Készült: 2024.09.22.09:14:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2016.11.02.),  33-36. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:42


Felszólalások:   29-32   33-36   37-40      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Schmuck Erzsébet, az LMP képviselője, kérdést kíván feltenni a miniszterelnökhöz: „Gátat vet‑e a kormány az Orbán-haverok mohóságának?” címmel. A kérdésre a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Pintér Sándor belügyminiszter nevében Pogácsás Tibor államtitkár úr fog válaszolni. Öné a szó, képviselő asszony.

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Amikor a sajtó és az ellenzék fölvetette, hogy az 1500 fa kivágásával járó, Budapest utolsó természetes partszakaszát tönkretevő római-parti mobilgát építésére esetleg egy nagyszabású ingatlanspekuláció miatt van szükség, az egész kormányoldal felháborodottan til­takozott, az árvízi biztonság veszélyeztetésével vádolva a mobilgát ellenzőit.

Időközben, az érintett területre elfogadott változtatási tilalom bevezetése előtt ugyanakkor kiderült, hogy a majdani gáttal ármentesített területen máris folynak bizonyos lakóparképítési munkálatok előkészületei, és a szerencsés nyertesek jobbára a miniszterelnök úr környezetéből, a kormánypárt gazdasági holdudvarából kerülnek ki. Köztük van például Garancsi István, akit sem önnek, sem a magyar közvéleménynek nem kell bemutatni. Garancsi István és társai milliárdos profitra tesznek szert abból, hogy a majdani gát miatt védetté és beépíthetővé válik egy ártéri terület, ahol korábban nem lehetett építkezni. Ráadásul rájuk a változtatási tilalom sem érvényes, mivel az engedélyeket gondosan megadták nekik már a tilalom hatálybalépése előtt.

Az említett urak profitjának egyetlen forrása az a 15-20 milliárd forintnyi közpénz, amit az állam az összes megvizsgált verzió közül a legdrágább megoldásra, a partvonalon futó mobilgát építésére fordít. Így lesz az orbáni Magyarországon a közérdekből magánérdek, a közvagyonból pedig magánhaszon a kormányoldal mesterkedései nyomán.

Kérem, szíveskedjék tájékoztatni arról, támogatja‑e a kormány, hogy az ár helyett a kormányzati korrupció döntse el a Római-partot, vagy pedig fellépnek végre a magyar adófizetők megkárosítása ellen, és gátat vetnek‑e az Orbán-haverok mohóságának. Válaszát előre is köszönjük.

ELNÖK: Államtitkár urat illeti meg a szó.

POGÁCSÁS TIBOR belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! A Római-part esetében, azt gondolom, hogy egy régi adósságot kell törleszteni annak, akinek az árvízvédelem ezen a területen a kötelezettsége, és az árvízvédelem a Római-parttal kapcsolatban a főváros kötelezettsége; régi adósságát kell törlesztenie azokkal az emberekkel szemben, akik ott engedélyek birtokában építkeztek az elmúlt évek-évtizedek alatt, és akiket az árvizek folyamatosan sújtottak.

Téves azt beállítani, hogy a Római-part árvízvédelmének bármiféle ingatlanspekuláció lenne az indoka. A Római-part környékén, azon a területen élők a 2013-as árvíz után is számos levélben kérték a kormányt, hogy találjon olyan megoldást, ami megvédi az otthonaikat a visszatérő árvízi elöntésektől. Én úgy gondolom, hogy mindannyian jól ismerhetik, akik az árvizek körüli állapotokat végignézték, hogy milyen károkat okozott az árvíz a Római-parton, ezért szükséges az, hogy a főváros mint az árvízi védekezéssel e területen feladattal rendelkező önkormányzat, a szükséges lépéseket megtegye.

Ugyanakkor azt ki kell jelenteni, hogy jelenleg nincs olyan építési engedély, ami alapján 1500 fát kel­lene kivágni, de még csak olyan engedély sincs, ami alapján a mobilgát megkezdhető lenne. Ezt a prog­ramot az Európai Unió szoros felügyelet alatt tart­ja, ez egy olyan beruházás, amelynek során csak olyan döntés, vízügyi létesítési engedély születhet, amely az Európa Parlament és az Európa Tanács víz­po­litika terén közösségi fellépés kereteinek meghatározásáról szóló irányelvének minden előírását betartja. A beruházáselindítás ügyében a kormány a feladatkörében a csillaghegyi öblözet árvízvédelmének kialakításához szükséges 10,52 milliárd forint forrás biztosításáról döntött, amely a környezet- és energiahatékonysági operatív programban áll majd rendelkezésre. Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiból.)

(12.10)




Felszólalások:   29-32   33-36   37-40      Ülésnap adatai