Készült: 2024.09.19.02:13:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

111. ülésnap (2020.03.10.), 26. felszólalás
Felszólaló Dr. Orbán Balázs
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:17


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak és Képviselő Úr! Először is köszönöm szépen, hogy a székely szabadság napján ezt az ügyet idehozta a magyar Országgyűlés elé. Én is szeretném kifejezni jókívánságainkat a székelyeknek, és üdvözöljük a székely szabadság napját. Ahogyan azt képviselő úr is mondta, 2012 óta ünnepeljük március 10-én a székely összetartozás ügyét. Azt gondolom, hogy ha áttekintjük az elmúlt tíz év nemzetpolitikai eredményeit, akkor van okunk bizakodásra. Az Alaptörvényünk is rögzíti, hogy Magyarország az egységes magyar nemzet összetartozását szem előtt tartva visel felelősséget a határon kívül élő magyarok sorsáért, és a feladatunk e tekintetben, hogy elősegítsük közösségeik fennmaradását és fejlődését, és támogassuk a magyarságuk megőrzésére irányuló törekvéseiket. Ennek keretében különösképpen a 2002 és 2010 közötti időszakkal összehasonlítva, amikor a nemzetpolitika és a nemzeti összetartozás ügye finoman szólva nem volt a kormányzati érdeklődés középpontjában, számos tennivalónk volt, és ezért fogadtuk el egyrészt az egyszerűsített honosításról szóló törvénymódosítást, amelynek következményeként egymillióval több magyar állampolgár van most már a világon. Ennek keretében hívtuk össze újra a Magyar Állandó Értekezletet, amely a legfőbb magyar-magyar politikai egyeztető fórum lett, és aztán 2011-ben megalakítottuk a Magyar Diaszpóra Tanácsot is, amely pedig a Kárpát-medencén kívül szétszóródott magyar közösségek érdekegyeztető és érdekképviselő fórumaként kíván működni.

Nagyon örülök annak, hogy ezeknek a tanácsoknak a munkájában, ahogy ön is említette  sajnálatos kivételek vannak, de , az ellenzéki pártok is részt vesznek. Ugyan ez ügyben is szoktunk kritikát kapni, én is látom a parlamenti képviselők által benyújtott írásbeli kérdéseket, és folyamatosan kritikus írásbeli kérdéseket kapunk ellenzéki oldalról a határon túli magyar szervezeteknek és a határon túli ügyeknek juttatott forrásokkal kapcsolatban, de akkor örülök annak, hogy legalább képviselő úrral köztünk e tekintetben egyetértés van. Szerintünk az egy nemzetpolitikai siker, hogy míg 2009-ben 9 milliárd forint jutott a nemzetpolitikára, addig 2020-ban több mint 100 milliárd forintnyi forrás áll rendelkezésre. Ebből a diaszpóramagyarságot és a Kárpát-medencében lévő magyar közösségeket, így a székely közösséget is tudjuk támogatni.

Említette képviselő úr a székely autonómia ügyét, amellyel összefüggésben a magyar kormány álláspontja 2010 óta változatlan. Mi támogatjuk a székelyek autonómiatörekvéseit, és azt gondoljuk, hogy azok az autonómiatörekvések, amelyek szerte Európában egyébként láthatóak, és amelyek eredményre vezettek, tehát már autonómiastruktúrák alakultak ki, azok a legtöbb helyen az anyaországot is erősítették, tehát az ottani országot is erősítették. Tehát itt valójában nem az államiság leépítéséről van szó, hanem az állami struktúrák megerősödését is tudja szolgálni egy-egy támogatott autonómiatörekvés. Azt reméljük, hogy a román államban is meg fog születni ez a belátás.

Említette az európai polgári kezdeményezést a kohéziós politika, régiók egyenlőségéért és a regionális kultúrák fenntarthatóságáért. A kormány támogatja ezt a civil kezdeményezést ugyanúgy, ahogy korábban a Minority SafePack európai polgári kezdeményezés kapcsán tett így. Köszönjük az ezzel kapcsolatos támogató nyilatkozatokat, köszönjük a figyelemfelhívást. Itt arra felhívnám a figyelmet, hogy valamikor azt gondoltuk, hogy többek között az lesz az előnye az európai uniós csatlakozásnak, hogy a nemzeti kisebbségek védelme az uniós intézményrendszeren és ezen a hálón keresztül majd meg fog oldódni.

Az elmúlt években nagyon rosszak a tapasztalataink. Azt látjuk, hogy az európai uniós intézmények ott gáncsolják ezeket a nemzeti kisebbségekkel összefüggő kezdeményezéseket, ahol csak tudják. Ebben szeretnénk kérni minden parlamenti képviselő és minden párt segítségét és lobbierejét, hogy e tekintetben európai szinten is változást tudjunk kieszközölni. Köszönöm szépen a szót. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai