Készült: 2024.09.20.09:17:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2016.11.28.),  43-46. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:54


Felszólalások:   39-42   43-46   47-50      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Kepli Lajos, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a föld­művelésügyi miniszterhez: „Eltűnhet a balatoni szőlők 80 százaléka?” címmel. Öné a szó, kép­vi­selő úr.

KEPLI LAJOS (Jobbik): Köszönöm szépen. Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tudjuk, hogy a szőlészet és a borászat nagyjából az államalapítással egyidős tevékenység a Kárpát-medencében. Ter­mé­szetesen több jelentős bovidéke is van az országnak, de a Balaton-felvidék, ha nem is a legjelentősebb, de az én szívemnek talán a legkedvesebb.

Éppen ezért aggodalommal tölt el, amikor egy helyi neves borász internetes naplójában azt olva­som, hogy 5-10 éven belül akár a balatoni szőlő­te­rü­letek 80 százaléka is eltűnhet. Hiszen a szakember úgy látja, hogy elöregednek az ültetvények, a fiatalok pedig nem érdekeltek abban, hogy ezeket a hagyo­má­nyokat folytassák, csak amíg az uniós támo­ga­tá­sokat igénybe vehetik, és többen földjeiket építési területté minősítik át. Természetesen nagyon értékes balatoni ingatlanokon vannak ezek a szőlőterületek.

Anyagilag egyre kevésbé éri meg a hagyományt folytatni és a szőlőültetvényeket megújítani. Ezt saját szememmel is tapasztalom, egyre több az elöre­ge­dett, gondozatlan szőlőültetvény a Balaton-felvidé­ken. Sokan mennek külföldre, de akik itthon marad­nak, azok is egyre többen hagynak fel ezzel a tevé­keny­séggel. Más problémák is vannak, amelyek a szőlő­területeket veszélyeztetik. Balatonfüreden pél­dául egyre több helyen jelennek meg építési tevé­kenységből származó építési, bontási hulladékok a szőlőterületek környékén, amelyek a szőlőterületeket más módon is veszélyeztetik, a még meglévő szőlő­területeket. Ez ügyben már több bejelentést, fel­jelentést tettem hatóságoknál és a rendőrségen, egyelőre eredmény nélkül, hisz úgy tűnik, hogy az ön­kor­mányzat is legalább hallgatólagosan asszisztál ehhez. Szóval, vannak problémák a Balaton-felvidéki szőlészet, borászat terén, és azt szeretnénk, ha évek múlva is ezek a jó szőlők és borok megmaradnának. Szeretném kérdezni a kormányt, hogy mit fog tenni ezért, mit tesz ezért, és hagyja-e, hogy ezek a szőlők az enyészeté legyenek, vagy valódi intézkedéseket fog tenni a Balaton-felvidéki borászat hagyományának továbbviteléért. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Nagy István államtitkár úrnak adom meg a szót viszonválaszra.

DR. NAGY ISTVÁN földművelésügyi minisz­té­ri­umi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Kép­viselőtársam! A sajtóban megjelent vagy csak egés­zen kevés borász kijelentésére hagyatkozás he­lyett javaslom, hogy a balatoni szőlők jövőjének hely­zetét a tények alapján, valamint sokkal több balatoni borász véleményének kikérésével vizsgáljuk meg.

Az elmúlt hat évben a Balaton-borrégiót alkotó hat borvidék mintegy 9 ezer hektáros szőlőte­rü­le­té­nek ötödét, 1860 hektárt újítottak meg a gazdák európai uniós források felhasználásával. A telepítési kedv különösen az elmúlt négy évben nőtt meg. A bor­régió borászai 2011 és 2014 között több mint 214 millió forint támogatást kaptak pince-kor­sze­rű­sí­tésre. Fontos megjegyeznem, hogy a balatoni szőlők védelmét több jogszabály is hatékonyan védi. A Balaton-törvény szigorú előírásai alapján a bor­szőlő-termőhelyi kataszterbe sorolt területeken épí­te­ni kizárólag abban az esetben lehet, ha a föld­te­rü­let legalább 80 százalékban szőlővel van hasznosítva. Építési engedélyt csak olyan épület kaphat, amely a szőlőműveléssel, borturisztikai szolgáltatásokkal függ össze.

Védelmet jelent a napokban megszavazott bor­tör­vény-módosítás is, hiszen a már legalább egy éve nem művelt ültetvények tulajdonosainak a felszó­lí­tás­tól kezdődően 30 napjuk van az ültetvényeik rend­betételére és megművelésére. Fontos ez azért is, hiszen pontosan az a régió most, amely hatékonyan ki van téve annak a veszélynek, hogy a szőlő sárgu­lásos megbetegedése érinti, és ez az egész régió szőlőültetvényeit károsíthatja, és igazából az lenne a nagy kár, ha ezt nem tudnánk megtenni. Arra kell ösztönözni minden olyan szőlőterület tulajdonosát, amelyik elhanyagolja, hogy megfelelő védelemben részesítse a szőlőt, mert ez a legjobb megelőzés, és hogy a rendesen ápolt és művelt szőlőültetvényeket meg tudjuk védeni. Fogalmazhatnék úgy is, ez a záloga annak, hogy a magyar szőlőültetvényeket meg tudjuk védeni a jövőben.

Én hiszem, hogy a felelősségérzet föléled ezek­ben a tulajdonosokban (Az elnök a csengő megko­cog­tatásával jelzi az idő leteltét.), és megfelelő védel­met tudunk majd nyújtani a többi szőlő­te­rü­let­nek is. Köszönöm szépen a szót, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   39-42   43-46   47-50      Ülésnap adatai