Készült: 2024.04.26.08:51:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

263. ülésnap (2013.03.19.), 2. felszólalás
Felszólaló Rogán Antal (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ROGÁN ANTAL (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt hetekben élénk vita alakult ki itt, a Ház falai között is és természetesen sajtóban is, hogy jó dolog-e a rezsicsökkentés, és ha igen, akkor hogyan kell megvalósítani. Azt látom, abban nagyon élénk különbség van köztünk és az ellenzék több pártja között, hogy mi mindvégig hangsúlyoztuk, hogy a rezsicsökkentésnek a szolgáltatók profitjából kell megvalósulnia. Természetes, hogy ilyenkor a szolgáltatók túlnyomó többsége azt a választ adja, hogy már nincs is ilyen profit, amiből ők ezt megvalósíthatnák.

Azt gondolom, hogy mielőtt ebbe a vitába belemennénk, talán érdemes megnézni a tényeket. Kezemben tartom, most nem nyomtattam ki, de itt van egy táblázat (Felmutatja.), amely összegzi 1995, tehát a közműszolgáltatók, illetve az energiaszektor privatizációjának időszakától kezdve egészen napjainkig az energiaszolgáltatók által realizált profitot. Érdemes megnézni ezt a táblázatot, mert rendkívül tanulságos. Foglaljuk tehát össze, hogy mit is tartalmaz! Két szektorra tértem ki alapvetően, azokra a szektorokra, ahol már megvalósult a rezsicsökkentés: a földgázszektorra és a villamosenergia-szektorra gondolok.

1995 és 2011 között a villamosenergia-szektorban működő legnagyobb cégek realizált profitja, adózott eredménye, és hangsúlyoznám, ez a bevallott és leadózott eredmény, összességében 771 milliárd forint volt, a földgázszektorban ugyanez az összeg 267 milliárd forint. Ha a kettőt összeadjuk, akkor az derül ki, hogy a földgáz- és villamosenergia-szektorban működő legnagyobb szolgáltató cégek 1995 és 2011 között 1040 milliárd forintot vittek haza. 1040 milliárd forintot! Látszik tehát, hogy van olyan profit, amiből meg lehet valósítani a rezsicsökkentést.

Érdemes hozzátenni, ha az ember mélyebben elemzi ezt a táblázatot, hogy vannak egyéb tapasztalatai is. Ugye, többször ejtettünk szót itt a Házban arról, hogy 2002 és 2010 között, a szocialista kormányzás idején drasztikusan megemelkedtek az energiaszektor árai, illetve a földgáz ára is Magyarországon. A villamos energia ára 2002 és 2010 között a kétszeresére, a földgáz ára 2002 és 2010 között a háromszorosára nőtt, miközben a kumulált infláció mértéke ebben a 8 évben mindössze 58,8 százalék. Tehát az egyik esetben közel 50 százalékkal, a másik esetben közel 100 százalékkal meghaladta az inflációt az áremelkedések mértéke.

Ez a realizált profiton is meglátszik, tisztelt képviselőtársaim, mert ha ugyanezeket az adatokat, ugyanezt a táblázatot az ember kielemzi évekre vetítve, akkor az fog kiderülni belőle, hogy 2002 és 2010 között a profit éves átlaga kétszerese annak, mint ami 2002 előtt volt, illetve 2010 után volt. Ebből egyértelműen az látszik, hogy a szolgáltatók számára, a földgáz- és villamosenergia-szektor számára az aranykor a szocialisták kormányzása. Akkor emelik a legjobban az árakat, és akkor nő a profit is egészen az egekig. És természetesen nem kell csinálni semmit azért, hogy ezt az óriási profitot haza lehessen vinni. Azt gondolom tehát, elég egyértelműen látszik, hogy az a helyes megoldás, ha a rezsicsökkentést a szolgáltatók profitjának rovására hajtjuk végre; hiszen ezen a profiton van még mit csökkenteni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ennek jegyében fogadta el tegnap a szociális közműszolgáltatásról szóló törvényt a parlament. Mi ezt a törvényt fontosnak tartjuk, hiszen ebben a törvényben szögeztük le, hogy véleményünk szerint ezek a szolgáltatások alapvetően nem profitorientáltak, hanem alapvetően szociális szolgáltatásokról beszélünk; olyan szolgáltatásokról, amelyeknél, mivel oligopol-, monopolhelyzetben működő szolgáltatók, nem a profitot, hanem a szabályozott szolgáltatást tartjuk a legfontosabbnak.

Tegnap az Országgyűlés kimondta azokat a szabályokat, amelyek a fogyasztók jogait is rögzítik. Például végre világossá tettük azt, hogy nem lehet csak úgy kikapcsolni a szolgáltatást, hanem előtte végig kell vinni azt a bírósági procedúrát, hogy egyértelműen látszódjék, a szolgáltató elment odáig, hogy bizonyítsa az igazát számlatartozás esetén. És ha valaki befizeti a számlatartozást, nem lehet packázni az ügyféllel, hanem 24 órán belül vissza kell kapcsolni a szolgáltatást. Ugyancsak rögzítettük azt, hogy a társasházakban nem lehet a többiek kárára behajtani egyvalakinek a tartozását, nem lehet az egész társasházban megszüntetni a szolgáltatást.

Az Országgyűlés elé a tegnapi naptól egy új törvényjavaslat is került a rezsicsökkentések végrehajtásáról. (Dr. Józsa István: Elég későn!) Ennek az a lényege, hogy törvényben rögzítjük nemcsak a villamos energia és a földgáz, hanem a vízközmű-szolgáltatás és a hulladékszolgáltatás, valamint a csatornadíjak tekintetében (Az elnök csenget.) is július 1-jétől a 10 százalékos rezsicsökkentést. Itt is várjuk majd az Országgyűlés minden képviselőjének támogatását. (Taps a kormánypárti padsorokban. - Gőgös Zoltán és dr. Józsa István tapsol.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai