Készült: 2024.09.23.10:01:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

159. ülésnap (2000.09.26.),  113-120. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:35


Felszólalások:   105-112   113-120   121-126      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, miniszter úr. Tisztelt Országgyűlés! Balla György, a Fidesz képviselője kérdést kíván feltenni a gazdasági miniszter úrnak: "Ki is importál szenet Magyarországon?" címmel. A miniszter úr távollétében, ha a képviselő úr elfogadja, az államtitkár úr válaszol. (Balla György bólint.) Tessék, képviselő úr!

 

BALLA GYÖRGY (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Meglepő híreket lehetett olvasni az elmúlt héten több országos napilapban a magyar bányászatot jelentősen befolyásoló szénimport helyzetéről. Az egyik újság arról tájékoztat, hogy Schalkhammer úr sztrájkra készül, mert szerinte a kormány szén behozatalát tervezi. Ebben a hírben persze semmi meglepő sincsen, hiszen az 1994-98 közötti kötelező hallgatásra ítéltetése nyilván megviselte. Az azonban mégiscsak furcsa, amit a Magyar Nemzetben olvashatunk, miszerint Schalkhammer Antal, az MSZP országgyűlési képviselője a bányászszakszervezet elnökeként idén márciusban import szén behozatali engedélye iránti kérelemmel fordult a Gazdasági Minisztériumhoz. Tehát az elnök úr sztrájkot hirdet, ha import szén kerül az országba, ugyanő pedig szénimportot kezdeményez a kormánynál. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Ügyes!) Ezek szerint Schalkhammer úr konszenzuskeresés közben már azzal sem ért egyet, ha a kormány teljesíti az ő kérését.

Visszásnak látszik az is, hogy információim szerint semmiféle szakszervezeti döntés nem volt az elnök úr hangzatos kinyilatkoztatása mögött. Egészen megdöbbentő az az interjú is, amely ma jelent meg az egyik lapban. Ebben Schalkhammer úr nem kevesebbet állít, mint hogy a kormány alacsony gázáremelése miatt veszélyben vannak a MOL Rt. céljai. Tehát a munkavállalók érdekét magára vállaló elnök úr most éppen azért tiltakozik, hogy az ország nagy részét kitevő munkavállalóknak és nyugdíjasoknak kevesebb gázdíjat kell fizetni, mint ahogy azt ő szerette volna.

Tisztelt Államtitkár Úr! Azt hiszem, mindannyiunk érdeke, hogy tisztán lássunk a fenti kérdésben, ezért kérdezem államtitkár urat: tervezte-e a kormány szén behozatalát? Fordult-e a bányászszakszervezet elnöke a Gazdasági Minisztériumhoz import szén behozatali engedélye iránti kérelemmel? Várom válaszát, államtitkár úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Megadom a szót Glattfelder Béla államtitkár úrnak.

 

GLATTFELDER BÉLA gazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány nem tervez szénimportot, erre nincs is módja. Hiszen mit csinálna a kormány az importált szénnel? A kormány nem kereskedik szénnel. De talán érdemes azt is megjegyezni, hogy vannak állami tulajdonban levő erőművek, pontosabban egy ilyen van, amelyik viszont szintén nem tervez szénimportot, hanem a saját integrációjába tartozó bányákból, illetve a más hazai bányákból vásárolt szénnel kívánja az erőművet működtetni.

A korábbi kormány időszaka alatt privatizáltak erőműveket, többek között az úgynevezett pécsi erőművet is. A pécsi erőmű fordult a Gazdasági Minisztérium Engedélyezési és Közigazgatási Hivatalához szénimportengedély iránt és a Gazdasági Minisztérium, illetve a bányászati szakszervezet közötti megállapodás alapján a Gazdasági Minisztérium kikérte a bányászati szakszervezet véleményét ebben a kérdésben és valóban Schalkhammer Antal képviselő úr, elnök úr aláírásával egy olyan levél érkezett a Gazdasági Minisztériumhoz, amelyben Schalkhammer Antal úr támogatásáról biztosította az előbb említett mintegy 70 ezer tonnás orosz származású szén importját.

Szeretném megjegyezni, hogy egyébként az energetikai szén importjára ezen kívül semmilyen más formában nem került sor. Létezik lakossági szénimport, 1990 óta liberalizált a szén lakossági célú importja, ez azonban rendkívül jelentős mértékű csökkenést mutat és például a '95-97 közötti mintegy 800-900 ezer tonna/éves (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) importmennyiség mára a negyedére csökkent.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Viszontválaszra megadom a szót képviselő úrnak.

 

BALLA GYÖRGY (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Egyfelől köszönöm a válaszát, mert válaszából kiderült, hogy a kormány lehetőségéhez képest messzemenőleg figyelembe veszi a magyar bányászat és bányászok érdekeit. Másfelől azonban kicsit elkeserít az a tény, hogy egy ilyen nehéz helyzetben lévő ágazatnál alaptalan vádaskodások hangozhatnak el a közös gondolkodás helyett. Éppen ezért a Magyar Nemzet cikkében foglaltak szerint még néhány kérdésem lenne államtitkár úrhoz, mert ezek után, azt hiszem, joggal tehetem föl ezeket. Igaz-e az, hogy Schalkhammer úr két céget megnevezett egyébként a szénimporttal kapcsolatban, amelyeket ő egyedül és kizárólagosan alkalmasnak tart az importálásra? Kíváncsi lennék ezeknek a cégeknek a tulajdonosi körére, és kíváncsi lennék arra is, igaz-e az a hír, hogy Schalkhammer úr testvére egy olyan céget vezet, amelynek egyébként tevékenységi körébe a szén importja is beletartozik. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Viszontválasz illeti meg az államtitkár urat.

 

GLATTFELDER BÉLA gazdasági minisztériumi államtitkár: Természetesen Schalkhammer Antal úr megnevezett cégeket a beadványában: azon cégeket, amelyek a szénimport iránti kérelmet a pécsi erőműben lebonyolított tender alapján benyújtották, illetve amelyek le kívánták bonyolítani ezt a bizonyos szénimportot.

Nekem nincs tudomásom arról, hogy az egyes országgyűlési képviselők, illetve azok rokonsága milyen cégekben tölt be vezető szerepet, tisztséget, illetve hol tulajdonos. Azt viszont szeretném elmondani, hogy - ez egy újságcikkben megjelent hír, amit ön idéz - az újsághírben említett cég, amelyben Schalkhammer Antal úr testvére az újságcikk állítása szerint érintett és az importengedélyben megnevezett cégek nem azonosak. De minden más ilyen kérdés kivizsgálása nem a Gazdasági Minisztérium feladata, hanem ha kívánják, akkor gondolom, ez az Országgyűlés mentelmi, összeférhetetlenségi bizottsága vagy más fóruma előtt tisztázható.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

 

(13.40)

 




Felszólalások:   105-112   113-120   121-126      Ülésnap adatai