Készült: 2024.04.29.21:54:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

131. ülésnap (2000.04.10.), 20. felszólalás
Felszólaló Dr. Dávid Ibolya (MDF)
Beosztás igazságügy-miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:20


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. DÁVID IBOLYA igazságügy-miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselő Úr! Mint a jogalkotásért felelős miniszter, ha röviden szeretnék reagálni, akkor azt mondom, hogy egyetértek önnel. Azonban két dologban szeretném kiegészíteni mindazt, amit elmondott.

Az egyik, hogy tényszerűen valóban csak két olyan törvény volt az elmúlt időszakban a polgári kormány idején, amelyik nem állta ki az Alkotmánybíróság próbáját. Ön a közjegyzőkről szóló törvényt említette. Szeretném elmondani, hogy nem olyan szakaszt mondott ki alkotmányellenesnek az Alkotmánybíróság, amelyet az Igazságügyi Minisztérium mint előterjesztő tett a törvénybe, hanem képviselői módosító indítványra került be egy egyébként olyan jelentéktelen szakasz, amely nem az ügy és a törvény lényegi, érdemi kérdését érintette, pusztán annyit, hogy a szakvizsgával nem rendelkező közjegyzőnek mennyi időre van szüksége ahhoz, hogy a szakvizsgáját le tudja tenni. Ez a szakasz egyébként igazán jelentéktelennek minősíthető.

A másik, amit ön is említett, hogy a szervezett bűnözésről szóló törvénycsomagot maga a kormány vitte az Alkotmánybíróság elé; mert bizony ismerjük - most már sokan voltunk kormányon és ellenzékben -, hogy vannak olyan kérdések, amelyek előre nem kiszámíthatóak. Különösen a jogi szakma ilyen, és talán ez a szép a mi szakmánkban. És amikor belegondolok abba, hogy 6:5-ös arányban születik meg az Alkotmánybíróság előtt egy döntés, akkor nyugodtan vállalhatjuk annak a következményét, hogy egy adott kérdésben nem mindig egyértelmű az alkotmányellenesség kérdése.

Ami miatt azonban mégis úgy gondoltam, hogy kiegészítem a képviselő úr felszólalását: az alkotmányosság és a jogállamiság állandóan formálódó, fejlődő alapelv és gyakorlat egyaránt. Mindezt szem előtt tartva döntöttem úgy az Igazságügyi Minisztériumban, hogy az Igazságügyi Minisztérium szervezetébe beépítünk egy olyan új egységet, amely kifejezetten alkotmányossági szempontból értékeli a hozzánk benyújtott jogszabálytervezeteket, legyen az akármelyik más szaktárca tervezete vagy a saját előterjesztésünk.

 

 

(15.00)

 

 

Egy jól működő alkotmányossági csoport van ma az igazságügyben, és reményeim szerint ez is hozzájárult ahhoz a rendkívül szép statisztikához, amit ön elmondott, ami az előző négy évhez képest igazán jó, 16:2 arányú megmérettetést jelent az Alkotmánybíróságon. Én nem kívánok számháborúba bocsátkozni, és biztos, hogy az Alkotmánybíróság a közeljövőben is felülvizsgál néhány törvényünket, de aki volt ellenzékben és volt kormányon, mindenki tudja, hogy nem egy kényelmes dolog aggályoskodó igazságügy-miniszternek lenni, sok esetben a szakma és a szakmát képviselő tárcák képviselőivel, minisztereivel szemben.

Képviselő úr, köszönöm a felszólalását. (Taps. - Dr. Kis Zoltán: Korrekt volt!)

 




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai