Készült: 2024.05.15.14:25:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2003.06.23.), 252. felszólalás
Felszólaló Rogán Antal (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 6:18


Felszólalások:  Előző  252  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ROGÁN ANTAL (Fidesz), a napirendi pont előadója: Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A mai napon a Házszabálytól való eltérés kapcsán az Országgyűlés folytatott már érdemi vitát a vizsgálóbizottságról. (Általános, folyamatos zaj. - Az elnök megkocogtatja a csengőt.)

A vizsgálóbizottsági kezdeményezés célja annak a kivizsgálása, tényszerű igazolása vagy éppenséggel cáfolása, hogy az elmúlt hónapokban a Pannonplast részvényeinek megvásárlásán közpénzek felhasználásával gazdagodtak-e magánszemélyek, illetve magáncégek. Önök is tudják, az elmúlt napokban nyilvánosságot látott sajtóértesülések arról szóltak, hogy midőn a Pannonplast részvényeit néhány magáncég felvásárolta, ez a bizonyos tőzsdeügylet úgy került megvalósításra, hogy a Pannonplast-részvények egy részét néhányan felvásárolták korábban, kis tételekben, olcsó áron, majd továbbadták ezeket a részvényeket más cégeknek, már jóval magasabb árfolyamon, és ezt követően ezek a bizonyos cégek a Pannonplastban olyan tulajdonrészhez jutottak, melyhez nem nyilvános ajánlattétel esetén nem juthattak volna, legalábbis a vonatkozó törvények szerint. Ily módon a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete vizsgálatot kezdeményezett. A vizsgálat során megállapítást nyert, hogy a Pannonplastban tulajdonrészt szerzett Britton, illetve Pevdi Kft. olyan tulajdonosi összefonódással rendelkezik, amellyel nem rendelkezhetne, ily módon nem juthatott volna azon meghatározó tulajdonrészhez a Pannonplast Részvénytársaságban, amit végül is szereznie sikerült.

Mindez önmagában a pénzügyi felügyelet dolga és magáncégek vitája - a kérdés nem ez. A kérdés az, ugyanis ezt is megállapította a pénzügyi felügyelet vizsgálata, hogy azok a személyek, akik első körben olcsón vásároltak Pannonplast-részvényeket, hozzájuthattak-e ezen felvásárlás céljából gyakorlatilag kamatmentes hitelhez az egyik állami cég, az Állami Autópálya-kezelő Rt. jóvoltából vagy bármely más állami cég jóvoltából. (Folyamatos zaj.) A napvilágot látott sajtóértesülések alapján akár azt is megkockáztathatnánk, hogy ha valóban 500 millió forint körüli forrás az Állami Autópálya-kezelőtől vagy más állami cégtől ezen magáncégek, illetve magánszemélyek rendelkezésére állt, akkor ők maguk akár több száz millió forintos haszonra is szert tehettek ennek a bizonyos tőzsdeügyletnek a során. Közpénz felhasználásával tehát a saját bankszámlájukat gyarapították. Aztán ezt követően persze a közpénzt az állam számára visszajuttatták, de értelemszerűen a több száz millió forintos nyereséget zsebre tették.

Ez klasszikusan olyan ügy, amelynek a vizsgálatára egyébként a közpénzügyi államtitkárságot is létrehozták, de mi azt gondoljuk, hogy miután állami cégek megjelenése ebben az ügyben legalábbis gyanúba került, minden kétséget kizáróan hiteles vizsgálat csak akkor folytatható le, ha nemcsak az állam vizsgálja önmagát, hanem ha ebbe a vizsgálatba független szakértőket, illetve a parlamenti ellenzék képviselőit is bevonják. A vizsgálóbizottsági kezdeményezés célja pontosan ez.

Még egyszer szeretném tisztázni, hiszen kézben tartják a vizsgálóbizottsági javaslatot: a vizsgálóbizottság tárgyának meghatározásakor precízen jártunk el. Precízen jártunk el, mert nem célunk a bankfelügyelet határozata törvényességének a vizsgálata, a körülmények fennállásának a vizsgálata - a bankfelügyelet határozatát, ha kívánják, a magáncégek a bíróság előtt megtámadhatják. A bankfelügyelet határozatát bíróság vizsgálhatja felül.

Ennek a vizsgálóbizottságnak nem is az a célja, hogy azt vizsgálja, Szász Károlyt, a pénzügyi felügyelet vezetőjét ki verte meg vagy ki verette meg. Ezt a vizsgálatot a rendőrség le tudja bonyolítani, és azt gondolom, ennek a lebonyolítására a rendőrség rendelkezik a megfelelő eszközökkel. A mi célunk az, hogy megállapítsuk: valóban vett-e részt állami cég, illetve állami cég rendelkezésére álló forrás a Pannonplast részvényeinek felvásárlásában; gazdagodtak-e közpénz felhasználásával magáncégek, illetve magánszemélyek.

A vizsgálóbizottsági kezdeményezés, azt gondolom, a parlament részéről ennek megfelelően változatlan formában elfogadható. Természetesen kíváncsian hallgatom, milyen észrevételeket tesznek mindehhez a parlamenti frakciók képviselői.

Szerencsés lett volna, ha ennek a vizsgálóbizottságnak a megalakítására a mai napon, a parlament utolsó ülésnapján sor kerülhetett volna - ez nem történt meg. Erre most már a Házszabály értelmében nincsen lehetőség. Az a vita, amit most elkezdünk, csak azt eredményezheti, hogy a Pannonplast-ügyben a vizsgálóbizottság valamikor az ősz folyamán áll fel. Hogy addig mi történik, azt nem tudhatjuk. Azt gondolom, ez a közvélemény számára nem megnyugtató megoldás, de a parlament ebben már döntést hozott. Most legfeljebb azt tudjuk elérni, hogy elkezdve a vizsgálóbizottság felállításának általános vitáját, akár a szeptemberi első ülésnapon, ha önök akkor eltérnek a Házszabálytól, ez a vizsgálóbizottság felállítható lesz.

Én arra kérem önöket, hogy támogassák a vizsgálóbizottság felállítását; támogassák azt, hogy a vizsgálóbizottság azzal foglalkozzon, amivel a rendelkezésére álló adatok és információk alapján foglalkozni tud, azaz ne a rendőrség helyett vizsgálódjon, hanem a közpénz felhasználását, a közpénzeknek a Pannonplast-ügyben történő megjelenését vizsgálja meg.

Tisztelettel várom véleményüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban. - Folyamatos zaj.)

 




Felszólalások:  Előző  252  Következő    Ülésnap adatai