Készült: 2024.09.19.15:16:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

176. ülésnap (2016.10.17.),  62-68. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:10


Felszólalások:   56-62   62-68   69-73      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ, ezért tisztelettel kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 106 igen szavazattal, 30 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Sallai R. Benedek és Ikotity István képviselő urak, az LMP képviselői, valamint Schmuck Erzsébet képviselő asszony, az LMP frakcióvezetője interpellációt nyújtottak be a nemzetgazdasági miniszterhez: „Miért fontosabb Andy Vajna meggazdagodása mindennél?” címmel. Schmuck Erzsébet frakcióvezető asszonyé a szó. Parancsoljon!

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tállai államtitkár úrnak az LMP-nek adott korábbi válaszából tudjuk, hogy Magyarországon közel 150 ezer kóros játékfüggő él, de 700-800 ezer ember számolt már be a problémáról a szerencsejáték-tevékenységét illetően. Az adatok elég ijesztőek, óvatos becslések szerint is a szerencsejáték családok tízezreinek az életét keseríti meg, teszi tönkre, a tragédiák mindennaposak, mégsem látjuk, hogy a Fidesz-KDNP-kormány érdemben foglalkozna ezzel a súlyos társadalmi problémával.

Az elkészült játékosvédelmi rendelet intézkedései halványra sikerültek, az egyetlen kézzelfogható segítség a játékosvédelmi zöld szám, aminél azt sem sikerült elérni, hogy a lottózókban látható helyre rakják ki tájékoztatásul. A számot felhívva sem kapnak élő, azonnali segítséget a játékosok, csak egy automata jelentkezik. Hiába vezették be az önkorlátozó nyilatkozatok lehetőségét, Tállai úr szintén nekünk megküldött válaszából kiderült, hogy idén csupán 37 fő esetében vezette ezt be az adóhatóság. Nem írták elő azt sem, hogy a játéktermekben nonstop jelen legyen a Szerencsejáték Felügyelet, azonnali segítséget nyújtva és ellenőrizve a játékok tisztaságát.

Megígérték azt is, hogy a játékkaszinók játékadójának 3 százalékát játékosvédelmi karitatív célokra használják fel, nem mintha ez a 180-200 millió forint komoly segítséget jelentene ennek a több százezer embernek. Ha csak a súlyos szenvedélybetegeket nézzük, akkor is csupán 1200 forint jut rájuk. De hiába ígérték meg egy éve, azóta sem látjuk a konkrét intézkedéseket.

A kérdések: mire költötték el ezt az összeget? Mely szervezetek részesültek a támogatásból? Miként fejlesztették a szociális ellátórendszert? Hogyan segítenek ezeknek az embereknek? Mit mutatnak az erre vonatkozó adatok? Azért nem segítenek a játékfüggőknek, mert ők azok, akik Andy Vajnáék meggazdagodását segítik?

Becslések szerint idén akár 1,2 millió fő is megfordulhat a kaszinókban, akik pénzük elbukásával 180 milliárd forintot fognak otthagyni a játéktermekben, Andy Vajna mégis csupán ennek az összegnek a töredékét, néhány milliárd forintot fog játékadóként befizetni a költségvetésbe. Ráadásul Andy Vajna bemondásra adózik, online pénztárgépek helyett a játéktermi videók felvételeivel ellenőrzik a pénzmozgásokat, ami elképesztő nonszensz. Most persze az online kaszinózással kapcsolatban módosítottak a jogszabályon, hogy Andy Vajna tovább nyerészkedhessen.

Államtitkár úr, miért fontosabb Andy Vajna meggazdagodása, mint a több százezer játékfüggő és a családja? A magyar állam miért csak az ibizázó, helikopterező, kaszinózó haveroknak segít? Válaszát előre is köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető asszony. Az elhangzott kérdésre a választ Tállai András államtitkár úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon, államtitkár úr!

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Az ön állításával szemben azt tudom mondani, hogy a 2016-os év kiemelkedő jelentőségű volt a hazai já­té­kos­védelmi rendszer kiépítése szempontjából, hiszen január 1-jétől a teljes szerencsejáték-szektorra kiterjedő, az európai uniós országok legjobb játé­kos­védelmi gyakorlataira építő játékosvédelmi rendszer bevezetésére került sor Magyarországon. Most bárki bármi mond, ez így van, ugyanis az elmúlt húsz évben semmilyen szabályozás nem volt e tekintetben, arra volt bízva, hogy egy játékos önmaga szempontjából tesz-e önkorlátozó lépést, illetve hogy civil szervezetek önkéntesen segítenek-e neki játékszenvedélyének megszüntetésében vagy enyhítésében.

A felelős játékszervezési rendszer szabályairól egy 329/2015. kormányrendelet jelent meg 2015 novemberében. Tehát nem igaz önnek az az állítása, amely azt mondja, hogy egyetlen kézzelfogható segítség a játékosvédelmi zöld szám bevezetése. Ugyanis az említett rendelet részletesen meghatározza a sérülékeny személyek fokozott védelmének, valamint a sérülékeny személynek nem minősülő játékosok részére biztosított önkorlátozó, önkizáró intézkedések igénybevételének rendjét, továbbá a szervező által alkalmazott egyéb játékosvédelmi intézkedéseket. Ennek alapvetően két fő csoportja van. Az első csoport a központi játékosvédelmi nyilvántartáshoz kapcsolódó és az összes játékkaszinóra, kártyateremre és online szervezőre kiterjedő hosszabb időtartamú, 1-5 év éves belépési, azaz a játéklehetőséget teljesen kizáró korlátozás. Míg a másik csoportba ezek a játékosszervezői szintű szabályozások, azaz a szervező által a saját játékosainak biztosított eszközök tartoznak.

A központi játékosvédelmi nyilvántartást a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vezeti. E nyilvántartásban azok a játékosok szerepelnek, akik saját elhatározásukból, családjuk, közvetlen környezetük ösztönzésére és támogatásával a játékkaszinókba, kártyatermekbe való belépésüket kizáró nyilatkozatot tettek, és azt eljuttatták a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz. A központi nyilvántartásban ezenfelül a gondnokság alatt álló személyek is szerepelnek, akiknek cselekvőképességét a bíróság a családjuk, közvetlen környezetük jelzése alapján kóros játékszenvedély vagy egyéb ok miatt korlátozta.

(13.00)

A központi játékosvédelmi nyilvántartással tehát, tisztelt képviselő asszony, a kóros játékszenvedéllyel érintett játékosokat és családjaikat, közvetlen környezetüket védjük. A központi nyilvántartásban 2016. január 1-jén megkezdett adatfeltöltés alapján már közel 1900 személy szerepel.

Tisztelettel tájékoztatom képviselő asszonyt, hogy a játékot szervezők is különféle önkorlátozó tevékenységet végeznek, döntéseket hoznak. Például a Szerencsejáték Zrt. nem hagyományos, online játékaiban 2016. január 1-jétől bevezetett, öt évre szóló önkorlátozó nyilatkozatot már csaknem 800-an tették meg, az egynapos önkizárás lehetőségével pedig már csaknem 2 ezren éltek.

Azt tudom mondani önnek, hogy nem igazak azok a vádak, amelyek a kormányt azzal vádolják, hogy ezen a téren nem tett semmit vagy legalábbis nem hatékonyan tette meg ezeket. Úgy gondolom, hogy európai színvonalú, játékost védő intézkedési szervezetrendszert hozott létre a magyar kormány. (Taps a kormánypártok soraiban.) Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Kérdezem Schmuck Erzsébet frakcióvezető asszonyt, hogy elfogadja-e az államtitkári választ. Paran­csoljon!

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Nem, a választ nem fogadom el. Államtitkár úr, a kormány azt is ígérte, hogy a játékkaszinók játékadójának 3 százalékát játékosvédelmi karitatív célokra használják fel ez évtől. Ön nem válaszolt erre a kérdésre, hogy hol van ez a pénz, hogyan költötték el, miért nem látjuk a fejlesztéseket. Mi azt is látjuk, hogy komoly hiányosságok vannak ebben a játékosvédő rendeletben, amelyről ön csupán pozitívan szólt. Azt látjuk, hogy nem elég a zöld szám telefonos segítségnyújtás, hiszen ez nem jelenti, hogy a 0-24 órás élő ügyfélszolgálatot el tudnák érni az emberek.

Aki segítséget akar igénybe venni, az ne automatákkal, hanem a telefon másik végén lévő szakemberrel beszélhessen. Erre most nincs lehetőség, és ugyancsak nem tartjuk elegendőnek az önkizárás jogintézményét.

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető asszony. Tisztelt Országgyűlés! Frakcióvezető asszony nem fogadta el az államtitkári választ, ezért kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 108 igen szavazattal, 29 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Vas Imre képviselő úr, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be az igazságügyi miniszterhez: „Veszélyben a tényleges életfogytiglan kiszabásának lehetősége?” címmel. Vas Imre képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon, képviselő úr!




Felszólalások:   56-62   62-68   69-73      Ülésnap adatai