Készült: 2024.05.16.13:14:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

263. ülésnap (2005.11.08.),  458-461. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 7:39


Felszólalások:   340-458   458-461   462-465      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitát lezárom. A benyújtott módosító javaslatokra figyelemmel a részletes vitára bocsátásra és a részletes vitára várhatóan következő ülésünkön kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! A mai napirendi pontok tárgyalásának a végére értünk.

A mai napon napirend utáni felszólalásra jelentkezett Kékkői Zoltán képviselő úr, Fidesz. Megadom a szót öt percben.

KÉKKŐI ZOLTÁN JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Választókörzetem, az Ormánság aprófalvas településszerkezete miatt a postabezárásoktól leginkább sújtott területe az országnak. A közlekedési vonalak megszüntetése, a járatösszevonások, az óvoda- és iskola-összevonások, a forráshiányos önkormányzatok sorsa miatt már amúgy is halmozottan hátrányos helyzetbe került ez a térség.

Mivel hasonló jellegű felvetések kapcsán a válaszadók rendre gazdaságossági szempontokra hivatkoznak, jogosnak tűnik a helybeliek bölcs következtetése: amennyiben minden területen - oktatás, közlekedés, egészségügy, posta - a gazdaságosságnak kell érvényesülnie, végeredményben mire fizetik az adót. Az ormánságiak számára ugyanis már ismerős a gazdaságosságra és a fejlődésre hivatkozó módszeres elsorvasztás. Ezt tette a jogelődpárt is, a fejlődés jegyében zajlott a teljes tulajdonfosztás, a fejlődés indokolta a határsávba internálást, és ugyancsak a fejlődést szolgálja állítólag a postahivatalok bezárása is. Az egészben csak az a furcsa, hogy a határon átnézve a horvát, a szlovén, az osztrák oldalon az ottani ugyancsak aprófalvakban jár a vonat, működnek az iskolák, helyben van az önkormányzat, kinyit a posta, természetesen gazdaságossági alapon. A postabezárásban érintett ormánsági települések többek között ezért sem tudják elfogadni a kormányzat hamis érvelését.

A polgári kormány idején az Ormánságban is beindult fejlődés a 2002-es kormányváltás után megtorpant, sőt megfordult. Annak ellenére, hogy a térség sok településében a munkanélküliség a 40 százalékot is meghaladja, a jelenlegi kormányzat még ettől a térségtől is jelentősen elvett. Az ormánságiak a szavak paravánja mögötti valódi kormányprogrammal találkoznak nap mint nap; az iskolát-önkormányzatot körzetesítő, a vasutat felszámoló, a postát bezáró kormány programjával.

 

(0.00)

Pedig bizony lehetne ezt a programot humánusabban is végrehajtani. 2003 novemberében a törvény tárgyalásakor módosító indítványt nyújtottam be, hogy legalább a körjegyzőséget ellátó községekben ne kerüljenek megszüntetésre a postahivatalok. Ezt a jogos és méltányos igényt is leszavazták a kormánypártok, pedig legalább a körzetközponti feladatokat is ellátó körjegyzőségi székhelyeken érintetlenül kellene maradnia az intézményi infrastruktúrának.

Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa a minap tette közzé a postabezárásokkal kapcsolatban lefolytatott alapos, mindenre kiterjedő vizsgálatának eredményét. Ebben megállapította, hogy a postabezárások a törvényi hiányosságot kihasználó alkotmánysértő joggyakorlaton alapulnak.

Az alkotmánysértő helyzet feloldására az ombudsman úr törvénymódosító javaslatokat fogalmazott meg. Ezek szerint állandó postai szolgáltatóhelynek mobilpostára történő felcserélése csak az érintett önkormányzatok egyetértésével lehetséges. A már bevezetett mobilpostahelyeken az önkormányzatokkal 60 napon belül megállapodást kell kötni, vagy ennek hiányában vissza kell állítani a megelőző szolgáltatási állapotot.

Az alkotmánysértő helyzet feloldására való törekvés helyett a Magyar Posta Rt. Nyugat-Magyarországi Területi Igazgatósága továbbra is a fix szolgáltatóhelyek megszüntetésén fáradozik, jelenleg éppen az ormánsági Kémes község - amely egyben körjegyzőségi feladatokat is ellát - postai fix felvételi pontjának megszüntetését készíti elő. Mindezt úgy, hogy mind az önkormányzat, mind a polgármester asszony írásban tiltakozott a körjegyzőséget érintő utolsó - éppen ezért nélkülözhetetlen - fix felvevőhely megszüntetése ellen.

Kérdezem államtitkár urat, mikor kerül végrehajtásra az állampolgári jogok országgyűlési biztosának postabezárásokkal kapcsolatos ajánlása. Vagy továbbra is folytatódik az alkotmánysértő joggyakorlat, amint azt a Kémes községet érintő előkészületi intézkedések igazolják?

Köszönöm a figyelmet.

ELNÖK: A kormány részéről Pásztohy András államtitkár úr kíván válaszolni az elhangzottakra.

PÁSZTOHY ANDRÁS földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Kedves Képviselő Úr! Elöljáróban szeretném felhívni a szíves figyelmét arra, hogy az állampolgári jogok országgyűlési biztosa a mobilposta kapcsán a jogalkotók számára fogalmaz meg elsősorban ajánlást, hiszen a Magyar Posta Részvénytársaság jogszabály biztosította lehetőségével élve vezette be a mobilposta-szolgáltatást először 2000-ben, 2003-ban pedig folytatódott a mobil szolgáltatási forma kiterjesztése.

Tájékoztatni szeretném képviselőtársamat arról, hogy a Nemzeti Hírközlési Hatóság is végzett és végez folyamatosan ellenőrző méréseket a postai szolgáltatásokkal kapcsolatban. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosának mobilposta-szolgáltatással kapcsolatos konkrét kifogásai, elmarasztaló sorai elsősorban négy településre vonatkoznak, míg a Nemzeti Hírközlési Hatóság megállapításai széles körben elvégzett méréseken, objektív ellenőrzéseken alapulnak.

Szeretném felhívni a szíves figyelmét arra a tényre is, hogy a mobilposta kapcsán 2003-ban végzett ombudsmani vizsgálat alkotmányossági aggályokat nem fogalmazott meg. Az országgyűlési biztos legutóbbi javaslatára a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Informatikai és Hírközlési Minisztérium átfogó vizsgálatot indít. A vizsgálat szempontjainak kialakításába a minisztérium bevonja az országgyűlési biztost is. Ennek ismeretében születhet döntés a törvényi szabályozás módosításáról.

Az Országgyűlés emberi jogi bizottsága a mai napon tárgyalta az országgyűlési biztos úr kiegészítő jelentését a Magyar Posta Rt.-nek a kistelepüléseket érintő állandó postai szolgáltatás megszüntetéséről és a mobilposta-szolgáltatás bevezetéséről. A bizottság felkérésére az Informatikai és Hírközlési Minisztérium képviselője tájékoztatást adott a tárca álláspontjáról, az eddig megtett és a soron következő intézkedésekről. A bizottság előtt mind az országgyűlési biztos, mind a tárca képviselője megerősítette a közös szándékot a megoldást elősegítő folyamatos konzultációra és együttműködésre.

Kérem válaszom elfogadását.




Felszólalások:   340-458   458-461   462-465      Ülésnap adatai