Készült: 2024.09.21.12:57:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

255. ülésnap (2005.10.17.), 249. felszólalás
Felszólaló Farkas Imre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 5:51


Felszólalások:  Előző  249  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FARKAS IMRE (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslatot azért nyújtottuk be, mert pontosítani szeretnénk a Nemzeti Földalapról szóló törvény azon rendelkezését, hogy kik nyújthatják be igényeiket a termőföld életjáradék ellenében történő felajánlására. A szándékunk az, hogy a törvényben foglaltakat ne szűkítsük, hanem bővítsük. A törvény nyugdíjasokról beszélt. Mi úgy értelmezzük a javaslatunk szerint, hogy az 55 éven felüli nyugdíjasok számára legyen a föld felajánlható, és ami az igazi bővítést jelenti a törvényben megfogalmazottakhoz képest, az, hogy a 62 éven felüli nem nyugdíjasok számára is lehetővé fogjuk tenni a termőföld felajánlását.

Ez az eleme a javaslatunknak mindenképpen meghaladja és bővíti a törvény mai értelmezését, és úgy gondoljuk - ezt elmondtuk korábban is -, hogy szükség van rá, mert nagyon sok olyan ember van, aki szociális járadékon vagy szociális segélyből él, és nem válik nyugdíjjogosulttá 60 éves vagy akár 62 éves kora után sem.

(20.20)

Ezeknek az embereknek a számára így a törvény teszi lehetővé, hogy a rendkívül alacsony jövedelmüket az életjáradékkal kiegészítsék. Én úgy gondolom, Jauernik és Godó képviselőtársammal együtt, hogy ez az elképzelés, amit itt benyújtottunk, vállalható, vállalja az MSZP-frakció, és meggyőződésem, hogy a kormány is vállalni fogja.

Én azt láttam az ellenzéki képviselőtársaim felszólalásában, döntően Kékkői képviselő úr felszólalásában, hogy többféle síkon támadják ezt a javaslatot. Az egyik mögöttes szándéknak azt érzékeltem, hogy önmagában nem támogatják az életjáradék ellenében történő termőföld-felajánlást. A vitában is elmondtam, hogy ez a szándék látszott a különböző demonstrációk alkalmával is. Igenis, úgy gondoljuk, hogy ennek a programnak fenn kell maradni, és úgy gondolom, nagyon jól mondta Magda Sándor képviselőtársam, hogy ha a másik oldal ezt a programot nem vállalja, akkor azzal kapcsolatban valóban fejtse ki a szándékát, mert ezt valamikor nyíltan ki is kell majd mondani.

Úgy láttam, hogy a vitában Kékkői képviselőtársam összekeverte általában a mezőgazdaságból élők problémáit - hiszen azokra próbált a maga módján ilyen-olyan megoldást találni - ezzel a programmal, amelyik nem a mezőgazdaságból élőkkel foglalkozik, hanem azoknak az embereknek a gondját akarja megoldani, akik termőföldhöz jutottak kárpótlás vagy részaránytulajdon kapcsán, nem művelik a földjeiket, hanem azt bérbe adják vagy ugaron van pillanatnyilag is, és ezek az emberek meg kívánnak szabadulni ezektől a földektől, de méltányos áron, és ez a “termőföldért életjáradékö program egy méltányos árat biztosít számukra.

Én el tudom képzelni, hogy ez súlyosan ütközik azok érdekével, akik ezeket a földeket a piaci ár, a ma is rendkívül alacsony piaci ár alatt akarták megszerezni, és most emiatt ezt nem tudják megtenni. Én ezt elfogadom, de még egyszer mondom, ez az életjáradék-program nem a mezőgazdaságból élők problémájával foglalkozik, hanem a termőfölddel rendelkező, de nem abból élő embereknek a jövedelmét segít kiegészíteni.

A benyújtott módosító javaslatokat látva most is hangsúlyozni szeretném, hogy elfogadjuk azt a szándékot, hogy ez az életjáradék-program következő ütemére vonatkozzon csak, és a módosító javaslat is úgy fogalmaz, hogy a 2006. január után induló programokra, hiszen az idén még beindul a negyedik ütem, és ha arra nem is, de a 2006 elején vagy közepén meghirdetésre kerülő következő programban már eszerint több ember veheti igénybe ezt az ellátást.

Én ehhez kérem kormánypárti és ellenzéki képviselőtársaim támogatását.




Felszólalások:  Előző  249  Következő    Ülésnap adatai