Készült: 2024.04.28.00:48:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

118. ülésnap (2011.10.11.), 94. felszólalás
Felszólaló Karácsony Gergely (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:09


Felszólalások:  Előző  94  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KARÁCSONY GERGELY (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Nem a felszólalásomat írtam meg előre, hanem szeretnék idézni egy politikus blogjából vagy oldaláról. Egy állampolgár írt be neki. Azt írja, hogy "Tisztelt képviselő úr, elképedve hallom, hogy ön nem akar részt venni a parlament ülésein, ehelyett utcai tüntetésen kívánja kifejteni a véleményét." Erre válaszul azt írja a politikus, idézve a képviselői esküt, majd azt mondja: "Mint láthatja, az eskü meglehetősen tág mérlegelési lehetőséget ad egy képviselőnek, hogy hogyan tud legjobban megfelelni az esküjének. Adott esetben a távolmaradással ugyanúgy a munkámat végzem, mint ahogy tettem azt a megjelenésemmel. Mindkettőnek világos politikai jelentése van." Aláírás: Pokorni Zoltán, az időpont pedig 2006. X. hó 17-e. (Taps az LMP és az MSZP soraiban.)

Ezt csak azért tartom fontosnak elmondani, mert amit Pokorni Zoltán itt mondott, az nekünk is iránymutató volt, amikor döntöttünk arról, hogy részt vegyünk-e a parlamenti vitán. Én arra esküdtem, hogy a magyar alkotmányosságnak megfelelően fogok politizálni, és nem az alkotmányosság lerombolásának a szellemében. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: És akkor miért vonultatok ki?)

És amikor önök felhánytorgatják azt, hogy mi bíráljuk azt az alaptörvényt, amit önök elfogadtak, és mintegy nem férünk bele ennek az alkotmánynak a kereteibe, azért nem akarunk beleférni ebbe a keretbe, mert ez az alkotmány úgy született, hogy semmilyen módon a Fidesz-KDNP képviselőin kívül senkinek nem volt erre igazából befolyása. (Babák Mihály: Részt sem vettél. Kizártad magad.) És ebben az értelemben elfogadjuk ennek az alaptörvénynek a legalitását, de a politikai értelemben vett legitimitását nem tudjuk elfogadni.

Amikor például az alkotmánybírósági törvényről beszélünk, vagy fogunk majd például a népszavazási törvényről beszélni, akkor igenis, nem fogjuk tudni magunkat lecövekelni a mellett a keret mellett, amit a jelenlegi alaptörvény ad. Nem azért, mert nekünk ez nem tetszik, hanem egy olyan eljárási folyamatban született, amit nem tartunk legitimnek. Éppen ezért nem tudjuk korlátozni a gondolatainkat a demokrácia terén erre az alaptörvényre, mert az alaptörvény például népszavazás által nem volt megerősítve, pedig azt gondolom, hogy ha önök nem kértek felhatalmazást a választóktól új alaptörvényre, akkor legalább utólag kérhettek volna tőlük egy népszavazás révén.

Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  94  Következő    Ülésnap adatai