Készült: 2024.04.28.10:46:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

119. ülésnap (2011.10.17.), 40. felszólalás
Felszólaló Halász János (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:11


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HALÁSZ JÁNOS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ön téved, amikor azt állítja, hogy a kormány nem támogatja a hazai vállalkozásokat. A kormány már a hivatalba lépését követő első intézkedéseivel bizonyította, hogy kiemelten támogatja a hazai tulajdonú kis- és középvállalkozásokat. Képviselő úr, a kormány a kedvezményes 10 százalékos társasági adókulcs alkalmazásának körét 50 millió forint pozitív adóalapról 500 millió forintra emelte. Így az érintett kör társaságiadó-terhelése 19 százalékról 10-re csökkent. Az intézkedés mintegy 260 ezer társas vállalkozást, a társas vállalkozások 73 százalékát és közel 155 ezer nyereséget kimutató egyéni vállalkozót, az egyéni vállalkozók 59 százalékát érintette pozitívan. A becslések szerint ez 2010-ben 70 milliárd forinttal csökkentette a magyar vállalkozások terheit.

A kormány kiterjesztette a Széchenyi-kártyaprogramot is. A hitelek teljes összegének a kormány kamat- és garanciadíj-támogatást biztosít. 2011. januárban a kormány döntött az új Széchenyi-terv elindításáról. Az új Széchenyi-terv több mint 500 milliárd forintnyi forrást tartalmaz a vállalkozások támogatására. A vállalkozásfejlesztési program idén februártól 18 pályázat keretében 200 milliárd forint forrást nyitott meg a hazai vállalkozások előtt. A kormány döntött a vállalkozói adminisztrációs terhek csökkentéséről is. A 2011. április 20-ai döntés eredményeként 105 milliárddal csökkennek a vállalkozásokat sújtó terhek, és egy második, jelentősebb lépésre is készülünk e tekintetben.

Tisztelt Képviselő Úr! Magyarország csak akkor lehet sikeres egy gyorsan változó, modern világban, ha mi is a termelőkapitalizmusra koncentrálunk, és a világban zajló folyamatokat a magunk javára fordítjuk. A termelőkapitalizmus középpontjában pedig a munka áll. Ezért kérem, ne felejtse el, hogy a teljes ipari termelés 67,4 százalékát, illetve az ipari export 82,1 százalékát adták a 49 fő feletti létszámú, külföldi érdekeltségű vállalkozások, miközben 609 ezer főt foglalkoztattak.

Kérem, ne felejtse el azt sem, hogy a multinacionális nagyvállalatok által igénybe vett társaságiadó-kedvezmények összege alacsonyabb, mint az általuk befizetett társasági adó. Tisztelt Képviselő Úr! 2010 júniusa óta 30 cég mintegy 2,5 milliárd euró nagyságrendben ruház be Magyarországon, és 8 ezer új munkahelyet hoznak létre közvetlenül. Ezen túlmenően közvetve 15-20 ezres nagyságrendben jöhetnek létre új munkahelyek hazánkban. Közöttük vannak természetesen az Audi és a General Motors ismert nagyberuházásai is. Velük beszállítói együttműködési megállapodást is aláírtunk, hogy minél több magyar beszállítónak teremtsenek munkalehetőséget.

Tisztelt Képviselő Úr! Az elvándorlás évek óta tartó folyamat. Tárcánk kiemelten fontosnak tartja az elvándorlás csökkentését a fiatal diplomások esetében is. Az új felsőoktatási törvény megpróbálja egy szerződéses szabályozás kereteit lehetővé tenni, amely az állam által a tanulásra fordított költség visszafizetését helyezi kilátásba hosszabb vagy végleges külföldi tartózkodás esetén.

Az egészségügyi ágazat eddig számtalan intézkedést hozott az elvándorlás csökkentése érdekében. Ezek közül csak egyet emelnék ki: a szocialista kormány a rezidenseket röghöz kötötte, ennek eredményeként csak körülbelül 400-an vállalták a rezidensképzésbe való belépést. Mi eltöröltük ezt az intézkedést. A szakorvosképzésbe történő belépést folyamatossá tettük. Elindítottuk az ösztöndíjrendszerű rezidenstámogatási programot. Megtérítjük a képzés dologi költségeit számukra.

A megtett intézkedések eredményeként megindult a korábbi negatív tendencia megállítása. Az előző kormányzat által bevezetett intézkedések eredményeként, ahogy mondtam, a szakorvosképzésbe mindössze 400-an léptek be. Az idei évben, a jelenlegi adatok alapján is jól látszik már, hogy ennél (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) biztosan többen kezdik meg a szakképzésüket, hiszen 500-an jelentkeztek már erre a dologra. Tehát a folyamat változni látszik.

Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai