Készült: 2024.04.28.13:27:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

34. ülésnap (1998.11.24.), 14. felszólalás
Felszólaló Fodor Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FODOR GÁBOR (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! A készülő büntető törvénykönyv módosításáról az elmúlt időszakban a Ház falai között is sokat vitatkoztunk már, és mindannyian jól tudjuk, hogy a magyar sajtóban is hónapok óta érvek és ellenérvek feszülnek egymásnak, és a vitatkozó felek fejtik ki az álláspontjukat. Természetesen nemcsak a sajtót járja be ez a vita, hanem láthatjuk - a múlt pénteken például egy tüntetés is volt a Vörösmarty téren - azt is, hogy polgárokat is megmozgat ez a kérdés, és a véleményüket ki kívánják fejteni a Btk. tervezett módosításával kapcsolatban, elsősorban annak a leginkább és legtöbb vitát kiváltott szakasza, a kábítószer-fogyasztással kapcsolatos változtatások ügyében.

A vitában - mint ahogy említettem - különböző vélemények kapnak hangot, ami természetes is, hiszen különböző állásponttal, különböző felfogással, különbözőképpen viszonyulunk az adott kérdéshez. Viszont annak is természetesnek kell lenni, hogy meghallgassuk a másik fél álláspontját, figyelembe vegyük az adott kérdésben kifejtett véleményét, és ha abban figyelemre méltót találunk, azt próbáljuk hasznosítani.

Mi ebben a vitában többször felhívtuk a figyelmet arra, hogy súlyosan elhibázottnak tartjuk a törvénymódosítást és a kormány elképzelését, mivel úgy gondoljuk, alapvető tévedéseken nyugszik a kormány álláspontja. A szigorítás politikája szerte a világon mindenütt megbukott, a kormány próbál visszakanyarodni egy olyan politikához, amely tizenöt-húsz évvel ezelőtt volt jellemző Nyugat-Európára, és amelyről már nemzetközi szervezetek is kimondták az ítéletet - lásd az Európa Tanácsot és az ENSZ-t - az elmúlt időszakban. E szervezetek megfogalmazták azt, hogy a szigorítás sehova nem vezetett, a kábítószer-fogyasztás drámaian nőtt a világban, és ez a tragikus szenvedély bizony szörnyű emberi tragédiákat tud okozni. Annak érdekében, hogy ennek ellen tudjunk állni, nem a szigorítás fogja meghozni az eredményt, hanem elsősorban a megelőzés és a felvilágosítás.

A megelőzéssel és a felvilágosítással kapcsolatban - a vitában mi is erre helyeztük a hangsúlyt, elmondva azt, amiről egyetértés volt a Házban, hogy a kereskedést és a terjesztést viszont valóban szigorúan kell büntetni, és nem a fogyasztást vagy az áldozatokat kell kriminalizálni - nem látunk fejlesztési tételeket a költségvetésben. Mindazok a pénzek, amelyek az elmúlt években drogambulanciákra, pszichiátriai kezelésre, orvosi megelőzésre jutottak, a mostani költségvetésből hiányoznak, a kormány e téren nem irányoz elő komolyabb fejlesztéseket. Viszont komoly pénzt kell majd fordítanunk a büntető törvénykönyv módosítása kapcsán a szükséges lépésekre.

Mindezek a visszásságok késztették azt a több ezer állampolgárt, akik pénteken elmentek tüntetni, arra, hogy megfogalmazzák a véleményüket a készülő törvényjavaslattal kapcsolatban. Miről beszéltek? Elmondták, hogy tévesnek tartják a Btk.-módosítást. Aztán hivatkoztak az Európa Parlament drogügyi bizottságának jelentésére, arra, hogy a repressziós politika és a prohibíció ma már szerte a világon megbukott.

 

 

(9.10)

 

 

Azt is elmondták, hogy rendkívül káros egészségügyi és szociális hatásokkal járnak a legális drogok hazánkban, és velük kapcsolatos szigorú fellépést nem tapasztalunk, míg más területen - a mostani kábítószer-szabályozás eredményeként - olyan szigorú fellépéssel kell majd szembenéznünk, amely fiatalok tíz- és százezreit értelmetlenül juttatja majd a börtönbe, töri ketté pályájukat, teszi tönkre az életüket. Azt is elmondták a tüntetők, hogy a kábítószer-fogyasztás visszaszorítása érdekében nem az elrettentést, hanem a megelőzést és a korrekt felvilágosítást szeretnék követni. Ezek voltak tehát a követelések.

Nos hát azért tartottam fontosnak, hogy erről is beszéljünk, mert hozzánk fordultak, a törvényhozókhoz, a parlamenthez, a kormányhoz, hogy hallgassuk meg azt, amiről beszélnek, figyeljünk a véleményükre. És sajnos azt kell mondjam, az ilyen civil kezdeményezésekkel kapcsolatban látható egy rossz gyakorlat, amely kibontakozik a kormány munkájában. Hiszen egyrészről a tüntetőkről van szó, akik megfogalmazták az elképzeléseiket, de a másik oldalról ott a szakma, hiszen számtalan szervezet, bírák, pszichiáterek, orvosok, droggal foglalkozó szakemberek tiltakoztak a módosítás ellen, és elmondták, hogy semmibe vette a véleményüket a kormányzat, nem figyelt a véleményükre a törvény-előkészítés kapcsán.

És sajnos ez az a tendencia, amit láthatunk. Mert nézzük meg, a Nemzeti Színháznál nem figyeltek a szakma véleményére; a 4-es metró megépítésének a leállításánál kiderült, hogy a fővárostól a döntés után kérték a véleményt; az ítélőtáblák felállításának elhalasztásánál kiderült, hogy megint csak nem figyeltek az igazságszolgáltatás véleményére. Itt ugyanerről van szó: nem figyelnek a szakma véleményére, nem figyelnek a civilek véleményére, nem figyelnek a polgárok véleményére, azon polgárok véleményére, akik aggodalmuknak adnak hangot azzal kapcsolatban, hogy értelmetlenül akarnak kriminalizálni valamit ebben az országban, és tíz- és százezrek jövőjét veszélyeztetik. Arra kérem a kormányt, figyeljen arra, hogy mit gondolnak a polgárok ebben az országban.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai