Készült: 2024.05.20.08:37:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

177. ülésnap (2004.10.25.), 394. felszólalás
Felszólaló Halász János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:  Előző  394  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HALÁSZ JÁNOS (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A 248. ajánlási pontban foglaltakkal szeretnék foglalkozni. A 95., illetve a 140. beterjesztett módosító javaslat tartalmaz olyan módosítást, amely véleményünk szerint nagyon fontos. Szó szerint egy kiegészítésről van szó, mégpedig a következőről. Az áfatörvény alkalmazásában nem minősül adólevonásra nem jogosító ténynek az olyan államháztartási támogatás, amely a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 8. §-ában meghatározott feladatok ellátásához közvetlenül vagy közvetve kapcsolódik. Miről is van szó? Az úgynevezett áfa-visszaigénylés eltörléséről, amit tavaly a szocialista-szabad demokrata kormány bevezetett, azaz pénzt vettek el. Pénzt vettek el, merthogy korábban évről évre az állami támogatásokból eszközölt - mondjuk így - beruházások után vissza lehetett igényelni az áfát.

Én most, ha megengedik, a kulturális területről szeretnék beszélni, de nyilván nem véletlen, hogy módosító javaslatot gyakorlatilag minden ellenzéki képviselő nyújtott be ez ügyben, minden szakmaterületen működő ellenzéki képviselő, mert ez az intézkedés nemcsak a kultúrát, hanem a szociális, az egészségügyi, az oktatási - és sorolhatnám - ágazatot is megnyomorítja, az önkormányzati fenntartású intézményeket és így az önkormányzatokat pedig különösen.

Mit eredményezett ez a tavalyi lehetőségelvonás a kultúra területén? 3 milliárd forintot, 3000 millió forintot elvontak a kulturális intézményektől emiatt. Ezt már tavaly is elmondták önök, és így a színházak, a múzeumok, a művelődési házak, a levéltárak, az irodalmi lapok, a filmek, a filmkészítők mind-mind hátrányos helyzetbe kerültek.

 

(21.10)

 

Mind-mind hátrányos helyzetbe kerültek, mert a korábbi állami támogatásokkal joggal számoltak úgy, hogy a következő évben is, hasonlóan, ahogy akkor, igénybe vehetik, és hogy ugyanakkora támogatást vehetnek igénybe. De kiderült, hogy az az állami támogatás, amit egy vidéki vagy egy budapesti színház kapott, 25 százalékkal kevesebbet ér. És mi történt a magyar kultúrában most, 2004-ben? Miről írnak a lapok kulturális rovatai? Arról, hogy színházi előadások maradnak el. Ennek a színháznak is, annak is, vidéken is, Budapesten is mindenkinek, aki akár önkormányzati, akár központi állami támogatást kapott, kevesebb pénze lett, mint amennyi egyébként volt, amire számított, amivel az évet megtervezte.

Ugyanez volt igaz az irodalmi lapokra, azokra a nonprofit lapokra, amelyekre így is nagyon kevés támogatást adtak. Lapszámok nem készültek el. Persze, a művészek, az alkotók, a kritikusok, az irodalmárok, a művek valamilyen módon megszülettek, de nem tudták bemutatni őket. Nem volt pénz arra, hogy a hatodik lap is megszülessen, mert csak öt készült a kéthavi lapokból.

Ugyanez volt, a színészek, a rendezők, a színházak készültek. Azt mondták, hogy szeretnének négy bemutatót tartani. Rendszeresen eggyel kevesebb bemutató született meg, a Nemzeti Színházban is, Debrecenben, a Csokonai Színházban is és másutt mindenütt. E miatt a rendelkezés miatt alkotásokat nem tudtak bemutatni. Úgy gondolom, ez helytelen, erre mi felhívtuk a figyelmüket tavaly. Amikor felhívtuk a figyelmüket, nem volt haszontalan, mert volt még olyan kormánypárti képviselő is - Mandur László, hogy ne hírbe hozzam -, aki nyújtott be módosító javaslatot, hogy ez ne így legyen. De önök, talán még ő maga is tavaly leszavazta ezt a javaslatot, nem engedték és hadováltak mindenféle kompenzációról. Mert önök úgy szokták, hogy megszorítanak, pénzt vesznek el, és aztán szép arccal, lágyan, mintegy ártatlanul, mint aki nem csinált semmit, azt mondják, hogy: de mi pénzt adunk egyébként, ezt ellentételezzük.

Csak tetszenek tudni, hogy sikerült ez az ellentételezés például a kultúra világában? Úgy sikerült, hogy nem adtak egészen 2 milliárd forintot. Na most, 3 milliárdot az egyik kezükkel elvettek, 2 milliárdot pedig jó arccal próbáltak adni. Mi a különbség? Ezermillió forint, uraim! Ez az az ezermillió forint, ami hiányzott a magyar kultúra támogatásából. És ha most ezt a javaslatot nem fogadják el, ugyanez marad.

Bár, milyen érdekes, a filmek területén önök belekezdtek egy változtatásba, és most kivételként akarják szerepeltetni visszamenőlegesen is, hogy a filmekre ne legyen ez érvényes. Javaslom, hogy ne csak a filmekre, minden kulturális területre, sőt minden más területre vezessük be ezt a kedvezményt, ne legyenek kivételezettek. Ha a javaslatunkat elfogadják jövőre, akkor visszaállhat az a rend, ami évekig jól működött.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  394  Következő    Ülésnap adatai