Készült: 2024.09.19.11:22:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2016.11.28.),  92-95. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:28


Felszólalások:   88-91   92-95   96-99      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Schmuck Erzsébet képviselő asszony, az LMP képviselőcsoportjának vezetője, kérdést kíván feltenni a nemzetgazdasági miniszterhez: „Miért a munkaadói járulékot csökkentik, miért nem a munkavállalóit?” címmel. Schmuck Erzsébet frakcióvezető asszonyé a szó. Parancsoljon!

(13.10)

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A kormány a múlt héten megállapodott a munkaadókkal és a munkavállalókkal egy 5 százalékos munkaadói­já­rulék-csökkentésben. A járulékcsökkentés az LMP szerint sok év óta esedékes; egyrészt azért, mert a munkára rakódó terhek eleve magasak (Dr. Rétvári Bence: A múltkor adót akartak emelni az LMP-sek!), másrészt azért, mert közelíteni kellene a munkából élők terhelését a tőkéből élőkéhez. Ma egy dolgozó a szuperbruttója után 49 százalék adót és járulékot fizet, amíg a Mészáros Lőrincek, akik osztalékként veszik ki a nyereségüket, már csak 31 százalékos nyereség- és osztalékadót, és ez az arány jövőre 46 százalékról 22 százalékra változik.

Csökkenteni kellene a járulékokat azért is, mert így nőhetnek a bérek, így lassulhat az elnyomorodás és az elvándorlás, a kormány azonban nem a dolgozók oldalán áll, hanem a gazdag, nagy cégek oldalán: nem a munkavállalói járulékot csökkenti, ami azonnal nettó béremelkedést jelentene mindenkinek, hanem a munkaadóit, így a munkaadók kényére-kedvére bízzák, hogy lecsöpögtetnek‑e abból valamit a munkavállalóknak. Mindezt azzal próbálják indokolni, hogy a járulékcsökkentés növeli a GDP-nö­ve­kedést, erre azonban semmi bizonyíték, és nem is ez kellene hogy legyen a cél. Hiába van növekedés, ha az nem szivárog le, abból csak a gazdagok és a Fidesz-közeliek részesednek, és az ország szakad szét. E helyett az LMP adócsökkentési programját kellene mintául venni, a szegényeket sújtó egykulcsos adó eltörlését, az adómentes minimálbért, és az átlagbér 22,5 százalékkal történő emelését. Ez valóban az ország és a dolgozók érdekét szolgálná.

Államtitkár Úr! Miért a munkaadói járulékot csökkentik és miért nem a dolgozók járulékát? Várom megtisztelő válaszát. (Sallai R. Benedek tapsol.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető asszony. A választ Tállai András államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon, államtitkár úr!

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Frakcióvezető Asszony! Először is szeretném leszögezni, hogy a kormányzat célja teljesen egyértelmű: az a cél, hogy az emberek jövedelme növekedjen. Azonban ahhoz, hogy a reáljövedelem egyre magasabb legyen, mint ahogy egyébként az elmúlt három évben ez jellemző, és ez komoly kormányzati eredmény, több úton lehet eljutni, többek között úgy, hogy a személyi jövedelemadó mértékét csökkentjük. A kormány ezt megtette, hiszen bevezette, az Európai Unióban is csak néhány országban működik, az egykulcsos személyi jövedelemadót, a 16 százalékot, majd a 16 százalékos személyi jövedelemadó mértékét tovább csökkentette 15 százalékra. Emellett újra jelentős szerep jut a családi adókedvezménynek, ez is növeli egyébként a családok és a munkavállalók jövedelmét jelentősen. Igaz, egy társadalompolitikai célt rak mellé, mégpedig azt, hogy a családok vállaljanak gyermeket, és a gyermekvállalást könnyíti meg ezáltal.

Örülök neki, hogy elismerte azt is a felszólalásának elején, hogy csökkenteni kell a járulékokat. Akkor nem is értem, hogy közöttünk miben van vita, hiszen ha önöknek is az a célja, meg nekünk is az a célunk mint kormánypártiaknak, hogy növekedjen a munkavállalók jövedelme, és ezt a hatéves megállapodás egyértelműen alátámasztja, akkor azt gondolom, hogy elértük a célunkat. És ha önök is egyetértenek azzal, hogy a járulékcsökkentés forrásokat szabadít fel, fejlesztéseket generál, munkahelyet hoz létre vagy esetleg jövedelemnövekményt generál egy-egy munkavállalónál, azt gondolom, akkor elértük a célunkat.

Azt viszont nem értem, amikor ön azt mondja, hogy növelni kell a személyi jövedelemadó mértékét, akkor az önök célkitűzése, ami az adót illeti, hogyan szolgálja azt (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), amit a kormány szeretne, az emberek jövedelmének a növekedését. Mert az ezt nem szolgálja. Kö­szönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   88-91   92-95   96-99      Ülésnap adatai