Készült: 2024.04.29.21:23:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

131. ülésnap (2000.04.10.), 149. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:52


Felszólalások:  Előző  149  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! Én azt hiszem, hogy a részletes vitával és az előttünk fekvő 2064/111. számú ajánlással eljött az igazság pillanata.

Ugyanis ezekből a módosító javaslatokból és a módosító javaslatokra vonatkozó szavazási, tehát bizottsági szavazási eredményből valami világossá vált, amit eddig legfeljebb csak sejteni lehetett. Nevezetesen az a kérdés, hogy akar-e a Fidesz tiszta közéletet, akar-e a Fidesz összeférhetetlenségi szabályokat az önkormányzati szektorban. (Perlaki Jenő: Akar!)

Mert eddig arról volt szó az előző ciklusban, amikor az országgyűlési képviselői összeférhetetlenségről volt szó, hogy a Fidesz mondhatta azt, hogy ő persze sokkal szigorúbb szabályozást szeretne, mint amit a szocialista-szabad demokrata koalíció elfogadott, és ezért arra hivatkozva nem szavazta meg azt a törvényjavaslatot, hogy az neki nem elég szigorú. Talán emlékeznek rá, az általános vitában idéztem is Kósa Lajosnak az erre vonatkozó kitételeit.

 

(19.30)

 

Most azonban a Fidesz egy kormánytöbbséget vezet, és módja lenne olyan összeférhetetlenségi szabályok kezdeményezésére, amelyek valóban szigorúak, valóban példamutatóak.

Az általános vitában a Fidesz vezérszónoka - ha jól emlékszem, Buza képviselő úr volt a Fidesz vezérszónoka - és a fideszes hozzászólók végig azzal érveltek, hogy ők ugyan szigorúbb szabályokat szeretnének, de itt vannak a szocialisták, akik nélkül egy kétharmados módosítást nem lehet elfogadni, velük előre egyeztettek, és ezért csak ennyit nyújt be a kormány; ők a szívük mélyén persze szeretnének sokkal szigorúbbat.

Már az általános vitában is világossá vált, és a módosító javaslatok áttekintése során is világossá vált, hogy a szocialista frakció ugyanúgy, mint az országgyűlési összeférhetetlenségnél, ebben az esetben sem egységes. Hiszen vannak olyan szocialista javaslatok benyújtva, és voltak olyan szocialista felszólalások az általános vitában, amelyekből világossá vált, hogy a szigorúbb szabályok annyi szavazatra a szocialistáktól valószínűleg számíthatnának, hogy a kétharmad meglegyen, feltéve, hogy a kormánykoalíció meg a szabad demokraták - akik mindig is, kormányon is, meg ellenzékben is a szigorú összeférhetetlenség hívei voltunk, mármint az SZDSZ - együttvéve kiadják a kétharmadot. De addig is, amíg a kétharmados végszavazásra sor kerül, ott voltak a bizottsági szavazások, ahol megvolt a lehetőség arra, tisztelt fideszes képviselőtársaim, hogy önök támogassák a szigorító jellegű módosító indítványokat, sőt arra is meglett volna a lehetőség, hogy maguk nyújtsanak be ilyeneket, amiket egyébként az általános vitában a Fidesz-frakció részéről többen meg is ígértek.

Ezért vettem kezembe szokatlan és ritka érdeklődéssel ezeket a módosító javaslatokat, és meg kellett állapítanom, hogy a Fidesz nem akar szigorúbb összeférhetetlenséget. Ebben az ajánlásban összesen hat darab olyan módosító javaslat van, amit a kormány, az előterjesztő támogatott, és a kormánypárti képviselők is támogattak. Ebből a hatból három technikai módosítás - ebből két bizottsági javaslat, és egy Salamon képviselő úr javaslata -, és összesen két olyan javaslat van - mind a kettőt a Magyar Demokrata Fórumtól nyújtották be 111. és 112. számon -, amely valóban érdemi szigorítást tartalmaz, nevezetesen: a polgármesterek tekintetében mondják ki a felügyelőbizottsági tagság tilalmát. Hozzáteszem - hogy mondjam - ezzel lukat rúgnak, mert hiszen a polgármesterek nem is szoktak felügyelőbizottsági tagok lenni, ezt meghagyják a testületek tagjainak.

A valódi kérdésben, amiről itt vita folyt az általános vitában, nevezetesen, hogy a felügyelőbizottsági tagságot összeférhetetlennek tekintsük-e a képviselő-testületi tagsággal, ebben egy darab fideszes módosító javaslat sem érkezett, és azoknál a kisgazda, szocialista és szabad demokrata módosító javaslatoknál, amelyek benyújtásra kerültek, kivétel nélkül azt a szöveget találjuk az ajánlásban, hogy egyharmadot sem kapott. Tehát nemcsak a szocialisták nem támogatták, akikre fideszes képviselőtársaink annyira szeretnek hivatkozni ebben a kérdésben, hogy csak a szocialisták miatt nincs itt szigorú összeférhetetlenség, hanem a Fidesz sem támogatta ezeket a javaslatokat.

Tehát világos, hogy a Fidesz nem akar szigorúbb összeférhetetlenséget (Dr. Kontrát Károly: Nem igaz!), mint amit a kormány-előterjesztés tartalmaz, sőt még annyit sem akar, amennyit a szocialista-szabad demokrata kormánykoalíció az előző ciklusban az országgyűlési képviselőkre elfogadott. Nem akar a Fidesz ilyet!

Hasonlóképpen elmondhatjuk azt, hogy a hatálybalépést illetően, amire nézve szintén azt ígérték a fideszesek az általános vitában, illetve azt állították, hogy csak a szocialisták miatt halasztják el az egész hatálybalépést a következő ciklusra, ezt mondták a fideszesek az általános vitában... (Pozsgai Balázs: Ez másik vitaszakasz!) Bocsánat, akkor arra majd később térek ki.

Tehát szeretném hangsúlyozni, enyhítő módosító javaslatot sokan benyújtottak, elsősorban szocialisták, és egy ponton valóban mi is benyújtottunk egyet, én is benyújtottam egyet, mert a bizonyos kistelepülési intézményvezetők, illetve szakemberek tagságára ebben a tekintetben - elmondtam az általános vitában is - mi is úgy látjuk, hogy egy rugalmas megoldást kell alkalmazni. Erre nézve valóban érkezett egy sor szocialista módosító javaslat, és más technikával egy hasonló célú javaslatot mi is benyújtottunk; és más enyhítő javaslatok is vannak. Szigorító javaslat a Fidesztől nem jött, és szigorító javaslatot a Fidesz nem támogatott.

Szeretném még egyszer elmondani, nem ismételve azt, amit közös javaslatainkról Hankó Faragó Miklós elmondott, hogy ilyen javaslatok vannak. Mi azt gondoljuk, hogy a tiszta közélet, az, hogy az önkormányzati képviselők - hogy mondjam - gazdasági megkörnyékezésére, gazdasági befolyásolására ne kerülhessen sor, ez elengedhetetlenné tenné azt, hogy ezeket a javaslatainkat elfogadják. Hasonlóképpen Hankó Faragó Miklós beszélt ezekről az átláthatóságot szolgáló módosító javaslatainkról, a mieinkről is és Géczi József Alajoséról is. Ezek a javaslatok - legalábbis a mieink - nem mechanikusan veszik át az országgyűlési képviselők összeférhetetlenségi törvényében szereplő javaslatot, ott vagyonnyilatkozat is van.

A mi javaslatunk abból indul ki, hogy a vagyonnyilatkozat olyan súlyos korlátozása a személyiségi jogoknak, amit országgyűlési képviselőkkel szemben indokolt alkalmazni. Önkormányzati képviselőkkel szemben ez kérdéses, mi ezt nem tettük, de egy érdekeltségi nyilatkozatot, amely annak a rögzítése, hogy milyen gazdasági érdekeltségei vannak az illető önkormányzati képviselőnek, ezt fontosnak tartjuk, hasonlóképpen Géczi József Alajoshoz.

A fideszes képviselők a bizottságokban nem támogatták ezt a javaslatot sem, úgy látszik, a Fidesz nem akarja, hogy az önkormányzati képviselők átláthatóvá váljanak a helyi közösség számára. (Dr. Kontrát Károly: Nem igaz!) Azt kell tehát mondanom, hogy a fideszes képviselőknek ez a magatartása - ami teljesen ellentétes azzal, amit évek óta hirdetnek, és azzal is ellentétes, amit itt az általános vitában elmondtak - bizony azt jelenti - hogy mondjam -, hogy a szövegeknek vége, most itt a valódi szándék. És ebben a valódi szándékban a Fidesz vezette koalíció elmarad attól, amit a szocialista-szabad demokrata koalíció az országgyűlési képviselők vonatkozásában kemény belső küzdelmek árán elért. Önök megállnak - hogy Kósa Lajost idézzem - a látszat-összeférhetetlenségi törvénynél. Majd a választók levonják belőle a megfelelő következtetést.

Köszönöm szépen.

 




Felszólalások:  Előző  149  Következő    Ülésnap adatai