Készült: 2024.04.28.13:09:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

118. ülésnap (2011.10.11.), 112-114. felszólalás
Felszólaló Karácsony Gergely (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 1:48


Felszólalások:  Előző  112 - 114  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KARÁCSONY GERGELY (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tényleg megígérem, hogy ez az utolsó kétpercesem ebben a körben, ami még az alkotmányozási folyamattal kapcsolatos.

Egyrészt az LMP olyan szinten, amilyen szinten, mondjuk, Gyurcsány Ferenc beszéde közben a Fidesz képviseltette magát, képviselte magát az alkotmány vitájában, ugyanis Schiffer András elmondta azt, hogy az LMP miért nem fog részt venni (Babák Mihály: De nem vett részt!), és elmondta az LMP álláspontját, és elmondta azt, hogy nem tartjuk ezt a folyamatot egy legitim alkotmányozási folyamatnak.

(13.40)

Amit az államtitkár úr kérdezett, hogy akkor én ezek szerint azt gondolom, hogy egy parlament által elfogadott alkotmány legitimebb (Közbeszólások a Fidesz soraiból.), mint az önök által elfogadott alkotmány...

ELNÖK: Tisztelt fideszes Képviselőtársaim! Már csak egy kétperces bejelentkező van, bátran jelentkezzenek be, hogy az utókornak meg tudjuk örökíteni a felszólalásokat.

KARÁCSONY GERGELY (LMP): Szóval igen, én azt mondom, hogy legitimebb volt, és nem a fogantatása miatt. Valószínűleg ez összefügg azzal is, hogy én nem jogász vagyok, hanem szociológus eredendően, de attól volt legitim ez az alkotmány, hogy a magyar állampolgárok ezt az alkotmányos rendet szerették. Például szerették benne az Alkotmánybíróságot is (Dr. Répássy Róbert közbeszól.), ugyanis az Alkotmánybíróság volt idáig az az intézmény, amelyben szinte minden magyar állampolgár bízott. (Dr. Répássy Róbert: A Kádár-rendszer is legitim volt!) Nem, a Kádár-rendszert nem szerették az emberek. A '89-es alkotmányos rendet szerették, ezt onnan lehet tudni, hogy amikor a magukhoz igencsak közel álló Nézőpont Intézet megkérdezte az embereket, hogy kell-e új alkotmány, akkor azt mondták, hogy nem. Az Alkotmánybíróságban pedig a magyar lakosság 80 százaléka bízott.

És tudják, mikor alakult ki a nagy bizalom az Alkotmánybíróság mellett? Akkor, amikor '95-ben az Alkotmánybíróság elkaszálta a Bokros-csomagot. Az az Alkotmánybíróság, ami most van, a szociális biztonságra hivatkozva nem szüntethetné meg egyébként az önök megszorító intézkedéseit sem. Akkor gondolták azt az emberek, hogy az alkotmányos intézmények és az Alkotmánybíróság az ő pártjukon áll, és ezért bíztak ebben az alkotmányban (Babák Mihály közbeszól.) és ebben az alkotmányos rendszerben, és ezért a legitimitása a '89-ben kialakult, jogállami forradalom által létrehozott politikai intézményrendszernek igenis megvolt, mint ahogy nincs meg annak a legitimitása, hogy önök ezt lerombolják.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az LMP és az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  112 - 114  Következő    Ülésnap adatai