Készült: 2024.09.24.18:48:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

235. ülésnap (2012.11.07.), 156. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Ifjúsági, szociális bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 2:50


Felszólalások:  Előző  156  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA LÁSZLÓ, az ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Már a bizottsági ülésen is élénk vitát folytattunk Csizi képviselőtársammal, ezért jó, ha rögtön tudok egypár gondolattal reagálni a bizottsági ülés szellemében az elhangzottakra.

Nyilván, és ezt rövidre zárnám, ugyanaz az elvi alapprobléma ezzel az előterjesztéssel is, mint az előzővel, tehát úgy értékeljük, hogy az önkormányzatiság mint olyan, csorbul vagy ellehetetlenül Magyarországon. Nyilván ennek, valóban, ahogy elmondta, volt már egy első üteme a megyei önkormányzatok vagyonának és intézményrendszerének államosításával; most jön egy következő - és erről szól ez az előterjesztés - 168 intézményt érintve, elsősorban nyilván megyei jogú városok és a főváros, de egyébként egyéb vidéki városoknak is az intézményrendszerét.

Nyilvánvalóan voltak itt valóban párhuzamosságok, és ennyiben helyeslem, amit Csizi úr elmondott, főleg megyei jogú városok és megyei fenntartású intézmények között néha itt hatáskörök nem voltak, mondjuk, a gyakorlatban megfelelően összerakva, illetve bizonyos megyei jogú városi intézmények túlzottan nagy terhet kaptak tulajdonképpen és megyei feladatot is elláttak kvázi. Valóban az egy elgondolkodtató dolog - és hogy igazságos legyek, ezt most az asztalra teszem az előző napirenddel ellentétben -, hogy ezekben rendet tegyünk. Az, hogy az önkormányzatiság rendszerén belül legyen egy folyamatos változás, alkalmazkodás, ez jogos.

Csakhogy nem az államosítás vagy az állami hatáskörbe vonás lett volna ebben a megfelelő. Ha ma lennének megfelelő középszintű önkormányzatok megfelelő hatáskörrel; például Borsod megyét tudom mondani, Borsod megyében már annyira nincs semmiféle hatáskör, hogy az önkormányzat költségvetésének, a megyei önkormányzat költségvetésének 70 százaléka tiszteletdíjakra megy el; de ha lenne ilyen középszint, mondjuk, a megye, akkor lehetne azon gondolkodni, hogy szerintem középszinten ezek az intézményrendszerek akár ott egyébként megfelelő helyen lehetnének. Ez az előterjesztés azonban semmiképpen nem elfogadható, mert ilyen módon ez egy államosítás, és a helyiek befolyásából, a helyi testületek, helyi közösségek befolyásából elkerül ez a kérdés.

Még egy nagyon gyors dolog, utána nyilván a rendes hozzászólásokban lehet ezt folytatni. Elhangzott az helyettes államtitkár asszonytól, hogy gyakorlatilag minden településen megegyeztek az ügyben, néhány vidéki településen nem, és egyébként komoly viták vannak Budapesttel. El szeretném mondani, hogy a 168 érintett intézmény közül jelenleg 125 fővárosi.

Ha tehát az intézmények számából indulnánk ki, akkor lehet azt mondani, hogy az intézmények 80-90 százaléka kapcsán komoly viták vannak ezekben a napokban is úgy, hogy egyébként ezt az előterjesztést ebben a formában tárgyaljuk.

Tehát nem érezzük előkészítettnek, ezért nem támogattuk az előterjesztést. Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  156  Következő    Ülésnap adatai