Készült: 2024.04.27.15:38:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

34. ülésnap (1998.11.24.), 222-224. felszólalás
Felszólaló Katona Kálmán
Beosztás közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 6:09


Felszólalások:  Előző  222 - 224  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KATONA KÁLMÁN közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter: Halló! (Élénk derültség és szórványos taps. - Egy hang balról: Van valaki a vonalban?) Ennek megfelelően egyetértünk azzal a javaslattal, hogy a közlekedési hatóság a közúti közlekedési szakemberek és a közúti járművezetők vizsgáztatásával összefüggésben ne csak a vizsgázó személyi, hanem különleges adatait is jogosult legyen kezelni és nyilvántartani. Az indítvány összhangban van az adatvédelmi törvénnyel, és megteremti a közlekedési balesetek megelőzéséhez szükséges elemzések feltételeit is.

A hatóságokat igénybe vevő ügyfelek érdekében született az a módosító indítvány, amely az engedély nélküli útépítés, illetve az út engedély nélküli használatbavétele esetén kiszabott bírságot a közlekedési hatósági munka korszerűsítésére javasolja felhasználni. Ezért ezt a kezdeményezést is támogatjuk.

Több módosító indítvány, illetve a bizottsági üléseken több felszólaló is foglalkozott a reklámhordozók elhelyezésének tilalmával kapcsolatos rendelkezésekkel. Az erre vonatkozó módosító javaslatok közül támogatjuk azt az indítványt, amely több felkészülési időt enged a reklámtulajdonosok részére a törvény előírásainak végrehajtására.

A gazdasági és a környezetvédelmi bizottságban kapott szótöbbségi szavazatok ellenére sem támogathatjuk viszont azt a módosító indítványt, amely a közút kezelőjét kötelezné arra, hogy "a közút területéről származó vizeket" vezesse el. Az országos közúthálózat esetében ezt a kérdés jogszabályilag megoldottuk, hiszen miniszteri rendelet kötelezi a kezelőt arra, hogy gondoskodjék a feladat végrehajtásáról. Az önkormányzati tulajdonban lévő helyi közutak kezelői számára azonban ez a kötelezettség a feladat nagysága és az önkormányzatokat terhelő jelentős többletkiadás miatt a törvényben aligha írható elő. A probléma megoldását szolgálja az a törvényjavaslatban szereplő felhatalmazás (Megszűnik a hangosítás.), amely lehetővé teszi az országos és a helyi közutak egységes szakmai szabályairól szóló miniszteri rendelet megalkotását. Ennek keretében - az önkormányzati érdekképviseletekkel előzetesen egyeztetve - kívánjuk előírni az utakra vonatkozó szabályok e szempontból is fontos felülvizsgálatát. (Visszaáll az eredeti hangosítási rend.)

A bizottsági viták során több ízben felmerült és kapcsolódó módosító indítvány is foglalkozott a járdákat érintő engedélyezési kérdésekkel. A hatályos szabályozás szerint a helyi közutak részét képező járdák építésének, korszerűsítésének és megszüntetésének engedélyezése a települési - a fővárosban a kerületi - önkormányzat jegyzőjének hatáskörébe tartozik. Amennyiben a járda építése összefügg a közút építésével, akkor az engedélyezést a hatáskörrel rendelkező közlekedési hatóság végzi. A gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy nem célszerű a hatósági jogkörök ilyen megosztása az önkormányzatok és a közlekedési hatóság között. Ezért szerepel a beterjesztett törvénymódosításban, hogy a kormány, illetve a KHVM minisztere a járdákra és azok tartozékaira a közutakra vonatkozó szabályoktól eltérő rendelkezéseket is megállapíthasson. Mindezekre tekintettel nem tudtuk támogatni az olyan indítványokat, amelyek az előterjesztésben foglaltaktól eltérő szabályozást javasolnak.

Az említetteken túlmenően nem kapták meg a kormány támogatását azok a módosító indítványok sem, amelyek a Házszabálytól eltérően a törvénymódosítással nem érintett paragrafusokhoz kapcsolódtak. Nem fogadtuk el azokat a szövegjavaslatokat és átrendezéseket sem, amelyek az általunk aláírt nemzetközi egyezmények szóhasználatától jelentős eltérést tartalmaztak, illetve a közlekedés biztonságát veszélyeztető tárgyak eltávolítására olyan eljárást javasoltak, amely a veszélyhelyzetet hosszabb ideig fenntartotta volna.

Tisztelt Országgyűlés! Meggyőződésem, hogy a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény általunk javasolt és támogatott módosításával olyan korszerűsített törvény születik, amely segíti a közlekedés biztonságának további javítását, és megfelelően igazodik a gazdaságban és jogrendszerünkben időközben bekövetkezett változásokhoz.

Kérem a tisztelt parlamentet, hogy az általam elmondottak figyelembevételével a törvényjavaslatról és a hozzá benyújtott módosító indítványokról szavazzanak, illetőleg a törvényjavaslatot elfogadni szíveskedjenek.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

ELNÖK: Megköszönöm miniszter úrnak, hogy ebben a hatalmas hangzavarban is szépen elmondta beszédét. (Élénk derültség.) Kérem a képviselőtársakat, hogy könnyítsük meg a miniszterek és a felszólaló képviselő dolgát azzal, hogy halkabban hallgatják meg őket! A számítógépes hálózat eléggé elavult, most ebből adódott - mondja a főtitkár úr - a probléma. A határozathozatalokat ez azonban nem befolyásolja, a monitoron tudjuk követni a számszaki eredményeket.

Most határozathozatalok következnek. Bejelentem, hogy az előterjesztő a T/161/17. számú ajánlás 9., 10. és 12., valamint a T/161/25. számú kiegészítő ajánlás 6. pontjában szereplő indítványt támogatja. Felhívom figyelmüket, hogy ezek elfogadása kizárja az ajánlás 7. és a kiegészítő ajánlás 9. pontját.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a kormány által támogatott módosító indítványokat. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a támogatott módosító javaslatokat 219 igen, 91 nem szavazattal, 2 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Most azokról az indítványokról határozunk, amelyekről a Házszabály értelmében még szavazni lehet.

A kiegészítő ajánlás 1. pontjában Molnár Gyula és Göndör István a törvényjavaslat 2. §-át új bekezdéssel javasolja kiegészíteni. Az indítvány szerint az ingatlannak nem minősülő építmény, valamint villany- és telefonoszlop tulajdonosa tűrni köteles a jogszabályban meghatározott közúti jelzések elhelyezését. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 92 igen, 199 nem szavazattal, 20 tartózkodás mellett nem fogadta el.

A törvényjavaslat 2. §-ában a törvény 12. §-ának bekezdéseit Molnár Gyula és Göndör István alternatív tartalmú módosító javaslatokkal kívánja megváltoztatni. A törvény 12. § (3) bekezdését pedig az ajánlás 1. és 2. pontjaiban lévő indítványok kiegészíteni javasolják. Az alaprendelkezés a megtévesztő jelzések és reklámtáblák közút területén történő elhelyezésének tilalmát, valamint az ennek megszegésére kilátásba helyezett szankciókat tartalmazza. A kiegészítő ajánlás 2., 3., 4., 5. és az ajánlás 3. és ehhez kapcsolódóan 4., 5. és 6. pontjaiban szereplő alternatív javaslatok elfogadása kizárja az ajánlás 1. és 2. pontját.

Először az alternatív elemeket teszem fel szavazásra. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a kiegészítő ajánlás 2. pontját, amelyet a bizottságok nem támogatnak. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 94 igen, 196 nem szavazattal, 22 tartózkodás mellett nem fogadta el.

 

 

(17.30)

 

 

Most a kiegészítő ajánlás 3. pontját teszem fel szavazásra. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 96 igen, 199 nem szavazattal, 20 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Most a kiegészítő ajánlás 4. pontjáról szavazunk. A bizottságok szintén nem támogatják. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 95 igen, 200 nem szavazattal, 20 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Most a kiegészítő ajánlás 5. pontját teszem fel szavazásra. A bizottságok szintén nem támogatják. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 95 igen, 199 nem szavazattal, 19 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Most az ajánlás 3., 4., 5. és 6. pontjairól határozunk. A bizottságok nem támogatják. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatokat 94 igen, 198 nem szavazattal, 21 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Az ajánlás 1. pontjában Nemcsók János azt javasolja, hogy az alkalmi rendezvények reklámjait el lehessen helyezni a közutakon. A bizottságok nem támogatják. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 91 igen, 221 nem szavazattal, 1 tartózkodás mellett nem fogadta el.

(Az elnök mikrofonja nem szól.)

Hangot kérek! Már az elnöktől is megvonják a hangot... (Helyreáll a hangosítás.)

Az ajánlás 2. pontjában Lotz Károly azt javasolja, hogy az elhelyezési tilalom alól csak reklámtól mentes berendezések jelentsenek kivételt. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 124 igen, 187 nem szavazattal, 4 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Az ajánlás 8. pontjában Pap János a törvényjavaslat 14. §-ában a törvény 42. §-ának kiegészítését javasolja a közút kezelőjének vízelvezetési kötelezettségét meghatározó rendelkezéssel.

A gazdasági és a környezetvédelmi bizottság támogatja, a többi bizottság nem támogatja. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 48 igen, 257 nem szavazattal, 10 tartózkodás mellett nem fogadta el.

A kiegészítő ajánlás 7. és 8. pontjában Molnár Gyula és Göndör István a törvény 48. §-ában szereplő miniszteri felhatalmazások szabályait kívánja megváltoztatni. Ezek elfogadása magában foglalja az ajánlás 11. pontjában szereplő indítványt, amely a törvény 48. §-a (4) bekezdésének elhagyására irányul.

Először tehát a kiegészítő ajánlás 7. és 8. pontjáról határozunk, amelyeket a környezetvédelmi bizottság kivételével egyik bizottság sem támogat. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatokat 113 igen, 188 nem szavazattal, 15 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Most az ajánlás 11. pontját teszem fel szavazásra Molnár Gyula és Göndör István indítványa alapján. A bizottságok szintén nem támogatják. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 115 igen, 201 nem szavazattal, tartózkodás nélkül nem fogadta el.

Tisztelt Országgyűlés! Határozathozatalunk végére értünk. Megkérdezem, van-e valakinek tudomása olyan indítványról, amelyről kellett volna, de nem határozott az Országgyűlés. (Senki sem jelentkezik.)

Nincs ilyen jelzés.

Tisztelt Országgyűlés! A zárószavazásra várhatóan jövő heti ülésünkön kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a frekvenciagazdálkodásról szóló 1993. évi LXII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat módosító javaslatainak határozathozatala. Az előterjesztést T/162. számon, a bizottságok együttes ajánlásait pedig T/162/7-8. számokon kapták kézhez.

A határozathozatal előtt megadom a szót Katona Kálmán közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter úrnak, aki röviden válaszolni kíván a vitában elhangzottakra.

 

KATONA KÁLMÁN közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az Országgyűlés által az elmúlt hetekben megvitatott törvénymódosítás hozzájárulást jelent ahhoz, hogy a frekvenciagazdálkodás terén is lépést tudjunk tartani a fejlett európai országokkal, s a minőségi követelményrendszerünk megfeleljen az ottani előírásoknak.

Módosításaink lényege, hogy az időközben megjelent EGK, illetve EK tanácsi és parlamenti irányelvekhez igazítsuk a frekvenciagazdálkodási törvényt. A bizottsági viták során a törvényjavaslathoz mindössze két módosító indítvány kapcsolódott. Ezek közül az egyiket támogatni tudjuk, amelyik a módosításokhoz kapcsolódik.

Az egész előterjesztés lényege, hogy olcsóbbá, gyorsabbá tegyük a rádió-távközlő berendezések forgalomba hozatalát, előmozdítsuk a hazai villamos és elektronikai termékek kereskedelmének kölcsönös előnyökön nyugvó fejlődését.

Megköszönöm a bizottságok munkáját, és kérem a képviselő urakat, hogy a törvényjavaslatot és a módosító indítványt elfogadni szíveskedjenek.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  222 - 224  Következő    Ülésnap adatai