Készült: 2024.09.19.02:45:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

206. ülésnap (2017.03.13.), 44. felszólalás
Felszólaló Lázár János (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnökséget vezető miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:06


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LÁZÁR JÁNOS, a Miniszterelnökséget vezető mi­niszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselő­tár­saim! Sajnos, a két perc három kérdés teljes körű meg­vá­laszolására nem alkalmas, mégis meg­pró­bálom ezt megtenni.

Mint ismeretes képviselőtársaim előtt, a 2014. ja­nuár 14-én megkötött orosz-magyar nukleáris meg­­állapodást a magyar parlament 2014 márci­u­sá­ban hagyta jóvá. Annak részletei minden képvi­selőtársam előtt ismertek. Cél a 2010 és ’14 közötti nemzeti energiapolitika megvalósítása. Akkor a parlament elsöprő többséggel támogatta a nukleáris kapacitás fönntartását, amely a mindenkori magyar áramfogyasztásnak növekedő igénybevétel mellett is 50 százalékát fogja jelenteni.

Magyarország minden egyes gazdasági szakértő, brüsszeli és nemzetközi gazdasági szakértők szerint is jól tárgyalt. Ugyanis a tárgyalás eredményeképpen fixáras, kulcsrakész atomerőmű építésére kerül sor. Mi 12,5 milliárd eurót fogunk fizetni, függetlenül attól, hogy ez mennyivel kerül többe az oroszoknak. Tehát Magyarország nem vállal többletköltséget, 12,5 milliárdért nekünk kulcsrakész erőművet kell kapnunk. Ez az első kérdésére a válasz.

A második kérdésére: nyilvánvalóan a hátralévő 55 másodperc nem alkalmas arra, hogy a tiltott álla­mi támogatásokkal kapcsolatos rendszert megvilá­gítsam a képviselőtársaim számára, föltételezem, mindenki jártas ebben. Brüsszel egyetlenegy dolgot állapított meg, hogy egy piaci befektetőnek, ha piaci alapon épülne meg az atomerőmű és nem a magyar állam építené meg, akkor milyen megtérülési elvá­rásai lehetnek. Ehhez képest a magyar állam 1 szá­zalékkal kevesebb megtérülési elvárást fogalmaz meg, amibe bele kell hogy férjen és bele is fog férni az egész erőmű megépítési költsége, a hitel költsége, a beüzemelés költsége, a nukleáris fűtőanyag költ­sége, az elszállítás és kezelés költsége is és a kar­ban­tar­tás költsége is. Efölött az Európai Bizottság számí­tása szerint Magyarországnak nyereségként körül­belül 2 százaléka lesz. Az Európai Bizottság azt mond­ta, hogy egy piaci befektető 4-5 százalékos nyere­séggel elégedne meg.

Tehát végig nyereségről beszélünk, semmiféle vesz­teségről nincsen szó. Az ön által említett mű­szaki berendezések pedig a szerződés szerint fog­lal­tat­nak benne a megvalósításban. (Taps a kor­mány­pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai