Készült: 2024.09.21.06:21:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

22. ülésnap (2010.07.06.), 40. felszólalás
Felszólaló Dr. Láng Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Önkormányzati és területfejlesztési bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:42


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LÁNG ZSOLT, az önkormányzati és területfejlesztési bizottság előadója: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az önkormányzati és területfejlesztési bizottság július 5-én megtárgyalta a törvényjavaslatot, és általános vitára alkalmasnak találta. Ha megengedik, akkor szemben nagyon sok bizottsági véleményt tolmácsoló képviselőtársammal, én valóban csak arról beszélnék, ami az önkormányzati bizottsághoz tartozott, és hogy az önkormányzati véleményekkel kapcsolatban a többségi vélemény mi alapján fogalmazódott meg, és miért támogatta a bizottság.

A javaslatot olyan intézkedések végrehajtása sorának látjuk, amelyek egyszerre célozzák valóban a pénzügyi stabilitást és a növekedés feltételeinek a megteremtését. Az önkormányzatokat érintő főbb módosítások leginkább a folyamatok ésszerűsítését és a hatékonyság növelését segítik elő. A javaslat 22-23. §-ában megszünteti a vállalkozók kommunális adóját, valamint az üdülőépületek utáni idegenforgalmi adót.

Felhívom a figyelmet pontosan ezekre az adónemekre, ugyanis ez a vállalkozók kommunális adója, amelyet a vállalkozó a foglalkoztatottak után fizet. Elmondhatjuk, hogy a gyakorlatban ezt az adót nagyon ritkán, elvétve alkalmazták már most is az önkormányzatok, hiszen ez az adónem az iparűzési adóval pótolható, és az iparűzési adó helyi mértékével teljes mértékig kiváltható. Elmondható ugyanez a vendégéjszakák utáni idegenforgalmi adóról, hiszen ez az adónem az, amelyet ma a legtöbb önkormányzat alkalmaz, és ezáltal tulajdonképp teljesen feleslegesnek és bürokratikusnak tűnik az egyéb üdülőépületek utáni idegenforgalmi adó, szintén létező adókategória, amely számtalan önkormányzatnál vagy a legtöbbnél az építményadóval egyébként kiváltható.

Hozzá szeretném azt tenni, ami nagyon fontos - itt egyesek hiányolták az egyeztetést -, hogy mind a Megyei Jogú Városok Szövetsége, mind a Települési Önkormányzatok Szövetsége, tehát a legnagyobb szervezetek támogatták ezeket a javaslatokat. Annyi volt a hozzáfűznivalójuk, hogy az adónemekben való változtatást január 1-jétől vezesse be a kormány, mert így akkor az önkormányzatok pénzügyi éve és adóztatása átlátható, és ebben kisebb zavarok sem keletkezhetnek.

Fontosnak tartjuk a 75. §-t, amely lehetőséget ad arra, hogy a korábban elkülönült településfejlesztési koncepció és településszerkezeti terv egy dokumentációban, egy eljárásban, akár egy határozattal elfogadható legyen. Ez jelentős időt, pénzt és fölösleges bürokráciát spórol meg az önkormányzatok és az ügyfelek életében.

Nem szorosan kapcsolódik, de az önkormányzati bizottságban felmerült a 2009. évi vízi társulásokról szóló törvény változtatása is, amely annyiban változna, hogy a gazdálkodó, földhasználó természetes személyeknek, a jogi személyiségű és jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságoknak kedvez, hiszen nekik eltörli ezt az adót. Ezzel kapcsolatban a kormány-előterjesztő részéről elhangzott, és ezt maximálisan támogatni tudjuk, hogy pont 2010-ben, most tavasszal a belvíz és az árvíz kapcsán kiderült, hogy ezek a befizetések és ezek a társulások nem tudják betölteni a szerepüket, az árvízi és a belvízi védelmet, a megerősítést, helyreállítást. Tehát szinte érezhető, hogy ezek a pénzek tulajdonképp befolynak valamibe, ami nem tud, borzasztó kevés ahhoz, hogy hasznosuljon. Tehát ebben egy kormányzati változás kell, és ezt a feladatot, amelyet ezek a társulások végeztek, igenis kormányzati, állami keretből kell megoldani; ez a törvény az első lépés ennek az átalakulásához.

Mindezekkel együtt úgy gondoljuk, hogy az önkormányzatok életében egyszerűsítést hoz ez a jelenlegi törvényváltoztatás, és éppen általános vitára alkalmasnak találta a bizottság.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai