Készült: 2024.04.30.00:15:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

131. ülésnap (2000.04.10.), 22. felszólalás
Felszólaló Dr. Kis Zoltán (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:46


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KIS ZOLTÁN (SZDSZ): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A héten szerdán a miniszterelnök úr a szokásos rádióbeszédében említést tett arról a heroikus küzdelemről, amelyet a földművelésügyi miniszter a kormányüléseken vív ágazatának fölemelése érdekében, már amikor ideiglenesen Magyarországon tartózkodik és megtiszteli a kormányülést. (Derültség.) Aztán erre választ is kaptunk Kairóból a miniszter úrtól, a maga szerény stílusában. Idézem: "A mezőgazdaság ilyen jó helyzetben nem volt még, mint amilyenbe én hoztam." Ó, ez az egyes szám első személy! Áldott ötvenes évek - ne sírjuk vissza soha!

Nos, az adatok, amelyek a csodálatos munkára és a teljesítményre vonatkoznak, nem mindenben igazolják ezt a kinyilatkoztatást. Amíg az elmúlt évben a bruttó nemzeti termék 4,9 százalékkal nőtt, addig a mezőgazdaságé sajnálatos módon 1,5 százalékkal csökkent. A mezőgazdasági termelők által befizetett nyereségadó - ez egy nagyon fontos jelzőszám a jövedelemtermelő képességre - sajnálatos módon 36 százalékkal csökkent. Az exportteljesítményünk 0,5 milliárd dollárral lett kisebb, míg az a pozitív szaldó, amely 2 milliárd dollár volt még 1997-ben, sajnálatos módon alig haladja meg a 1,5 milliárd dollárt. Az állatállományban mind a sertésnél, mind a szarvasmarhánál 2 százalékos a csökkenés, a baromfinál sokkal veszélyesebb az ügy: itt 15,3 százalék.

Akkor, amikor a kukorica terméseredményei sajnálatos módon 6,3 millió tonnára csökkentek, a kukorica tőzsdei ára 27 ezer forintnál tart, akkor 200 millió forintos exporttámogatást kapnak azok, akik Magyarországról ezt az egyébként elég jó áron eladható terméket hajlandóak kivinni. A beruházások 10 milliárd forinttal lettek kevesebbek, és a feldolgozóipar is problémákkal küszködik, bár vannak olyan cégek, amelyek segítségre szorulnak, és a miniszter úr oda is figyel rájuk, kiváltképp, ha az választási körzetben található. Remélem, hogy a mérce egyforma lesz.

És akkor agrárbékéről beszélünk, számon kérjük azokat a megállapodásokat, amelyeket az elmúlt évben kötöttünk, és sajnálattal állapítjuk meg, hogy úgy tűnik, itt nincs konszenzus a két fél között. Az a megállapodás, amelyet a miniszter úr tavaly ősszel aláírt, 201 milliárd forintos közvetlen agrártámogatást feltételezett, szemben a 138 milliárddal, ami az ön rendelkezésére áll. Az 55 milliárd forintos Hitelgarancia Alapot ön nyilván nem szektorsemlegesen - sőt ezt az előbb meg is ejtette - kívánja kiosztani, ezért egyes téeszvezetők - ahogy ön fogalmazott - hőbörögnek. Mindössze 25 milliárd forint lett a 260 milliárd forintos hitelállomány konszolidációs háttere. Nos, amit én mondok, lehet, hogy nem valós, de ez sajnos statisztika.

De mit mond az Európai Unió az országjelentésében? Azt mondja: "A mezőgazdaság részesedése a gazdaságon belül két év alatt folyamatosan csökkent, és ez a tendencia folytatódik. Magyarországon nem létezik vidékfejlesztési átfogó rendszer. Nem létezik olyan átfogó, mindenki számára kiszámítható követelményrendszer, amely alapján a mezőgazdasági támogatások odaítélése átlátható lenne."

Nos, ezek a problémák, és ezt tetézik olyan levelek, mint amilyet a területfejlesztési főigazgató ír, amelyben fölkéri, hogy a minisztérium képviseletében a Kisgazdapárt programjához hű elvbarátok vegyenek részt, és az osztogatásnak mindenekfelett elsődleges szempontja az ideológiai megfelelőség legyen; akkor én kétségekkel állapítom meg, hogy az úgynevezett agrárbéke és az ágazatfejlesztés valóban úgy történik, mint amiről a miniszter úr oly sokszor, olyan kiválóan beszámol.

Nos, a demonstráció elmaradt - aminek örülünk, hogy elmaradt. Örülünk, hogy fölismerték a gazdák, hogy ilyen helyzetben inkább a gáton kell azoknak a bajbajutottaknak a segítségére sietni, amely bajbajutottak a mezőgazdasági ágazatban is igen szép számmal találhatók.

Kérem a miniszter urat, ön is a bajbajutottak segítségére legyen, hiszen ez a feladata; vagy ha erre nem hajlandó, akkor bizony a konzekvenciákat vonja le! És azt az egyes szám első személyt jobb lenne többes szám első személyben használni - az a stílus talán mindenkinek jobban tetszene, és eredményt is hozhatna a feszültségek gerjesztése helyett.

Köszönöm. (Taps az SZDSZ és az MSZP padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai