Készült: 2024.09.24.06:20:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

216. ülésnap (2017.04.24.),  183-192. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:01


Felszólalások:   173-182   183-192   193-196      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Legény Zsolt, az MSZP kép­vi­selője, azonnali kérdést kíván feltenni a föld­mű­ve­lés­ügyi miniszterhez: „Nagy a baj Szabolcsban! Vég­re számíthatnak-e a kormányra a gaz­dák?” címmel. Miniszter úr halaszthatatlan köz­fe­la­dat ellátása miatt válaszadásra Nagy István állam­titkár urat, miniszterhelyettest jelölte ki. Kérdezem képviselő urat, hogy elfogadja-e a válaszadó sze­mé­lyét, vagy személyesen miniszter úrtól kéri a választ.

DR. LEGÉNY ZSOLT (MSZP): Elfogadom, kö­szö­nöm, elnök úr.

ELNÖK: Öné a szó, képviselő úr.

DR. LEGÉNY ZSOLT (MSZP): Köszönöm a szót, el­nök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Saj­ná­la­tos módon az elmúlt napokban, hetekben Szabolcs-Szat­már-Bereg megye szinte egészét, de a keleti ré­szét egészen biztosan több hullámban nagy­mér­ték­ben érte fagykár. Ez a fagykár sajnos nem új jelen­ség, az elmúlt években sokszor találkozhattak már ezzel a gazdák, de április 12-én, majd április 15-én mínusz 4-5 fokos fagyokkal szembesültek hajnalra a gazdák, és ez sajnos nagyon sok növény- és gyü­mölcs­kultúrában tett kárt. A gyümölcskultúrákban elsősorban a meggy és az alma érintett, de érte­lem­szerűen a barack, a szilva és a dió is.

Sajnálatos módon, ahogy említettem, ez a fagy­kár nem az első volt az elmúlt években, a mostani különlegessége vagy újdonsága az, hogy az elmúlt nap­okban esett hideg havas eső ma reggel például Nyír­bátor környékén ráfagyott mindenre, így nem­csak a gyümölcskultúrákban esett hatalmas kár, ha­nem minden más mezőgazdasági kultúrában is.

(14.30)

Ahogyan említettem, nem ez az első eset az elmúlt években. Tudom, hogy ebben az esetben a kormány mindig arra hivatkozik, hogy a kárenyhítési rendszerbe lépjenek be a gazdák, amikor beléptek, ebbe fizessenek be, és ebből tudják őket kártalanítani. Azonban, ahogyan említettem, nem az első eset volt, és az elmúlt évek alapján nem lehet árbevételt sem a gazdáknál így kiszámolni, hiszen többször nagymértékű kiesést szenvedtek el sajnos. Ezért te­hát a kárenyhítési rendszer önmagában nem fogja tudni ezeknek az embereknek a problémáját megoldani. Nagyon sok emberi problémával, nagyon sok család sorsának rosszra fordulásával találkozunk. Többen jelezték már többször, több helyen, hogy bizony valamilyen külső és nagyon azonnali segítségre szorulnak.

Éppen ezért azt szeretném kérdezni, hogy a kormány milyen módon tud segíteni ezeknek a gazdáknak. Milyen módon tudja azokat a családokat segíteni, amelyek megélhetése veszélybe került ezáltal? (Taps az MSZP soraiban. ‑ Dr. Józsa István: Úgy van.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Nagy István államtitkár úrnak válaszadásra. Öné a szó, államtitkár úr. Egyben pedig kérem képviselőtársaimat, hogy legalább olyan csöndben hallgassák végig államtitkár urat, mint ahogy önöket, az önök felszólalását végighallgatták. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. NAGY ISTVÁN földművelésügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársam! Az első kérdésére, hogy számíthatnak-e a kormány támogatására a gazdák, azt kell mondanom, hogy igen, mindig számíthatnak a kormány támogatására a gazdák.

Az is tény, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg megye fagynak kitett terület. Az is tény sajnos, hogy évről évre szembesülünk a tavaszi fagykár okozta nehézségekkel. És az is tény, hála istennek, azt kell mondjam, hogy az idén nem akkora mértékű, mint, mondjuk, tavaly volt, amikor azt lehetett mondani, hogy általános kiterjedésű volt. Most egészen elszigetelten, kisebb területeken fordult elő. Fantasztikus volt az a küzdelem, ahogy a gazdák készültek arra, hogy jön a hideg, ahogy a füstölésre, a párásításra vagy ködösítésre fölkészültek. Emberi csoda az a teljesítmény, amit ott ezek az emberek a nehéz helyzetben megtettek azért, hogy a bevételeik megfelelően garantáltak legyenek.

Azt kell mondanom, hogy a kormány éppen a napokban módosította az agrárkárenyhítési rendszert. A módosítás egyik legfontosabb eleme az volt, hogy a kárenyhítő juttatás alapjául szolgáló, legalább 15 százalékos termelésiérték-kiesést a korábbi üzemi szint helyett a károsodott növénykultúra szintjén kell vizsgálni. Így tehát a nem károsodott növénykultúrák jó hozamai miatt nem kell a kárenyhítés összegét csökkenteni. Amennyiben a termelők valamilyen, akár díjtámogatott mezőgazdasági biztosítást kötnek, akkor az egyébként járó kárenyhítő juttatás kétszeresére is jogosultak lehetnek.

További intézkedésként május végéig meghosszabbításra került a fagy- és jégkárra kidolgozott, teljesen kamat- és költségmentes „Széchenyi Kártya” hitel, amelynek hitelösszegét hektáronként 1 millió forintra fölemeltük. A hitelre a megye legtöbb területén gazdálkodók jogosultak, de szükség esetén a kedvezményezett települések köre természetesen kibővíthető. Itt hívom fel egyébként a figyelmet arra, hogy 2017-től a termeléshez kötött gyümölcstámogatás intenzív növények esetében jelentősen nőtt, a várható támogatás mintegy 150 ezer forint/hektár körül alakulhat, ami szerintem szintén jó hír a termelőknek.

Azt, hogy mit lehetne tenni, a következő egy percben fejtem ki.

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót képviselő úrnak.

DR. LEGÉNY ZSOLT (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Értem, amiket elmondott. De ahogyan említettem, az agrár­kár­eny­hítési rendszer sajnos nem fog tudni a gazdák egy jelentős részének megoldást biztosítani. Tehát a kormányt arra szeretnénk kérni, nem is arra kérjük, arra szólítjuk fel, hogy ezeknek a gazdáknak az érdekében mindenképpen tegyen valamit most, az elkövetkezendő napokban. Ismerjük a régi mondást, ahogyan itt már el is hangzott a parlamentben, hogy kétszer ad, ki gyorsan ad.

Tehát nagyon-nagyon gyorsan segítségre szorulnak a gazdák, már csak azért is, mert sajnos az idei évi agrárkifizetések is bizonyos értelemben eddig is csúsztak, akár a SAPS-ról, akár a zöldítésről beszélünk. Az AKG-ról meg aztán végképp nem is beszélhetnénk. Szóval, a gazdáknak bizony nagyon-nagyon komoly anyagi megterheléseket jelentett az év eleje. Az a küzdelem, amit ön említett, valóban példaértékű. Ők azt remélik, hogy a mellett a küzdelem mellett, amit ők példaértékűen elvégeztek, a kormány is oda fogja tudni magát tenni ebben a dologban, és tesz valamit az érdekükben. Köszönöm, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg Nagy István államtitkár urat. Államtitkár úr, öné a szó.

DR. NAGY ISTVÁN földművelésügyi minisztériumi államtitkár: Arra szeretném kérni képviselő urat, amíg nem tudjuk, hogy mekkora a baj, ne csináljunk még nagyobbat. (Dr. Józsa István: Nagy.) Tehát amikor véglegesen meg tudunk győződni arról, hogy mekkora a terméskiesés, mennyire képes a növény a korrekcióra, csak utána lehet megmondani, hogy mekkora a kár. Az nem várható el, hogy most azonnal támogatást nyújtsunk, nem is várják a gazdák, ebben én teljesen biztos vagyok, mert tudni kell, hogy mennyi a kár.

De mi a hosszú távú megoldás? Mert ha megnézzük, mindig ezeken a területeken van a legtöbbször a probléma. A legtöbbször a problémát az okozza, hogy olyan száraz levegő van, hogy nyáron 4-5 fokkal mindig melegebb van, télen 4-5 fokkal mindig hidegebb van. Mi lehet itt a megoldás? Az a megoldás, hogy meg kell csinálni azt a vízelvezető rendszert, ki kell építeni, és itt a településeknek össze kell fogni, hogy a levegőbe olyan fokú páratartalmat tudjunk tenni, ami az összes többi környező településhez hasonlóan ki tudja egyenlíteni ennek a térségnek is a sorsát.

A legnagyobb probléma az, hogy olyan légszárazság van, ami mindig negatívabb vagy szélsőségesebb időjárást tesz lehetővé. Ezzel a vízelvezetéssel, öntözési lehetőséggel vagy víztározási, vízmegőrzési lehetőséggel stabilizálni lehetne ennek a környéknek hosszú távon a gyümölcstermesztésből származó bevételt is, így természetesen a gazdák vidéki megmaradását is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   173-182   183-192   193-196      Ülésnap adatai