Készült: 2024.05.23.07:21:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

168. ülésnap, 38. felszólalás
Felszólaló Michl József (KDNP)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 2:50

Felszólalások:  <<  38  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MICHL JÓZSEF (KDNP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Az államtitkár asszony az elmúlt héten Brüsszelben járt, és több megbeszélést folytatott a magyarországi oktatásügyről. 2010-ben a Magyar Rektori Konferencia úgynevezett felsőoktatási problématérképen mutatta be, hogy a felsőoktatásban minden területen komoly problémák halmozódtak fel.

A parlament az új felsőoktatási törvénnyel jelentős és átfogó változásokat indított el a felsőoktatásban. A kormány előterjesztésére elfogadott törvény válaszokat fogalmazott meg az elmúlt időszak több negatív tendenciájára is: az elmúlt 5-6 évben a hallgatói létszám fokozatosan csökken; a demográfiai mutatók romlanak; az előrejelzések szerint 2017-re a maihoz képest 20 százalékkal csökken a 18 éves korsáv létszáma; növekvő a lemorzsolódás; a felsőoktatás képesítési szerkezete egyre kevésbé felel meg a munkaerő-piaci keresletnek; a műszaki, tudományos és informatikai képzés területén alig haladjuk meg az OECD-átlag felét.

A diplomák értéke ellen ható folyamatokat meg kell állítani. A nemzeti felsőoktatási törvény elfogadásával elindított jelentős és gyorsütemű változások új helyzetet teremtenek szinte minden társadalmi csoport számára, ezért a pozitív vélemények mellett hazai és nemzetközi kritika is megfogalmazódik. A magyar felsőoktatás az európai felsőoktatási térség szerves része, az európai egyetemek Magna Chartájának és a sokszor joggal kritizált bolognai folyamatnak és az EU oktatási stratégiai célkitűzéseinek követője. Fontos kérdés, hogy a magyar felsőoktatás modernizációja hogyan járul hozzá az európai felsőoktatás fejlődéséhez.

Nagyon nem mindegy tehát, hogy a minisztérium milyen eszközökkel, milyen széles körben, milyen európai szinteken tudja megismertetni és elismertetni a magyar felsőoktatás sok évszázados eredményeit és erényeit. Feltétlenül fontos, hogy minden szereplő és természetesen elsősorban az egyetemi, főiskolai oktatói kar és a hallgatók megértsék szándékainkat, és szövetségesként legyenek segítői a megvalósítás folyamatának.

Kérdezem tehát az államtitkár asszonytól, hogyan változik a felsőoktatásról szóló hazai és nemzetközi kommunikáció az államtitkár asszony brüsszeli látogatása után.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Felszólalások:  <<  38  >>    Ülésnap adatai