Készült: 2024.04.27.22:07:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

179. ülésnap (2008.11.19.), 178. felszólalás
Felszólaló Dr. Hankó Faragó Miklós (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó Alkotmányügyi bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 4:10


Felszólalások:  Előző  178  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HANKÓ FARAGÓ MIKLÓS, az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság ülésének többségi véleményét az imént hallhattuk, a szavazás eredményét és annak megoszlását is, így ezt újra nem mondanám el.

Nagyjából hasonló dolgokra vonatkozóan mondtunk támogató és bíráló megnyilvánulásokat, nyilatkozatokat, mint kormánypárti képviselőtársaim, tehát egyetértettünk abban, hogy számos támogatható, jó célkitűzése van ennek a törvényjavaslatnak, a módosítások irányát helyénvalónak és részben elfogadhatónak tartottuk.

A kritikai észrevételek a többségi oldalról is megfogalmazódó kritikai észrevételek voltak, a mi oldalunkon ennél jóval erőteljesebben, például a határidők számításának módjára vonatkozóan, mert határozottan úgy gondoljuk, ez a határidő-számítási mód követhetetlen és kiszámíthatatlan lesz. (Dr. Avarkeszi Dezső jelzésére:) Igen.

A munkanapokban történő megállapítása teljesen egyedülálló ebben a tekintetben a magyar jogban, a határnapok száma is teljesen egyedülálló. Erre a vezérszónoki beszédemben kicsit bővebben ki fogok majd térni, de azok után, hogy Magyarországon egyébként nagyon gyakran változtatunk a munkarenden, és az ünnepnapok, hétköznapok gyakran egészen furcsa rendben követik egymást, ez még kiszámíthatatlanabbá fogja tenni ezt a szabályozást, tehát úgy gondoljuk, ez inkább hátrányos, mint előnyös változtatás.

Azt hiszem, egy kicsit a fennálló helyzetet is másképpen értékeljük. Ma Magyarország versenyképességének legnagyobb akadálya az, hogy a bürokratikus eljárási rendek, a hivatalok packáznak, szórakoznak az ügyfelekkel, gyakran ellenségnek tekintik őket. Minden létező nyugati befektető, aki eljön Magyarországra, legyen az egyéni vállalkozó egy apró kis tevékenységgel, vagy egy mamutcég, egyaránt ugyanazt fogalmazza meg: elképesztő arroganciát tanúsítanak a hivatalok az állampolgárokkal, vállalkozókkal, nagy ügyfelekkel egyaránt, és nagyon bonyolult, szövevényes, nagyon lassú a magyarországi ügyintézés. Természetesen ez nem az előterjesztő hibája, hiszen az előterjesztő a törvényjavaslatot fogalmazza meg, tehát amit most az államtitkár úr felé fordulva mondok, arról nem azt gondolom, hogy ő intézi így az ügyeket, hanem sajnos ez a helyzet a legkisebb hivataloktól kezdve a nagy hivatalokon át egyaránt.

Ha ez a versenyképesség nem javítható alapvetően és gyökeresen nagyon rövid időn belül, akkor versenyhátrányt eredményez a környező országokhoz képest, és bizony van rá példa. Nagyon könnyű felhozni olyan országokat, nem is egyet, többet is, ahol öt évvel ezelőtt hasonló helyzet volt, mint Magyarországon, mára pedig gyökeresen megváltozott a helyzet. Ezért is történik meg az, hogy vállalkozások érzékelhető nagyságrendben választanak más országot ahhoz, hogy a tevékenységüket ott végezzék, mert sokkal könnyebben tudják intézni az ügyeiket, és érdekes módon azt tapasztalják, hogy segítőkészség mutatkozik meg feléjük, nem pedig azt, hogy hol tudnának leginkább beléjük kötni.

A nem támogató szavazatok, a nemmel, illetve tartózkodással történő szavazások egyúttal részben azt is mutatták, hogy van olyan, aki úgy gondolja, esetleg már semmilyen formában nem tudja támogatni ezt a törvényjavaslatot. Mi, a liberális frakció azt gondoljuk, hogy jelentős változtatásokkal a későbbiek során támogatható lehet, de ahhoz még viszonylag sok módosító javaslatot kell elfogadni és támogatni.

Tehát valóban, az alkotmányügyi bizottság többségi határozattal támogatta, de mindössze egy szavazattöbbséggel tudta támogatni a javaslatot, és meglehetősen sok kritikai észrevétel fogalmazódott meg.

Köszönöm szépen a figyelmet.

(14.40)




Felszólalások:  Előző  178  Következő    Ülésnap adatai