Készült: 2024.09.21.18:45:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

22. ülésnap (2010.07.06.), 302. felszólalás
Felszólaló Dr. Bárándy Gergely (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:57


Felszólalások:  Előző  302  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Több okból sem tudjuk támogatni ezt a javaslatot, bár egyébként azzal a megállapítással, illetve azzal a törekvéssel, hogy a titkárokra komolyabb garanciarendszer vonatkozzon, mint amennyit az eredeti előterjesztés tartalmaz, azzal maximálisan egyetértünk.

Azonban egyrészt jogtechnikai szempontból azt gondolom, helytelenül került megfogalmazásra ez a javaslat, máshol kéne elhelyezni ezt a rendelkezést az alkotmányban, másrészt ez a rendelkezés önmagában nem elegendő ahhoz a mi meglátásunk szerint, hogy az ítélkezési tevékenység függetlenségét biztosító garanciarendszer teljessé váljon.

De ami a legnagyobb problémánk ezzel a javaslattal, az az, hogy az "egyesbíróként" szót ki kívánja venni a törvényjavaslatból. Márpedig ha ez megtörténik, akkor ez azt jelenti, hogy a helyi bíróság hatáskörébe tartozó összes ügyben eljárhatna bírósági titkár, ami pedig azt is jelenti, hogy nemcsak az 5 évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegetett bűncselekmények esetén, hanem mondjuk, egy 2-től 8 évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegetett bűncselekmény esetén is bírósági titkár láthatna el ítélkezési feladatot, ami, azt gondolom, helytelen.

Mi úgy gondoljuk egyébként, hogy még az 5 év is nagyon elgondolkodtató. Lehet, hogy csupán a szabálysértési ügyekre kéne szűkíteni ezt a kibővített hatáskört, esetleg el lehet gondolkodni arról, ahogy az általános vita során is megfogalmaztam, hogy a 3 évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegetett bűncselekmények körére is kiterjedjen, hiszen itt alternatív szankciók kiszabását is lehetővé teszi a jogszabály. De az, tisztelt Országgyűlés, hogy a bírósági titkár tanácsban, azaz a helyi bíróság elé tartozó legsúlyosabb büntetőügyekben is eljárhasson, úgy hiszem, hogy semmiképpen sem támogatható.

(20.00)

Márpedig ha ezt a módosító indítványt elfogadja így, ilyen formájában az Országgyűlés, akkor ezt teszi lehetővé, ehhez nyitja ki a kaput. És ha egy ilyen, akár egyszerű többséggel elfogadható, de lehet, hogy itt csak a kétharmados törvények teszik ezt lehetővé, hiszen bírósági törvényekről van szó, de azt gondolom, hogy még a büntető eljárásjogi törvény is módosítható vagy módosítása során is sor kerülhet erre, akkor akár az általam felvázolt eset is lehetővé válna, ez pedig semmiképpen sem támogatható.

Arra kérem a törvényjavaslat benyújtóit, illetve a módosító indítvány benyújtóit, hogy fontolják ezt meg, és esetleg legalábbis e vonatkozásban kapcsolódó módosító javaslattal próbálják meg korrigálni ezt.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  302  Következő    Ülésnap adatai