Készült: 2024.05.15.11:09:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

164. ülésnap (2004.09.14.), 28. felszólalás
Felszólaló Szijjártó Péter (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZIJJÁRTÓ PÉTER, a költségvetési és pénzügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Elnök Asszony! Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! A költségvetési és pénzügyi bizottság 2004. szeptember 6-ai ülésén a bizottság ellenzéki tagjai a szavazásnál tartózkodtak akkor, amikor a Közbeszerzések Tanácsának 2003. évi jelentéséről beszéltünk, illetve annak általános vitára való alkalmasságát vitattuk meg. Tartózkodásunk oka pedig az volt, hogy felhívjuk a figyelmet néhány olyan, általunk negatívnak tartott folyamatra, amely a 2003-as évet jellemzi a közbeszerzések szempontjából.

Abban természetesen mindannyian egyetértettünk ott, a bizottság ülésén - és azt gondolom, általánosságban is -, hogy a közbeszerzések lényegét, velejét az kell hogy adja, hogy az állami szervek takarékosan, a lehető leghatékonyabban bánjanak az adófizetők pénzével. Az is megállapítást nyert, legalábbis részünkről, és ez is magyarázza a tartózkodó szavazatokat, hogy az 1998-2002. közötti kormányzati ciklusban tapasztaltakhoz képest eltérő folyamatok figyelhetők meg a 2003. évben. Mik is ezek?

Először is, 2003-ra csökkent a közbeszerzések összértéke, holott ez a szám az első törvény hatálybalépése óta mindig növekedett Magyarországon. A 2003-ban regisztrált 558,4 milliárd forint összérték a 2002-ben mért 804,6 milliárd forintnak csak mintegy 70 százalékát teszi ki. Legnagyobb mértékben pedig éppen a nyílt eljárás formájában lebonyolított közbeszerzések értéke csökkent, 637 milliárd forintról 404 milliárd forintra.

Ez az imént vázolt, említett csökkenés megfigyelhető természetesen az eljárások számának alakulása tekintetében is, hiszen míg 2003-ban 3767 közbeszerzési eljárást bonyolítottak le, addig 2002-ben 4243-ra került sor. Ez pedig mintegy 11-12 százalékos csökkenést jelent ebben a tekintetben. Csökkent a nyílt, valamint a meghívásos eljárások száma, viszont több tárgyalásos és ezen belül több hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárásra került sor. A közbeszerzési eljárások száma így egy év alatt 476-tal csökkent, és ezzel szemben áll egy '96-os növekedés a tárgyalásos eljárások tekintetében, pedig a törvény vonatkozó szakaszai nem módosultak az elmúlt időszakban.

A központosított közbeszerzések keretszerződése alapján lebonyolított 2003. évi összforgalom 70 milliárd forintra rúgott, ez pedig 14 százalékkal kevesebb, mint az előző évben regisztrált mintegy 83 milliárd forintos érték. A külföldi székhelyű ajánlattevők 2003-ban 163 közbeszerzési eljárást nyertek meg, mintegy 36 milliárd forint értékben, ez pedig a közbeszerzések összértékének 6,5 százalékát jelenti. Ez pedig azt jelenti, hogy mind a megnyert eljárások számát, mind a megnyert eljárások értékét tekintve növekedés tapasztalható 2002-höz képest, hiszen az akkori adatok ezek voltak: 144 eljárás és 27 milliárd forint.

Negatív tendencia mutatható ki a közbeszerzésekkel kapcsolatos jogorvoslati kérelmek tekintetében is, holott mondhatnánk azt, örömteli, hogy csökkent a jogorvoslati eljárások száma, de ez nyilvánvalóan abból is adódik, hogy összességében az eljárások száma csökkent. Ami aggályosnak és negatívnak minősíthető, hogy a legtöbb jogvita ezúttal is egyrészt az önkormányzatok és intézményeik ellen irányult; a másik pedig az, hogy változatlanul magas a költségvetési intézmények ellen indult jogorvoslati eljárások száma. Ez az összes eljárás egyhatodát, összesen 116 eljárást tesz ki.

Kritikaként jelenik meg a jelentésben az is, hogy a legtöbb esetben még mindig nem épültek ki a belső ellenőrzési folyamatok, sok helyen még mindig nem épültek ki azok a rendszerek, amelyeken keresztül gyakorlatilag a közpénzek teljes útját nyomon lehetne követni.

A tárgyalásos eljárások miatt indított jogviták száma is jelentősen növekedett: 2002-ben 117 ilyen volt, 2003-ban pedig 189.

Nos, próbáltam kiragadni néhány olyan momentumot, néhány olyan mozzanatot a jelentésből, amelyet a költségvetési és pénzügyi bizottság ellenzéki tagjai felsoroltak a bizottság ülésén, és ezért tartózkodtunk akkor, tisztelt elnök asszony, amikor az általános vitára való alkalmasságról döntött a bizottság.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai