Készült: 2024.05.11.22:00:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2006.10.16.), 58. felszólalás
Felszólaló Csizmár Gábor (MSZP)
Beosztás szociális és munkaügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:45


Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSIZMÁR GÁBOR szociális és munkaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A közmunkaprogramok 2002-ben történt újraindítása az MSZP-SZDSZ-kormány első intézkedései közé tartozott. Ennek eredményeként kilenc tárca képviseletével megalakult a közmunkatanács. A tanács feladata, hogy egyszerű, világosan áttekinthető pályázatokkal, elfogulatlan bírálati rendszeren keresztül juttassa el a közpénzt a munkaerőpiacról kiszorult, de a közösség érdekeit szolgáló tevékenységet végző embereknek.

Visszatekintve az elmúlt közel négy évre, megállapítható, hogy a tanács hatékonyan látta el feladatát. A költségvetés által rendelkezésre bocsátott forrásokat a társminisztériumokkal, az ÁPV Rt.-vel, valamint a MÁV-val kötött együttműködési megállapodásoknak köszönhetően szinte minden évben duplájára emeltük. A programok keretében megvalósultak helyi, központi, illetve a nemzeti fejlesztési tervvel összhangban lévő országos feladatok is. Az önkormányzatok részére kiírt pályázatoknál a környezet szépítése, a belvizek elvezetése, önkormányzati intézmények épületeinek karbantartása, felújítása valósult meg. Minden évben dolgoztak közmunkások az autópályák építésénél, valamint a Vásárhelyi-terv Tisza-szabályozási munkálatainál.

2004-ben újraindítottuk az erdőgazdálkodás területén is a közmunkaprogramokat, és ettől az évtől kezdve vesznek részt közmunkások a parlagfűirtásban is. 2005-től a nemzeti parkok területén is szervezünk közmunkát, és a MÁV területén a sínpályák, vasútállomások, vasúti átjárók rendezése is elsősorban közmunka formájában valósul meg.

Az "Élhetőbb faluért" program keretében téli közmunkaprogramot indítottunk a foglalkoztatási szempontból leghátrányosabb 518 település részére. Jelentős előrelépést jelentett a kormány száz lépés programjában meghirdetett új, modellértékű közmunkaprogram is, amelynek újszerűsége abban rejlett, hogy a programokat a munkaügyi miniszter nem egyedül, hanem több tárca együttesen írta ki. Első ízben került együttes felhasználásra a közmunkaprogramokra, valamint a közcélú foglalkoztatásra meghatározott költségvetési forrás egy része is, és a program nem a költségvetési évhez igazodott, hanem azon átívelő módon munkalehetőséget teremtett a legnehezebb téli hónapokban is.

A munkába történő beilleszkedés megkönnyítése érdekében pályázati követelményként írtuk elő a programba iktatott, elsősorban reintegráló képzést is. 2003 februárjától összességében 1021 közmunkapályázat kapott támogatást, közel 90 ezer munkavállaló - akinek körülbelül 60 százaléka roma származású - részére biztosítottunk 3-7 hónap közötti időszakban munkával szerzett jövedelmet. Az erre fordított forrás 28 milliárd forint volt.

A jövőre vonatkozóan célunk, hogy a közmunkaprogramok programokhoz kötöttek és értékteremtők legyenek, melyek keretében lehetőség lenne szakmai végzettséget adó képzésre is, ezzel a programból kikerültek részére az elsődleges munkaerőpiacon való jobb elhelyezkedési lehetőséget biztosíthatunk. Összhangot és átjárhatóságot kívánunk teremteni a források között, a közmunka és közcélú munka tekintetében, továbbá meg kívánjuk valósítani a közmunka, a közhasznú munka és a közcélú munka egymásra épülését is. Az erre vonatkozó jogszabály-módosításokat, törvényjavaslatokat hamarosan az Országgyűlés elé bocsátjuk.

Köszönöm szépen figyelmüket. Kérem, hogy válaszomat fogadja el. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai