Készült: 2024.04.28.12:28:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

9. ülésnap (2018.06.18.), 266. felszólalás
Felszólaló Tordai Bence (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:46


Felszólalások:  Előző  266  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TORDAI BENCE, a Párbeszéd képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Akár örvendetesnek is lehetne nevezni a fejleményeket. Úgy tűnik, hogy gyakorlatilag mindenki, kormánypártok és ellenzék egyetértenek abban, hogy Budapestnek nincsen szüksége toronyházakra. Csak az a baj, hogy ez a törvényjavaslat nem úgy általában a toronyházakról szól, hanem ahogy jobbikos képviselőtársam is mondta, egyetlen toronyházról. Amikor benyújtották az első törvényt ezzel kapcsolatban, 2017 decemberében, akkor már tudni lehetett, hogy a MOL szeretné a leghatalmasabb fallikus szimbólumot felépíteni Budapesten és az országban. Nyilván ez a hatalmukat jelenítheti meg; úgy gondolhatják, hogy ez az ő erejüket szimbolizálhatja. A budapestiek viszont, egyetértésben az UNESCO-val és ezek szerint a kormány részéről nyilatkozó beterjesztővel is, azt gondolják, hogy ez egy szörnyű tájseb lenne, tönkretenné a budapesti látképet, és tegyük hozzá, hogy a Dunát mint frisslevegő-csatornát is elég csúnyán kiiktatná. Ezzel rontaná a levegőminőséget Budapesten, akár évi több száz emberéletbe is kerülhet ez közvetett módon.

De a lényeg az, hogy mi történt, nézzük az időzítést. Tehát önök tavaly februárban mint kormány, benyújtották az ehhez hasonló tartalmú szabályozást… Mit mondok! Tavaly decemberben, december 5-én, ha jól mondom. Bólintson, államtitkár úr, vagy nincs ennyire képben vele? Nincs ennyire képben. Ez még Lázár János akciója volt, aki úgy látszik, kegyvesztett lett. Lehet, hogy keresztbe feküdt a Garancsi-Hernádi-tengelynek, és a Fideszben az utóbbiak szava többet számít, hiszen ők azok az oligarchák, akik valószínűleg a pártfinanszírozáshoz is jó érzékkel nyúlnak hozzá ott a Fidesz környékén. Tehát önök, akik képesek egy hét alatt átnyomni egy alkotmánymódosítást, egy alaptörvény-módosítást, ahogy becézik, nem voltak képesek arra, hogy tavaly december óta elfogadjanak egy törvényt.

Megnéztem annak a törvényjavaslatnak a sorsát, elég hányatott. Meglehetősen sok irományesemény van, ahogy ezt a parlamenti zsargon mondja. Ez azt jelenti, hogy folyamatosan fúrták a toronyházépítések blokkolását. És mi történt ez idő alatt: hogy, hogy nem, a MOL-székháznak lett egy érvényes, jogerős építési engedélye idén február 26-án.

És ha elmegyünk és megnézzük a környéket, akkor ott a terepen már zajlanak az előkészítő munkálatok, amik ha törvényszerűen zajlanak, akkor nem folyhatnának, hacsak nincs megnyitva az e-napló. Tehát úgy tűnik, hogy a MOL-nak sikerült a küllők közé botot dugnia. Addig akadályozta az egyébként jó szándékú törvényalkotási kísérletet, amíg mostanra kikerültek a törvény hatálya alól, hiszen azokban az esetekben, ahol már van megnyitott e-napló és érvényes építési engedély, ott nem érvényes ez a tiltás, ami a toronyházakra vonatkozik. Egyébként nem is értem, hogy minek tesz innentől kezdve képviselő úr vagy államtitkár úr módosító indítványokat.

Úgyhogy innentől kezdve csak az a kérdés, hogy a Fidesz mikor, mennyi pénzt kapott ezért a szánalmas kutyakomédiáért, amit az építési törvény módosítása kapcsán adtak elő. Mennyibe került az a MOL tulajdonosainak, ami egyébként legnagyobb részben a mi kezünkben, a magyar adófizetők, a magyar állampolgárok kezében van, hiszen a fő tulajdonos itt a magyar állam. Tehát mennyibe került nekünk az, mennyivel kenték meg a fideszeseket annak érdekében, hogy a MOL-toronyház megépülhessen, és ezzel a 120 méteres monstrummal leuralhassa az egész budai látképet? Köszönöm, hogy meghallgatott.

(19.50)




Felszólalások:  Előző  266  Következő    Ülésnap adatai