Készült: 2024.09.23.19:53:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2018.11.26.), 110. felszólalás
Felszólaló Dr. Orbán Balázs
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:03


Felszólalások:  Előző  110  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Országgyűlés! Budapest ma egy soha nem látott fejlődés kapujában áll (Dr. Vadai Ágnes: Azt látjuk, tényleg!), a XXI. század következő évtizedeire a város valaha volt legsikeresebb korszaka köszönhet ránk. Az a célunk, hogy 2030-ra Budapest legyen a három legjobb európai nagyváros egyike. Ezt megalapozzák az elmúlt nyolc évben megvalósult fejlesztések. Csupán felsorolásszerűen és csupán kiragadva egy-két példát: Zeneakadémia, Pesti Vigadó felújítása, Erzsébet téri Kulturális Központ és Park, Sorsok Háza, egyetemi campus, Ludovika, Liget-projekt, Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, Duna Aréna, uszodafelújítások (Nagy zaj, közbekiáltások az ellenzéki padsorokból, köztük Duna Aréna?), Gül Baba türbéje és a környező városrész felújítása (Az elnök megkocogtatja a csengőt.), Kossuth tér, a belső kerületek útfelújításai és a külső városközpontok rehabilitációja. (Z. Kárpát Dániel: Mondj egy olyat, amit nem a haverotok épített!) De nem folytatom a sort. Ezt a felsorolást csak azért szerettem volna az önök figyelmébe is ajánlani, mert ez bizonyítja, hogy amikor ezt az állítást megfogalmazzuk, miszerint azt szeretnénk, hogy Budapest Európa három legjobb városa közé kerüljön, nem a levegőbe beszélünk.

A siker feltételei ugyanis adottak. Budapest fejlődik, az eredmények kézzelfoghatóak. Köszönhető ez a Tarlós István főpolgármester úr vezette városvezetés és a kormány együttműködésének is. Ezt a munkát erősítette meg a képviselő úr által is említett, november 17-én aláírt megállapodás, amely létrehozta a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsát. Mindez egy paritásos alapon működő szervezet, vétójoggal rendelkező olyan testület, amely méltó utódja tud lenni a millenniumi városfejlesztéseket levezénylő végrehajtó, hasonló elnevezést viselő korábbi testületnek, amelynek egyébként Budapest első aranykorát köszönhetjük.

Annak érdekében, hogy kihasználjuk ezt a történelmi esélyt, szükségünk van egy úgynevezett mestertervre, egy tízéves fejlesztési stratégiára.

(16.10)

Ez a „Budapest 2030” fejlesztési terv, amit a kormány és a főváros 2019 végéig közösen készít el, de azt gondoljuk, hogy egy ilyen terv nem csak a városvezetésnek és a kormánynak a belügye, közösségi tervezésre van szükség.

Ez a folyamat a Budapest-párbeszéd, amelyben a budapestiek és a Budapesttel foglalkozó városi, civil, valódi civil szakmai közösségek is részt tudnak venni, abban a projektben, hogy hogy találjuk ki együtt, hogy hogyan tudjuk sikerre vinni Budapest ügyét. Mindez erősen és egyértelműen szembeállítható a korábbi, 2010 előtti időszakkal, amit leginkább az elvesztegetett évtizedeknek tudunk nevezni, meg nem valósult, korrupcióba fulladó beruházások évtizede, esetleg ez a másik jelző, amit Budapest előző évtizedeire lehetne alkalmazni.

Különösen nagy jelentősége van a közlekedési fejlesztéseknek, és ezért gondoljuk úgy, hogy az utasokat szolgáló közösségi közlekedés javítása érdekében egyetértünk a főpolgármester úrral, és ő határozottan kérte a kormányt a HÉV-vonalak átfogó felújítására, a déli HÉV-ek metrókapcsolatának megteremtésére, az elővárosi vasút erőteljesebb bekapcsolására a budapesti közösségi közlekedésbe. Ez egészül ki egy olyan útfelújítási programmal, amivel az autós közlekedés lehetőségeit is meg szeretnénk valósítani.

A kormány nyitott a főpolgármester úr javaslataira, meg is kezdte a szükséges döntések meghozatalát, ami ahhoz kell, hogy minél előbb ezek a döntések valósággá váljanak, és megvalósult beruházások legyenek belőlük, az előző, általam felsorolt beruházásokból. És ehhez szeretné kérni a kormány a mostani városvezetés és a kormány állampolgárok általi és budapestiek általi támogatását. Köszönöm szépen a szót. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  110  Következő    Ülésnap adatai