Készült: 2024.04.26.11:01:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

243. ülésnap (2017.10.03.), 148. felszólalás
Felszólaló Hornung Ágnes Anna
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 4:49


Felszólalások:  Előző  148  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HORNUNG ÁGNES ANNA nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselők! Igyekszem minden felvetett kérdésre válaszolni, de egy picit hátrébb lépve szeretném azzal kezdeni: arról beszéltünk és önök is arról beszéltek, hogy a fejlődés mindenhova elér. Ez így van, ha különböző összehasonlításokat nézünk, akkor Amerikában, amit említettek, illetve Kínában ez az úgynevezett fintech fejlődés tényleg sokkal nagyobb volumenű, mint Európában. Az Európai Unió egészében ez szinte meg sem jelenik, nagyjából Nagy-Britannia az, ahol ilyen fintech fejlődésről be lehet számolni a pénzügyi szektorban. Ettől függetlenül Európa is ennek az előszobájában áll, tehát nekünk mint európai szabályozóknak meg kell teremteni azt a lehetőséget, hogy ugyanúgy, mint Ame­ri­kában vagy mint Kínában, az európai pénzügyi piacon szereplő szolgáltatók is megfelelő és egyenlő feltételekkel vegyenek részt ebben a szektorban. Te­hát teljesen egyetértek azokkal a nézetekkel, akik azt mondják, hogy nekünk fel kell venni a versenyt, Európa egészének fel kell venni a versenyt a különböző földrészeken látható fintech szolgáltatók fejlődésével, és ennek meg kell teremteni a normális szabályozási alapjait. Ezt tette az Európai Unió első lépésben ezen irányelv, a PSD2 irányelv átültetésével.

Ez az irányelv megteremtette a lehetőséget, hogy arra a banki piacra, amit eddig nagyon szűkkörűen, zártan és szigorú szabályok mellett működtettünk, ezek a fintech cégek is belépjenek. Azért emeltem ki, hogy szigorú szabályok mellett és működő bankok, hiszen nagyon nehéz megteremteni azt az egyensúlyt, hogy a túlterhelt bankok mellett ezek a robbanásszerű fejlődés előtt álló fintech cégek hogyan vehetik föl a versenyt, hogyan lehetnek ugyanolyan feltétellel a piacon. Egyrészt engedni kell, hogy verseny legyen a két szektor között, a bankszektor meg a fintech között, de ahogy önök is ezt kiemelték, ez a verseny nem jelentheti azt, hogy bármelyik szektor, de leginkább a lakosság ennek kárát szenvedje. Tehát ahogy ezt önök is kiemelték, a fogyasztóvédelmet is kiemelten kell erősíteni amellett, hogy a megfelelő versenyfeltételeket megteremtjük a piacon.

Ez a szabályozás most még gyerekcipőben jár. Az Európai Unió is próbálja felvenni a ritmust ezzel a fejlődéssel. Mi, magyarok is próbáljuk felvenni a ritmust ezzel a fejlődéssel. Annyi a nehézség, hogy nekünk mint nemzeti jogalkotónak meg van kötve a kezünk, hiszen az Európai Unió szabályrendszerét kell átvenni. Tehát jelenleg azt tudjuk csinálni, hogy ezeken a bizottsági üléseken megfelelően képviseljük az önök által is elmondottakat, és ezeket megfelelően becsatornázzuk. Ez az egyik fele.

A másik fele a nemzeti szabályozás, hogy milyen egyéb mögöttes szabályokat lehet kialakítani. Természetesen a Nemzeti Bankkal ebben a kérdésben egyeztetünk, és próbáljuk a fogyasztóvédelmet a lehető legszélesebb alapokra helyezni. Ez a második pillér, amivel ezt az úgynevezett védelmi vonalat szeretnénk megadni majd a magyar lakosságnak.

A harmadik pedig, amiről már többször több konferencián volt szó, elkészítettünk a Nemzetgazdasági Minisztérium részéről egy átfogó pénzügyi stratégiai törvénycsomagot, amiben szeretnénk pontosan azt elérni, hogy a magyar lakosság egésze tényleg pénzügyileg tudatos felhasználó legyen. Ha ez megtörténik, akkor már a fogyasztóvédelmi rendelkezéseknek is sokkal könnyebb dolga van, hiszen tudatos fogyasztókkal állunk szemben, tudjuk, hogy ők mire képesek úgymond, tehát a jogszabályokat megfelelően fogják tudni értelmezni.

Ez egy átfogó stratégia, tehát hosszú távon várunk ettől eredményt. Ezt be kell építeni az oktatási rendszerbe, természetesen ennek még alakul a folyamata, viszont várjuk, hogy ez a közeljövőben majd a kormány elé kerül, és bízom abban, hogy ezt követően ezek az önök által is említett ötletek ténylegesen a gyakorlatba majd bele fognak tudni kerülni, ennek része lesz számos egyeztetési fórum.

Tehát örömmel vettem ezeket az ötleteket, amelyek itt is felmerültek, hiszen ez közös érdekünk, ahogy önök is mondták, hogy a magyar lakosság tényleg pénzügyileg tudatos legyen, és azokat a veszélyeket, amit ez az egyébként előttünk álló és megállíthatatlan fejlődés jelent, mindenki tudatosan kezelje a jövőben. Köszönöm szépen.

 




Felszólalások:  Előző  148  Következő    Ülésnap adatai