanis az köztudott, hogy a képzett munkaerő nagyobb teljesítményre képes, jobban hozzájárul a bruttó hazai termék növekedéséhez, szakmaváltási képessége nagyobb, javítja a gazdaság versenyképességét, ezáltal a fizetési mérleg egyensúlyát is. A jobb teljesítmény miatt több lesz a költségvetés adóbevétele, ezáltal a szegények támogatása is jobban fokozható.

A szociális védelem legjobb módja az oktatás támogatása, mert a képzett munkaerő foglalkoztathatósága jobban biztosítható, így csökkenthető a szociális támogatásban részesülők köre, ezáltal több forrás jut azok megsegítésére, akik végleg kiszorulnak a munkaerőpiacról.

A címzett támogatásokra fordított pénzt olyan beruházásokra célszerű felhasználni, amelyeknek tovagyűrűző hatása van. Az oktatásfejlesztő beruházások egyértelműen ezen tovagyűrűző hatást erősítik. Az oktatás fejlesztését szolgáló beruházások összhangban vannak az új gazdasági-társadalmi struktúrával is, mert a jövőben szükségszerűen fejleszteni kell az információs szektorokat ahhoz, hogy az információs társadalom követelményeinek megfeleljen a magyar gazdaság. Az pedig köztudott, hogy az információs szektorok mindegyike erősen tudás- és oktatásfüggő szektor. Az oktatás fejlesztését az is szükségessé teszi címzett támogatásokkal is, hogy csak így tudunk jó választ adni a globalizáció kihívásaira. Erről nem akarok részletesen szólni, mert az idő szalad.

Ha az oktatási rendszerünket meggondoltan fejlesztjük címzett támogatásokkal, akkor ezzel hozzájárulunk a termelés feltételeinek javításához, ezáltal a nemzetgazdaság gyarapításához is. Az oktatás fejlesztésével a képességek köre is kiszélesedik, létrejön a képességek versenye, ami kedvezően befolyásolja az egyén és a társadalom fejlődését is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondolom, hogy a fentiek egyértelműen igazolják azt, hogy a címzett támogatások során még nagyobb mértékben előnyben kell részesíteni a jövőben az oktatással kapcsolatos beruházásokat.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

(17.40)

 




Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai