Készült: 2024.04.28.13:15:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

96. ülésnap (2019.11.21.), 90. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 6:48


Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! Ennek a javaslatnak is a célja a minél magasabb szintű és minél biztonságosabb betegellátás biztosítása Magyarországon. Az emberi alkalmazásra kerülő gyógyszerekről és egyéb, a gyógyszerpiacot szabályozó törvények módosításáról szóló, 2005. évi XCV. törvény módosítását az indokolta, hogy Magyarország európai uniós csatlakozása előtt forgalomba hozatalra engedélyezett, terápiás javallattal rendelkező homeopátiás gyógyszerek 2020. január 1-jét követő piaci státusa bizonytalan. A módosítással egyértelművé válik, hogy a javallattal rendelkező homeopátiás gyógyszerek csak akkor maradhatnak a piacon, ha az európai uniós gyógyszerkódexben szereplő rendelkezéseknek, illetve az azokat átültető hazai jogszabályi előírásoknak megfelelnek.

Módosításra kerül a biztonságos és gazdaságos gyógyszer- és gyógyászatisegédeszköz-ellátás, valamint a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól szóló 2006. évi XCVIII. törvény is. Az ezen paragrafusban szereplő módosítások a jogalkalmazás során tapasztalt ellentmondások, vitás helyzetek megszüntetésére, az egyértelmű jogi helyzet kialakítására törekednek a piac minden szereplője, illetve a gyógyszertár-működtetők számára.

Ezek az elérni kívánt célok többek között a következők. A lakosság ellátásának biztosítása érdekében előírt továbbműködtetés támogatása a kis forgalmú gyógyszertárak számára az egyébként korábban fennálló jogosultságuk alapján; a gyógyszertár létesítésére kiírt pályázatban vállalt többletszolgáltatások végzésétől történő elállás tiltása; a személyi joggal rendelkező gyógyszerész döntési jogosultságának a megerősítése; a közforgalmú gyógyszertár áthelyezésére vonatkozó szabályok pontosítása.

Tisztelt Ház! A T/8018. számú törvényjavaslat elfogadásának további indoka, hogy fel kívánunk lépni az egészségügyi szolgáltatások piacán tapasztalt visszaélésekkel szemben. A Magyar Orvosi Kamara felhívta a figyelmet arra, hogy növekszik az olyan, testi-lelki egészséggel összefüggő szolgáltatásokat kínáló személyek száma, akik magukat „aposztróf doktor” címmel rendelkező, tiszteletbeli tanárdoktornak nevezik, vagy ehhez hasonló alternatív megnevezést használnak.

Az így tevékenykedő személyeknek nincs olyan végzettségük, amely feljogosítaná őket a kisdoktori vagy nagydoktori cím, fokozat használatára, de az általuk használt megnevezés kifejezetten arra szolgál, hogy a hivatalos elnevezéssel összetéveszthető legyen, és így a gyógyulni vágyókat megtévessze. Az egészségügyi szolgáltatások színvonalának emelése érdekében szükségessé vált e nemkívánatos jelenség elleni fellépés.

A kormány elkötelezett abban, hogy a magyar lakosság lehető legjobb egészségügyi szolgáltatásban részesülhessen, ne váljon csalók áldozatává. E cél elérése érdekében van szükség az úgynevezett „aposztróf doktorok” működését megfékező és felszámoló törvényi szabályok elfogadására, a hatályos rendelkezések szigorítására.

Fontos körülmény, hogy a visszaélések amellett, hogy a lakosság egészségét, testi-lelki jólétét veszélyeztetik, a bizalmat is megrendítik a címeket, fokozatokat kitartó munkával megszerzők tudásában. A visszaélések tehát túlmutatnak az egészségügyi szakterületen és a doktori címeken, azok számos, az egészségügy területén kívül eső visszaélési lehetőséget adnak az elkövetőknek. A jogalkotói cél a meglevő eljárások mellé további olyan szankció létrehozása, amely segíti a fellépést a visszaélőkkel szemben, elrettenti a visszaélni szándékozókat, így a javaslat az egészségügyi szolgáltatások átláthatóvá tételét szolgálja.

A továbbiakban engedjék meg, hogy a törvénymódosítás főbb elemeit röviden ismertessem.

A szakképzettségek, címek, tudományos fokozatok rendszerét, rövidítésük formáját a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény tartalmazza. Jelen törvénymódosítás eredményeként olyan rendelkezés kerülne be a felsőoktatási törvénybe, amely határozottan kimondja, hogy az ott szabályozott tudományos fokozatot, címet és az ezekre utaló rövidítést csak az arra jogosult adományozhatja és használhatja.

(19.50)

A tilalom és egyúttal a fenyegetettség a szakképzettségek jogosulatlan használatára is vonatkozik. Annak érdekében, hogy a jogrendszer teljes erejével fel tudjunk lépni a visszaélésekkel szemben, a büntető törvénykönyvet és a szabálysértési törvényt is módosítani kell.

A törvénymódosításban szerepel a Btk. kuruzslás tényállásának kiterjesztése, mivel az egészségügyi területen tapasztalható visszaélések nemcsak az orvosi gyakorlattal kapcsolatban merülnek fel, hanem pszichoterápiás gyakorlat, természetgyógyászat és a nem konvencionális gyógyító eljárások esetében is szaporodnak.

A Btk. módosítása kiterjed az oktatással összefüggő jogosulatlan tevékenység új tényállásának létrehozására is. E körben a felsőoktatásban, felnőttképzésben és a felnőttoktatásban kiadható okiratok kapnak megerősített törvényi védelmet. E rendelkezés célja, hogy az oklevélnek vagy bizonyítványnak tűnő, de egyébként haszontalan okirattal az elkövetők ne kelthessék azt a látszatot, mintha hasznos tudás birtokában lennének.

A szabálysértési törvény módosítása a jogosulatlan címhasználat tényállásának kibővítését tartalmazza, mely így a létező titulusokkal összetéveszthető, szándékosan ezt a célt szolgáló megnevezések használatára is alkalmazandó lesz.

A törvényjavaslat tehát  összegezve  növeli a közbizalmat az egészségügyi szolgáltatások színvonalával kapcsolatban, védi továbbá a címekkel elismert tudományos tevékenységek presztízsét, valamint bővíti a Magyar Honvédséghez köthető megjelölések védelmét. Kérem, hogy támogassák a T/8018. számú törvényjavaslatot, és szavazzanak igennel annak elfogadására. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai